Kā izmērīt asinsspiedienu mājās

pavasaris-2016-asinsspiediens

Asinsspiedienu var viegli un ātri izmērīt mājās. Mājas apstākļiem vislabāk iegādāties pusautomātisko vai automātisko digitālo aparātu asinsspiediena mērīšanai augšdelma līmenī. Asinsspiedienu vēlams mērīt sēdus vai apguļoties pilnīga miera stāvoklī vismaz pēc piecu minūšu atpūtas.

Veselam cilvēkam, kuram nav ne­kādu sūdzību, pietiktu izmērīt asins­spiedienu vienu reizi gadā, ap­meklējot ģimenes ārstu. Savukārt hipertensijas slimniekiem asinsspiediens jāmēra vienu vai divas reizes nedēļā. Taču, ja ārsts tā noteicis, spiediens var būt jāmēra no rīta un vakarā. Ja, ejot pie ārsta, jūs ļoti uztraucaties, izmēriet asinsspiedienu mājās un informējiet par sava mērījuma rezultātu ārstu. Asinsspiediens var paaugstināties uztraukuma dēļ.

Ja dažādās mērīšanas reizēs asins­spiediens izmainās par 10–15 mmHg, neuztraucieties! Asinsspiediens var svār­stīties tāpat kā pulss. Bet, ja tas ir ilgstoši paaugstināts, tad gan lūdziet palīdzību savam ģimenes ārstam.

Jāatceras, ka asinsspiediena mērīšana mājās nevar aizstāt vizīti pie ārsta. Ja ir diagnosticēta arteriālā hipertensija, nepieciešams arī regulāri apmeklēt ārstu un nekādā gadījumā nepārtraukt ārstēšanos arī tad, ja pašsajūta ir uzlabojusies un asinsspiediens normalizējies.

6 padomi asinsspiediena mērīšanai

  • Pirms asinsspiediena mērīšanas svarīgi kādas 5 minūtes mierīgi atpūsties, nevar mērīt uzreiz pēc aktīvām kustībām, piemēram, strauji ienākot telpā, pēc kāpšanas pa kāpnēm u. tml.
  • Roka jātur sirds līmenī, atbalstīta uz galda.
  • Asinsspiediena mērītāja manšete jāliek uz kailas rokas aptuveni 5 cm virs elkoņa locītavas. Ja asinsspiedienu mēra pirmo reizi, vajadzētu mērīt uz abām rokām, jo ir cilvēki, kam asinsspiediena rādījumi var nedaudz atšķirties.
  • Svarīgi pievērst uzmanību manšetes izmēram, kas jāizvēlas atbilstoši pacienta rokas apkārtmēram, lai manšete cieši piegultu.
  • Ja asinsspiediens ir paaugstināts, tā mērīšana jāatkārto vairākas reizes, piemēram, ik pēc 10 minūtēm. Lai būtu pavisam droši, to var pārmērīt arī nākamajā dienā. Bez iemesla nevajag mērīt pārāk bieži, jo tas rada tikai liekus satraukumus.
  • Nevajadzētu mērīt asinsspiedienu pēc sportošanas vai ēšanas, vislabāk to darīt rīta pusē.

Arteriālā hipertensija jeb paaugstināts asinsspiediens – virs 140/90 mmHg – ir viens no no­pietnākajiem sirds un asins­vadu slimību riska fakto­riem, kas neārstēts var iz­raisīt koronāru sirds slimību, mio­karda infarktu vai insultu! Atcerieties – normāls asins­spiediens jebkurā vecumā ir 120/80 mmHg!

Lasiet arī:

Atbildēt

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.