Koenzīms Q10 – palīgs sirds «spēkstacijas» darbināšanā

rudens-2014-koenzims

Cilvēka organisms ir sarežģīts mehānisms, kur katrai šūnai un orgānam ir sava īpašā funkcija. Ir vielas, ko, lai aizsargātu organismu un veicinātu tā darbību, ķermenis pats izstrādā, taču, dažkārt, īpaši, ja cilvēka veselība pasliktinās, nepieciešams uzņemt papildus dažādus vitamīnus un uzturvielas. Tāds ir arī koenzīms Q10, kas izstrādājas dzīvu būtņu, tostarp, cilvēku aknās, taču tas tiek arī iegūts, sintezējot aminoskābes tirozīnu. Tāpat šo vielu var uzņemt arī ar uztura palīdzību, piemēram, ēdot jūras veltes.

Mazās spēkstacijas – mitohondriji

Mitohondriji ir sīkas cilindriskas struktūras, kas ir atrodamas gandrīz visās organisma šūnās dažādā daudzumā. Tie organismam ir vitāli nepieciešami, jo darbojas kā mazas spēkstacijas, kas pārvērš pārtikas barības vielas bagātajā ar enerģiju vielā – ATF. 90% no mums esošās enerģijas mēs iegūstam no mitohondrijiem, bet bez Q10 mitohondriji nespēj ražot enerģiju. Jo vairāk enerģijas ir nepieciešams šūnai, jo vairāk mitohondriju tajā ir. Savukārt sirds muskulis ir enerģiju visvairāk patērējošs muskulis organismā, un tādēļ tas satur visvairāk mitohondriju. Katrā sirds šūnā to ir vairāki tūkstoši, un par sirds mitohondriju nozīmību liecina fakts, ka aptuveni vienu trešdaļu sirds muskuļa apjoma veido mitohondriji, kuriem nepieciešams Q10, lai sintezētu vajadzīgo enerģiju. Tāpēc zems Q10 līmenis ir raksturīgs tieši sirds slimību pacientiem, un ir saistīts ar paaugstinātu nāves risku no sirds mazspējas.

Dāņu kardiologa pētījums par hronisku sirds mazspēju «Q-SYMBIO»

Kopš Q10 atklāšanas, tā iedarbībai un pozitīvā efekta pētīšanai uz cilvēka organismu, ir veltīti neskaitāmi pētījumi un zinātniskās publikācijas. Viens no pēdējā laika nopietnākajiem zinātniskajiem pētījumiem, kas veltīti Q10 iedarbībai uz sirds slimību pacientiem, tika veikts Kopenhāgenā. Pētījuma «Q-SYMBIO» gaitā tika pierādīts, ka ikdienas uzņemot koenzīmu Q10 saturošo preparātu, pacienti ar smagām sirds slimībām var uz pusi samazināt sirds mazspējas izraisītas nāves risku. Pētījuma vadītājs, pazīstamais dāņu kardiologs, asociētais profesors Svends Oge Mortensens (Svend Aage Mortensen) no Kopenhāgenas Universitātes slimnīcas Sirds veselības centra norāda: «Lietojot koenzīmu Q10, tiek kompensēts organismā nepieciešamo vielu trūkums un normalizēta vielmaiņa sirds enerģijas nepietiekamības gadījumā, neradot blakus­parādības.»

Q-SYMBIO ir augstākās klases pētījums, kura ietvaros koenzīmu Q10 saturošā preparāta efekts salīdzināts ar placebo efektu, dodot pacientiem vienlaicīgi abas vielas. Tas tika uzsākts 2003. gadā, kad no deviņām dažādām valstīm (Dānijas, Indijas, Austrijas, Polijas, Ungārijas, Slovākijas, Zviedrijas, Austrālijas un Malaizijas) tika atlasīti 420 pacienti ar smagu sirds mazspēju. Šiem pacientiem papildus ārstu nozīmētajām sirds zālēm, tika dots «Bio-Quinone» (100 mg Q10 kapsulas 3 reizes dienā – kopumā 300 mg dienā) vai identiska izskata inerta placebo kapsulas. Pēc tam pētnieki divus gadus novēroja pacientus no abām grupām, lai uzzinātu, cik ilgs laiks paies, pirms pacientiem atkal parādīsies problēmas ar sirdi. «Problēmas ar sirdi» šajā kontekstā nozīmē neplānotu hospitalizāciju sirds mazspējas dēļ, sirdslēkmes ar letālu iznākumu, sirds transplantācijas nepieciešamību vai nepieciešamību pēc mākslīgās asinsrites aparāta.

Q-SYMBIO pētījumā piedalījās tikai pacienti ar smagām sirds problēmām, kas tiek apzīmētas ar NYHA* III un IV klasi. Pateicoties veiksmīgai sirds mazspējas ārstēšanai pētījuma ietvaros, vairāku pacientu veselības stāvoklis uzlabojās, un tie tika pārvietoti par vienu vai vairāk NYHA klasēm, piemēram, no NYHA IV uz NYHA III vai II.

Kāpēc Q10 var būt noderīgs arī veseliem cilvēkiem?

Balstoties uz pozitīvajiem pētījuma rezultātiem, profesors Mortensens iesaka pievienot koenzīmu Q10 ierastai sirds mazspējas terapijai. Viņš piebilst, ka jau vairākus gadus Q10 pierāda savas spējas uzlabot sirds pacientu mirstības rādītājus: «Būtībā jebkura sirds slimība kādā brīdī var izraisīt sirds mazspēju, un Q-SYMBIO pētījums apstiprināja, ka koenzīma Q10 lietošana var būt noderīga ne tikai sirds slimniekiem, bet praktiski visiem pieaugušiem cilvēkiem. Citiem vārdiem sakot, Q10 ir tikpat piemērots tiem, kas vēlas uzturēt spēcīgu sirdi un augstu enerģijas līmeni un tādējādi novērst sirds problēmas nākotnē, kā tiem, kas vēlas stiprināt vāju sirdi un paaugstināt enerģijas līmeni.»

Informācijai: Latvijas aptiekās koenzīms Q10 tiek piedāvāts zāļu un uztura bagātinātāju veidā. Pirms zāļu lietošanas rūpīgi izlasiet instrukciju, kā arī konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu! Uztura bagātinātājs nevar aizvietot ārstu nozīmēto terapiju un medikamentus, tāpēc par Q10 saturošā uztura bagātinātāja lietošanu konsultējieties ar savu ārstu!

Avots: SA Mortensen, A Kumar, P Dolliner, et al. The effect of coenzyme Q10 on morbidity and mortality in chronic heart failure. Results from the Q-SYMBIO study. Presented at Heart Failure Congress 2013 Final Programme Number 440.
Q-SYMBIO pētījuma pilns nosaukums: «Coenzyme Q10 as adjunctive treatment of chronic heart failure: a randomised double blind multicentre trial with focus on changes in symptoms, biomarker status with BNP and long term outcome»
*Ņujorkas Sirds asociācija (New York Heart Association jeb NYHA) ir izstrādājusi klasifikāciju, kas tiek izmantota visā pasaulē un kas ļauj noteikt pacienta sirds mazspējas pakāpi: jo augstāks ir mirstības rādītājs, jo augstāka klase tiek piešķirta sirds mazspējas pakāpei. Tiek izšķirtas 4 NYHA klases.

Lasiet arī:

Atbildēt

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.