Informācija – 21. gadsimta pacienta lielākais izaicinājums

rudens-2018-konsultacija

Lai atrastu labākos risinājumus un sasniegtu vēlamos ārstēšanās rezultātus, svarīgi, lai pacients arī pats apzinās, kas ar viņu notiek un kāda ir problēma. Mūsdienās ir pieejama visplašākā informācija par sirds veselību – izglītojoši bukleti pacientiem, specializēti veselības žurnāli, publikācijas internetā, citu pacientu pieredzes stāsti u. tml. Ja vien cilvēks meklēs, tad varēs atrast. Tomēr tāpat kā sastopama viltus informācija par politiku vai nepatiesas/puspatiesas ziņas, kas tiek radītas tikai ar nolūku, lai audzētu lasītāju skaitu, arī par sirds un asinsvadu veselību var uzskriet maldugunīm. Būtībā tieši informācijas resursi un spēja tajos orientēties ir lielākais mūsdienu pacienta izaicinājums.

Kā izvērtēt informācijas patiesumu?

Lai, meklējot informāciju par sirds un asinsvadu slimībām un ārstēšanu, neuzdurtos meliem vai puspatiesībām, vienmēr izvērtējiet:

  • Vai informācijai ir atsauces uz zinātniskiem pētījumiem?
  • Vai informācija nav reklāma?
  • Vai informācijai blakus esošās reklāmas ietekmē manu lēmumu?
  • Vai informācijas avots ir uzticams, nav manipulatīvs?
  • Kas ir informācijas autori (piemēram, profesionālās asociācijas, biedrības, valsts institūcijas u. tml.)?

Ko kardiologs sagaida no izglītota pacienta?

“Brīnumi nenotiek, veselībā ir jāiegulda darbs!” saka kardioloģe dr. Iveta Mintāle, kas ik dienu P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcā konsultē sirds un asinsvadu slimību pacientus.

Kāds tad ir “gudrais” pacients ārsta skatījumā?

  • Lieto zāles pēc ārsta norādījumiem
  • Mēra un regulāri pieraksta asinsspiediena mērījumus
  • Veselīgi ēd un nodarbojas ar regulārām fiziskām aktivitātēm
  • Nomet lieko svaru vai vismaz samazina to atbilstoši ārsta rekomendācijām
  • Kritiski izvērtē avotus, kuros smelties informāciju

Internets – bezgalīga informācijas “aka”

Tāpat kā no akas var pasmelt ūdeni un veldzēt slāpes, tāpat, tajā par dziļu ieliecoties, var nejauši iekrist un noslīkt. Tāpat ir arī ar interneta dzīlēm, kurās daudzi smeļas informāciju par ārsta tikko noteikto diagnozi vai vēloties paši atrast labāko ārstēšanu savai problēmai. Ir labi un visnotaļ atbalstāms, ka cilvēki paši meklē vairāk informācijas, grib zināt, saprast, kā uzlabot savu pašsajūtu, kā ārstēties, kāda ir citu pacientu pieredze u. tml. Taču pastāv arī liela iespēja atrast dažādus slēptus reklāmas rakstus, nepatiesības, dīvainus pētījumus bez atsaucēm u. tml. Tāpēc, arī pētot mājaslapas vai sociālo tīklu ierakstus, talkā var ņemt augstāk minēto aprakstu par to, kā kritiski izvērtēt piedāvātās informācijas saturu. Ir daudzas labas interneta vietnes, kurās var atrast kvalitatīvu un zinātniskos pierādījumos balstītu informāciju par un ap sirds veselību, kas domāta cilvēkiem bez medicīniskas izglītības un ir viegli saprotama.

Brīnumi nenotiek, veselībā ir jāiegulda darbs!

Te apkopotas dažas interneta vietnes, kurās var atrast biedrības “ParSirdi.lv” kopīgi ar Latvijas ievērojamākajiem kardiologiem izstrādātas mājaslapas, kurās līdzās informācijai par dažādām slimībām, riskiem, ārstēšanas iespējām var atrast aktuālo informāciju par dažādiem pasākumiem un aktivitātēm:

Lasiet arī:

Atbildēt

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.