Asinsspiedienam jābūt vēl zemākam!

mm

Kārlis Trušinskis

Dr. med., P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Kardioloģijas centra kardiologs, Rīgas Stradiņa universitātes docents

rudens-2018-veseliba

No šā gada visā Eiropā stājušās spēkā jaunas Eiropas Kardiologu biedrības un Eiropas Hipertensijas biedrības izstrādātas vadlīnijas, kurās vēl stingrāk noteikti zemāki asinsspiediena mērķa skaitļi, kas jāsasniedz hipertensijas pacientiem. Tagad daudzos gadījumos hipertensijas pacientu ārstēšanas mērķa skaitlis, kas jāsasniedz ir 130/85 mmHg. Lai uzzinātu, ko tas nozīmē mūsu pacientiem, jautājām kardiologam, Latvijas Hipertensijas un atero­sklerozes biedrības prezidentam doc. Kārlim Trušinskim.

Asinsspiediena rādījumi – vienāda klasifikācija visos vecumos!

Neatkarīgi no vecuma hipertensijas klasifikācija ir vienāda visiem pacientiem. Joprojām par optimālu tiek uzskatīts asinsspiediens 120/80 mmHg, savukārt par normālu asins­spiedienu uzskata asinsspiedienu robežās starp 120–129 mmHg (sistolisko) un 80–84 mmHg (diastolisko).

Ja ārsta kabinetā izmērītais asins­spiediens ir augstāks vai 140 un/vai 90 mmHg, tā jau ir uzskatāma par hipertensiju. Liels uzsvars ir arī uz mērījumiem mājās – par iespējamu hipertensiju liecina asinsspiediena mērījumi, kas ir vienādi vai augstāki par 135/85 mmHg. Pacientiem, kam tiek veikts 24 stundu asinsspiediena monitorings, par hipertensiju var liecināt asinsspiediena rādījums no 130/80 mmHg.

Neviena tablete nevarēs aizstāt regulāras fiziskās aktivitātes un veselīgu pilnvērtīgu uzturu

Asinsspiediena klasifikācija

rudens-2018-asinsspiediena-tabula-lv

Veselīgs dzīvesveids – priekšnoteikums Nr. 1

Lai arī par to jau daudz esam runājuši iepriekš, jaunajās vadlīnijās vēlreiz uzsvērta veselīga dzīvesveida nozīme sekmīgā hipertensijas ārstēšanā. Ar to vienmēr ir jāsāk, jo neviena tablete nevarēs aizstāt regulāras fiziskās aktivitātes un veselīgu pilnvērtīgu uzturu. Jāsaprot, ka ārstēšana sniegs vēlamo efektu tikai tad, ja vienlaikus ar medikamentozo terapiju rūpēsieties par veselīgu dzīvesveidu – samazināsiet lieko svaru, nesmēķēsiet un alkoholu lietosiet mērenās devās. Taču, ja ar izmaiņām dzīvesveidā ir par maz un asinsspiediens joprojām ir augsts, pacientam, visticamāk, vajadzēs lietot medikamentus, turklāt visu dzīvi.


rudens-2018-tabletes

Kombinētie medikamenti terapijas sākumā

Agrāk augsta asinsspiediena ārstēšanu nereti sāka ar vienu medikamentu, tagad terapija ir jāuzsāk ar divu zāļu kombināciju vienā tabletē. Ja ar to netiks sasniegts mērķis, nākamais solis būs jau trīs medikamentu kombinācija vienā tabletē. Kombinētie medikamenti krietni uzlabo pacientu līdzestību, jo ir vienkāršāk lietojami (vairāku tablešu vietā jālieto tikai viena) un ļauj izvairīties no nevēlamām blaknēm. Kombinētas ārstēšanas gadījumā viena viela pastiprina citas vielas iedarbību, sniedzot lielāku efektu. Kombinētie medikamenti augsta asinsspiediena ārstēšanai ietver medikamentu asinsspiediena mazināšanai, asinsvadu sieniņu stiprināšanai un bieži arī diurētisko medikamentu. Ir arī medikamentu kombinācijas, kurās apvienoti medikamenti gan asinsspiediena, gan holesterīna līmeņa pazemināšanai. Ārsts, konsultējoties ar pacientu un ņemot vērā pacienta riskus un citas saslimšanas, ieteiks piemērotāko medikamentu.

Ārstēšana jāsāk ātrāk

Jauno hipertensijas ārstēšanas vadlīniju mērķis ir vēl efektīvāk samazināt kardiovaskulāros notikumus, proti, infarktu, insultu vai kardiovaskulāru nāvi. Vairākumā gadījumu hipertensijas pacientiem ir stingrāki mērķa skaitļi, kas jāsasniedz. Ja agrāk hipertensijas ārstēšana tika uzsākta, ja sistoliskais asinsspiediens ir 140, tagad pacientiem ar augstu kardiovaskulāro risku (piemēram, ir diabēts, jau pārciests insults vai infarkts, nieru slimība, veikta asinsvadu stentēšana vai šuntēšana) ārstēšana jāsāk jau pie sistoliskā asinsspiediena virs 130 mmHg.

Kad un kā jāsāk ārstēt augsts asinsspiediens?

rudens-2018-veseligs-dzivesveids

Lasiet arī:

Atbildēt

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.