Pieredzes stāsts

mm

Daina Jāņkalne

Trīs bērnu mamma, žurnāliste, radio un TV raidījumu vadītāja

rudens-2016-pieredzes-stasts

Tāpat kā visi citi, par sirds veselību aizdomājos tikai tad, kad sirds liek par sevi manīt. Labi, ka tas līdz šim nav noticis bieži, taču bija periods, kad burtiski sajutu savus neritmiskos sirds sitienus. Satraucos, ka, iespējams, pie vainas ir Bikrama joga, ar ko tajā laikā diezgan aktīvi un regulāri nodarbojos. Tāpēc uz laiku atteicos no šīs nodarbes un centos dzīvot mierīgāk. Lai arī neesmu atmetusi domu pie jogas atgriezties.

Uzskatu, ka ir nepareizi gaidīt un cerēt, ka sāpes vai simptomi, kas varētu liecināt par sirds saslimšanām, pāries paši no sevis, tāpēc iesaku noteikti doties pārbaudīt veselību – ja viss ir kārtībā, tad ļoti labi, ja ne – laikus sāksiet ārstēties un, iespējams, tādējādi pasargāsiet sevi no infarkta vai insulta

Mana pirmā sirds veselības pārbaude

Pavisam nesen man atkal parādījās sirds ritma traucējumi, tāpēc nolēmu negaidīt un, drošs paliek nedrošs, devos vispirms pie ģimenes ārsta, bet pēc tam uz konsultāciju pie kardiologa, lai pārbaudītu veselību. Veicu arī dažādas asins analīzes un Holtera monitoringa pārbaudi (sirds ritma un darbības analīze ilgākā laika periodā).

Jātiek vaļā no stresa

Manā gadījumā izrādījās, ka pie vainas ir stress, kas šad tad izraisa pārsitienus. Tāpēc ārsts ieteica pievērst lielāku uzmanību veselīgam dzīvesveidam, izvairīties no stresa un atrast laiku atpūtai.

Darbā bieži vien sanāk situācijas, kad viss nenotiek pēc plāna. Agrāk šādos brīžos ļoti satraucos, taču tagad īpaši rūpīgi ar sevi strādāju, lai nelaistu sevī šīs stresa radītās negācijas. Esmu iemācījusies sevi pieķert pie rokas kādā stresa brīdī. Tad vislabāk ir iziet no telpas un pamainīt vidi, kaut uz vienu minūti, lai nomierinās emocijas. Tas tiešām palīdz! Īstenībā jau mūsu dzīvē nav daudz tādu lietu un notikumu, kuru dēļ būtu patiešām vērts pārdzīvot.

Garas pastaigas prātam un veselībai

Man ļoti patīk garas pastaigas vienatnē, pāris reižu nedēļā kopā ar mūsu ģimenes mīluli – Austrālijas aitu suni – dodamies vairāk nekā 6 km pastaigā gar jūru. Tad arī labprāt nopeldos. Arī ikdienā sanāk daudz staigāt ar kājām, katru rītu mēroju ceļu pa Akmens tiltu uz Vecrīgu un vakaros pēc darba atpakaļ.

Savukārt ziemā dodos uz vingrošanas zāli.

Sezonāls uzturs bez ķīmijas

Vadot raidījumu “Kā labāk dzīvot”, katru nedēļu dzirdu, kā kāds ārsts vai uztura speciālists runā par to, ka nevajag aizrauties ar sāli, baltajiem miltiem, vajag samazināt cukura daudzumu, labāk saldumu vietā dot priekšroku gabaliņam melnās šokolādes, jāēd regulāri. Ar pēdējo gan sanāk grēkot, jo dzīvesveida dēļ nesanāk paēst tik bieži, taču kopumā cenšos pieturēties pie šiem principiem. Nav jau tā, ka mēs ģimenē speciāli sekotu līdzi veselīgam uzturam, taču tā ir sanācis, ka pēdējos gados ķīmiskā un neveselīgā pārtika no mūsu galda ir pazudusi. Es cenšos ēst arī sezonālos produktus, kas aug tepat Latvijā. Dažkārt iedzeru baltvīnu vai sarkanvīnu, bet nemānu sevi, ka dzeru to tāpēc, ka tas ir labs veselībai. Uzskatu, ka alkohols nav labs, un cenšos to lietot ar mēru.

Kā labāk dzīvot?

Radījumos, ko vadu, es pati nedodu padomus – esmu vidutājs, kas palīdz aiznest speciālista padomus līdz klausītājam. Arī dzīvē neaizraujos ar vispārīgu padomu došanu un citu pamācīšanu veselības jautājumos. Domāju, ka vienīgie tiešām vērtie padomi ir saistīti ar personīgo vai citu tuvu cilvēku pieredzi. Un mūsu laikos jau visu var noskaidrot ar google palīdzību.

Smēķēšana bojā skatu

Esmu priecīga, ka nekad neesmu smēķējusi, jo esmu ievērojusi, ka smēķētājām ir daudz sliktāka sejas āda. Domāju, nav jēgas, cenšoties labi izskatīties, pirkt dārgus krēmus un veikt sejas ādas uzlabošanas procedūras, ja cilvēks turpina smēķēt. Tā ir vējā izmesta nauda, nemaz nerunājot par to, ka bojā arī sirds veselību un rada vēža draudus. Tāpēc smēķētājiem iesaku atmest, bet pārējiem – labāk nemaz nesākt.

Vecums – tikai cipars

Uzskatu, ka vecuma piesaukšana ir manipulācija un attaisnojums kaut kādām lietām, kuras negribam darīt vai atzīt. Cilvēki izdomājuši gada skaitļus kā atskaites punktu, taču domāju, ka vecums un cilvēka gadi ir ļoti nosacīts lielums. Vai kas mainās, kad jaunietis paliek 18 gadu vecs? Kas mainījies salīdzinājumā ar iepriekšējo dienu, kad viņam bija 17, un šodienu, kad viņš drīkst oficiāli pirkt alkoholu?

Pievilcīgu padara nevis skalpelis, bet veselība

Ir bijuši brīži, kad pārstrādājusies esmu skatījusies uz sevi spogulī un domājusi, ka vienīgais glābiņš ir plastiskā ķirurģija. Taču pēc tam, kad kārtīgi atpūšos un izguļos, manī atgriežas enerģija, un jau pēc divām nedēļām ir uzlabojusies ne tikai pašsajūta, bet arī izskats. Nav iebildumu, ja sieviete var atļauties izmantot modernās tehnoloģijas un ķirurģiskos sasniegumus, taču neatkarīgi no tā, es tiešām domāju, ka labs izskats atkarīgs galvenokārt, no tā vai esi vesels, vai no tevis staro prieks un enerģija.

Dainas Jāņkalnes laimes un veselības formula

Melnā šokolāde un zemenes + garas pastaigas vienatnē.

Lasiet arī:

Atbildēt

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.