Pētījums: līdz 2035. gadam Eiropas Savienībā tiek prognozēts insulta gadījumu skaita pieaugums par 34%

rudens-2017-safe

2017. gada maijā beidzās un tika publiskots visaptverošs pētījums par insulta aprūpi Eiropā ″Burden of Stroke″. Šo padziļināto pētījumu par insulta profilaksi, akūtā stāvokļa aprūpi, ārstēšanu, rehabilitāciju un dzīvi pēc insulta 35 Eiropas valstīs veica Londonas Karaļa koledžā (King’s College). Ziņojuma prognozes liecina, ka no 2015. līdz 2035. gadam kopējais insulta gadījumu skaits Eiropas Savienībā palielināsies par 34% – no 613 148 gadījumiem 2015. gadā līdz 819 771 gadījumam 2035. gadā.

2015. gadā aprēķinātās kopējās ar insultu saistītās izmaksas ES, kas lēšamas aptuveni 45 miljardu eiro apmērā, noteikti pieaugs. Prognozes liecina, ka cilvēku skaits ar hronisku insultu palielināsies no 3 718 785 pacientiem 2015. gadā līdz 4 631 050 pacientiem 2035. gadā, veidojot pieaugumu par 25% vai gandrīz miljonu cilvēku visā Eiropā.

Statistika Latvijā liecina, ka mūsu valstī ir divarpus reižu augstāka mirstība no insulta nekā vidēji Eiropas Savienībā, un Latvijā ik dienu no insulta mirst vidēji septiņi cilvēki. Ik gadu ar insultu saslimst aptuveni 10 000 cilvēku.

Uzlabojumi akūtajā aprūpē un riska faktoru apzināšanās liecina, ka insults ir ārstējams un tas ir jāārstē. Pateicoties mūsdienīgajai veselības aprūpei, pēc insulta izdzīvo daudz vairāk cilvēku nekā agrāk, taču tas nozīmē, ka arī daudz vairāk cilvēku uz mūžu ir ar veselības traucējumiem, kas radušies insulta dēļ. Populācijas pieauguma un iedzīvotāju novecošanas dēļ paredzams, ka šis slogs tuvāko 20 gadu laikā dramatiski palielināsies. Tāpēc insulta gadījumā ātra rīcība ir nepieciešama ne tikai cilvēkam, kuru skāris insults, bet arī visai sabiedrībai un veselības aprūpes sistēmai kopumā. Tāpēc lēmumu pieņēmējiem Eiropā ir jārod labākie veidi, kā cīnīties ar insultu un atvieglot dzīvi.

″Mums tuvojas milzīgs vilnis, un tam jāsāk gatavoties,″ uzsver SAFE prezidents Džons Bariks. ″Vienotas rīcības plāns attiecībā uz insultu Eiropā ir nepieciešamība, lai paredzamais jaunu insulta gadījumu skaita pieaugums par 34% no 2017. līdz 2035. gadam nesagrautu valstu veselības aprūpes sistēmas un ģimenes, kuras skars insults.″

Uzziniet vairāk par insulta profilaksi un kā rīkoties insulta gadījumā: www.parsirdi.lv

Lasiet arī:

Atbildēt

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.