Aptauja atklāj pacientu zināšanas par antikoagulantu lietošanu ārkārtas situācijās

rudens-2018-eritrociti

Kā liecina nesen notikušās mirdzaritmijas pacientu aptaujas rezultāti, pacienti ir ļoti labi informēti par savas ārstēšanas komplikācijām, kas varētu rasties ārkārtas situācijā (89 %). Vairāk nekā puse pacientu (51 %) gan nevar atcerēties, ka ar ārstu būtu notikusi saruna par asinis šķidrinošo zāļu lietošanu ārkārtas situācijā, lai gan 78 % informāciju par iespēju apturēt zāļu iedarbību vēlētos saņemt tieši no ārstējošā ārsta, nevis citiem avotiem.

Aptaujas mērķis bija novērtēt pacientu attieksmi pret antikoagulāciju un iespējamu tās pārtraukšanu ārkārtas situācijā. Aptauja norisinājās no 2017. gada rudens, un tajā piedalījās 902 mirdzaritmijas pacienti no Beļģijas, Vācijas, Itālijas, Krievijas un ASV. Respondentu vidū bija 63 % vīriešu un 37 % sieviešu, 39 % pacientu bija vecumā no 56 līdz 70 gadiem, un asinis šķidrinošo terapiju viņi bija saņēmuši vidēji 6,8 gadus.

Iegūtie rezultāti akcentē to, cik svarīga ir pacienta un ārsta saruna par asinis šķidrinošās (antikoagulantu) terapijas darbības apturēšanu iespējamās ārkārtas situācijās. Kā zināms, zāles asiņu šķidrināšanai jeb antikoagulanti samazina asiņu spēju veidot trombus un mazina insulta risku. Tomēr ārkārtas situācijās, piemēram, ja nepieciešama neatliekama ķirurģiska iejaukšanās vai dzīvībai bīstamas asiņošanas gadījumā, varētu būt nepieciešama ātra antikoagulācijas apturēšana.

Pirmkārt, ir svarīgi, lai pacienti ar mirdzaritmiju izprastu antikoagulācijas nozīmīgumu insulta profilaksē. Tomēr šie aptaujas rezultāti nepārprotami liecina, ka ļoti svarīgas pacientiem ir arī labākas zināšanas par to, kā ārkārtas gadījumā varētu apturēt antikoagulantu iedarbību. Tas liecina par to, ka ārstiem šis jautājums jāpārrunā ar saviem pacientiem,” komentējis Vivantes Neukoelln medicīnas centra (Berlīne, Vācija) Kardioloģijas, angioloģijas, nefroloģijas un intensīvās terapijas nodaļas vadītājs profesors Haralds Dariuss. Tāpēc, sākot antikoagulantu terapiju, ir ļoti svarīgi ar ārstu izrunāt, kā rīkoties, ja ārkārtas situācijās ir jāpārtrauc antikoagulantu lietošana.

Lasiet arī:

Atbildēt

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.