Moderno diētu spožums un posts

mm

Iveta Mintāle

Dr. med., P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīca, Latvijas Kardioloģijas centrs, Ambulatorā un diagnostiskā daļa, Latvijas Universitāte

mm

Liene Sondore

Sertificēta uztura speciāliste

rudens-2016-dietas

Vērtē uztura speciāliste

Cilvēka dabā ir tiekties pēc pilnības teju it visā, un tas attiecināms arī uz ķermeņa parametriem. Biežāk ar sevi un veselību eksperimentē jaunas meitenes, tāpat ir arī sievietes, kas visa mūža garumā meklē labāko diētu, un nereti arī kungi, kas, vēloties ātri nomest svaru, izmanto visdažādākos līdzekļus, sākot no atslodžu dienu ievērošanas līdz absurdām, apzinātām sevis mocīšanām.

Pie uztura speciālista pacientiem vizīte ir stundu gara, kuras laikā speciālists lūgs pastāstīt par ievērotajām diētām un uztura ierobežojumiem. Nereti pacienti ar lielu degsmi stāsta par daudzajām diētām, bet būs tādi, kas noklusēs. Kāpēc par to ir jārunā mums visiem kopā? Jo drastiskākus ēšanas paradumus mūsu pacienti cenšas ievērot, jo vairāk ir noklusēšanas, jo mums, speciālistiem, ir grūtāk strādāt ar šo diētu izraisītajām sekām.

Uztura speciālistu pacientu populārākās diētas

I Pārtikas aizstāšana ar dažādiem pulveriem un kokteiļiem

Modes lieta ir normālas pārtikas aizstāšana ar dažādiem pulveriem un kokteiļiem – te jāmin šo firmu pārstāvju labās pārdošanas prasmes un cilvēku ietekmēšanas māksla, jo, izrādās, ar šiem dzērieniem var ārstēt teju vai visas slimības, turklāt ēdiens saturēšot visus ikdienā nepieciešamos vitamīnus un minerālvielas. Apjautājot savus kolēģus, nākas secināt, ka šis ēšanas virziens ir atkal modē, īpaši senioru vidū. Paradoksāli, ja ikdienā nepietiek finanšu, lai nopirktu labas kvalitātes olīveļļas pudeli, labu maizi, uzvārītu zivju zupu, bet pietiek naudas šiem “brīnumu” līdzekļiem. Jā, ir situācijas, kad šādi kokteiļi var noderēt kā maltīte šad un tad, bet nedrīkst pārvērst to par ikdienu. Kāpēc cilvēki to lieto? Tas ir ērti – sajauc, pielej ūdeni, sakrati un gatavs. Savukārt uztura speciālisti un ārsti liks mizot un griezt, pašiem gatavot. Plānot iepirkumus. Un atkal mums pēc kāda laika uz vizītēm nāk kokteiļu nogurdinātie cilvēki meklēt palīdzību, kā dzīvot un ēst tālāk.

Secinājums: Tas, ko mēs redzam – pašsajūta īpaši nav uzlabojusies, ir nespēks, ir vēdera aizcietējumi vai gluži pretēji ir caurejas, ir apnikusi vienveidīgā garša, svars arī nav samazinājies, un holesterīna cipars nodevīgi nekrīt.

Un tad mums ir jāmācās atkal draudzēties ar graudu maizi, ēst graud­augus, dārzeņus, vārīt zupas, ēst normālu ikdienas ēdienu.

Ja šādi kokteiļi tiek lietoti svara korekcijai, tad sākumā kāds efekts tiešām ir, bet, pārtraucot tos dzert, svars ar dubultu uzviju nāk atpakaļ.

II Paleo diēta un Akmens laikmeta diēta

Lai arī katrai no šīm diētām ir savas īpatnības, tomēr tām ir daudz kas kopīgs – jāatsakās no jebkāda veida graudaugu produktiem, tie jāaizstāj ar dārzeņiem un riekstiem, tāpat jāiekļauj tikai savvaļas augi un dzīvnieki!

Tiek uzskatīts, ka diēta ir nedaudz līdzīga arī populārajai asins­grupu diētai. Paleo diētas pie­kritēji lieto bioloģisku pārtiku, augļus, dār­zeņus, savvaļas zivis – pēc iespējas dabīga pārtika, iztēlojoties kāda tā bija pirms ~10 000 gadiem.

Nereti šo diētu piekritēji ēd lielos daudzumos gaļu, daudz olas, bet mazāk pilngraudu produktus.

Te jāatgādina, ka senos laikos cilvēki, iespējams (to mēs pārbaudīt nevaram), neēda gaļu katru dienu – tā bija jānomedī, medījumi mēdza aizskriet, un tādēļ akli pārcelt uz mūsdienām šādas diētas ir aplami. Ir jāatceras fakts, ka senajos laikos cilvēki bija kustīgāki, dienā mēroja pat līdz 30–50 km! Var piekrist, ka ikdienā par daudz tiek lietoti rafinēti produkti, saldumi, bet nav īsti saprotams, kāpēc nebūtu jāēd pilngraudu produkti, pākšaugi, piena produkti. Labā ziņa ir tā, ka drīkst ēdiena gatavošanā izmantot olīveļļu, augu, sēklu eļļas – mandeļu, sezama, avokado, kā arī sviestu.

Secinājums: Pirms šādu diētu ievērošanas jākonsultējas ar savu ģimenes ārstu, jāpārbauda veselības stāvoklis kopumā, jo, ilgstoši uzturā lietojot piesātinātos taukus, pārmērīgi daudz olbaltumvielas ir slogs organismam, agri vai vēlu tas atstāj iespaidu uz sirds un asinsvadu sistēmu, būs vielmaiņas traucējumi, problēmas ar nierēm, vēdera izeju, sliktu elpu u. tml. Daža šo diētu ievērotāja jau apmēram pēc gada jūt sāpes locītavās, turklāt arī holesterīna līmenis ir paaugstinājies…

III Modē joprojām diētas ar palielinātu olbaltumvielu daudzumu – Olu greipfrūtu diēta, Dikāna diēta, Sautbīčas diēta (South Beach)

Šāda veida diētas stingri ierobežo ogļhidrātu saturu uzturā (lielākoties izslēdz vienkāršos ogļhidrātus, paretam atstājot pilngraudu produktus, klijas), diētās ir palielināts olbaltumvielu un tauku daudzums, kas tiek pamatots, ka ogļhidrāti paaugstina insulīna līmeni un kavē tauku dedzināšanu. Ir diētas, kurās pilnībā jāizslēdz ogļhidrāti, piemēram, agrāk tik populārā Atkinsa diēta.

Daudzas no šīm diētām veidotas no vairākiem posmiem – I, II, III u. tml. – svara samazināšanas un svara uzturēšanas posmi. Kā ierasts, pirmais posms ir stingrākais, III jau nereti atļauts lietot arī pilngraudu produktus.

Diētu mērķis ir samērā īsā laikā piemērot un izmainīt vielmaiņu tā, lai tiktu dedzināti tauki. Par šādām diētām priecājās gaļas ēdāji, jo var ēst gaļu teju vai katrā ēdienreizē.

Olu greipfrūtu diēta ir populāra jau daudzu gadus. Diētu tās veidotāji iesaka ievērot ne ilgāk par septiņām dienām, jo uzturā ir samazināts kaloriju daudzums un pilnvērtīgi netiek uzņemtas uzturvielas. Daudziem cilvēkiem šāda veida diētas laikā sāp galva, ir drebuļi, slikta dūša un nav spēka pat ierastām fiziskajām aktivitātēm. Lai to novērstu, diētas laikā var lietot kafiju, melno tēju. Šajā diētā katrā ēdienreizē ir greipfrūti, to sula un olas, gaļas gabaliņš, biezpiens, ir dienas, kad brokastīs ir nedaudz putras. Ir ieteikums atturēties no treknajām zivīm un treknas gaļas.

Sautbīčas diēta (South Beach) ir man no visām diētām tuvākā, jo cilvēks ir paēdis, ir jāgatavo mājās, uzturā ir pilngraudu produkti, pietiekamā daudzumā vitamīnu un minerālvielas, kas tiek uzņemtas ar pār­tikas produktiem.

Secinājumi

Svara zudums šajās diētās ir pamanāms, jo olbaltumvielas saturoši produkti ilgāk pārstrādājas kuņģa un zarnu traktā, sāta sajūta saglabājas ilgāk, un tas ir labi, bet, ievērojot šos ēšanas režīmus, cilvēks ikdienā uzņem daudz piesātinātos taukus (kas tiek uzņemti no gaļas, piena produktiem). Ir nepieciešama ārsta konsultācija pirms šādu diētu ievērošanas, bet visbiežāk tas netiek darīts.

Ieteikums lasītājiem

Izbaudiet garšīgu, veselīgu, mājās pagatavotu un sezonai atbilstošu ēdienu! Nekad nav par vēlu mācīties gatavot, atklāt garšvielu pasauli un krāsas ēdienā, mainīt ēšanas paradumus, kļūt fiziski aktīviem!

Ikdienā ir jāievēro veselīga uztura pamatprincipi visa mūža garumā. Brīnumus radām mēs paši, nevis īslaicīgas diētu kampaņas!


Vērtē kardioloģe

Ar vārdu “diēta” cilvēki parasti saprot zināmus ēšanas ierobežojumus, parasti saistītus ar svara zaudēšanu. Pēc definīcijas diēta ir ēdiena kopums, ko cilvēks lieto uzturā, lai uzturētu dzīvībai svarīgas funkcijas. Es gribētu arī teikt, ka diētas jēdziens ietver ēšanas paradumus vai ēšanas veidu.

Ēšanas paradumi (jeb diēta) nopietni ietekmē personas dzīves kvalitāti, veselību un dzīvildzi

Lai gan cilvēks ir “visēdājs” (gan augu, gan dzīvnieku ēdājs), katrā kultūrā un katram indivīdam ir ļoti atšķirīgi ēšanas paradumi – gan ikdienā pierastais ēdiens, gan dažādu reliģiju un tradīciju izveidotie ēšanas tabu. Diētu ietekmē katras personas garšas izjūta un ieradumi, kas nereti var būt arī veselībai kaitīgi.

Informācijai: Omnivore /ˈɒmnivɔər/ jeb visēdāji iegūst enerģiju un uzturvielas no augu un dzīvnieku izcelsmes produktiem. Bieži uzturā tiek lietotas arī aļģes, sēnes un baktērijas.

Pilnvērtīgam uzturam jāsastāv no vitamīniem, minerāliem un enerģētiskā materiāla, kas iegūts no ogļhidrātiem, taukiem un olbaltumvielām.

Diētu nacionālās un reliģiskās īpatnības

Dažās kultūrās un reliģijās vērojami ierobežojumi dažu produktu patēriņā, piemēram, košera ēdiens atļauts jūdaismā, islāmā, turpretim budisti pārsvarā ir veģetārieši, un gaļas lietošanas ierobežojumi atšķiras atkarībā no reliģijas novirzieniem. Arī hinduistiem ieteicamais ēšanas veids ir veģetārisms. Ir cilvēki, kas atsakās no gaļas lietošanas uzturā konkrētu saslimšanu dēļ vai arī nelieto uzturā izmirstošo sugu pārstāvjus, lai mazinātu savu ietekmi uz apkārtējo dabu. Svaigēšana ir cita pēdējā laikā bieži novērota diēta. Jāatzīmē gan, ka pie iepriekšminētajām diētām nereti jāpievieno vitamīni vai minerālvielas, lai uzturs būtu pilnvērtīgs.

Diētas svara zaudēšanai

Īpašas diētas tiek izvēlētas svara samazināšanai, kad tiek mazināts uzņemtais kaloriju skaits un samazināts ķermeņa tauku daudzums. Šīs diētas parasti iesaka savienot ar fiziskajām nodarbībām. Jāatceras, ka specifiskas svara zaudēšanas programmas var būt gan veselīgas, gan postošas veselībai.

Sabiedrībā laiku pa laikam parādās arvien jaunas “modernas” diētas, kuru efektivitāti pārsvarā cilvēki vērtē pēc iespējām strauji zaudēt liekos kilogramus. Jāatzīst, ka liela daļa no ieteiktajām svara samazināšanas diētām ir vienpusīgas, kopējais uzturs ir nesabalansēts, vienmuļš, tiek izslēgtas svarīgas uztura sastāvdaļas. Tāpēc tās varētu lietot īslaicīgi. Ilgstoši ievērotas olbaltumvielu diētas (piemēram, Dikāna diēta) ir postošas nierēm un pat var izraisīt vēzi.

Diēta nr. 1 – Vidusjūras diēta

Veselīga ēšana ir nozīmīgs dažādu slimību profilakses pasākums – gan cukura diabētam, gan vēzim, gan arī sirds un asinsvadu slimībām. Veselīgs ēdiens ļauj apgādāt organismu ar nepieciešamo vitamīnu, minerālvielu un citu uzturvielu līdzsvaru.

Ilglaicīga diēta veselības uzturēšanai jeb vienkārši sakot – veselīgs uzturs, visā pasaulē ir atzīta Vidusjūras diēta, kurai raksturīgs liels dārzeņu, augļu un olīveļļas patēriņš, kā arī garš­augi, pākšaugi, pilngraudu produkti, zivis. Mazāk tiek patērēti treknie piena produkti, tos uzņem pārsvarā siera un jogurta veidā (fermentēti liesi piena produkti). Šai diētai raksturīgs neliels gaļas patēriņš – 2–3 reizes nedēļā. Atkarībā no tradīcijām un reliģiskās piederības tiek lietots vīns – nelielos daudzumos.

Būtiski! Vidusjūras diētā netiek atzīti rūpnieciski pārstrādāti produkti!

Jāatceras gan, ka diētai jābūt saistītai arī ar pietiekamām fiziskajām aktivitātēm. Pareizs uzturs, fizkultūra, optimāls svars un nesmēķēšana (vai atmešana) ir papildus aktivitātēm, kuras papildina pareizs uzturs, optimāls svars un nesmēķēšana.

Vidusjūras diētu slavē par zemo piesātināto tauku saturu un augsto mononepiesātināto tauku un šķiedrvielu saturu. Izskaidrojums tam ir augsts olīveļļas lietošanas īpatsvars, kas raksturīgs Vidusjūras diētai. Olīveļļa satur oleīnskābi un polifenolus, kas nodrošina samazinātu nāves risku, infarkta un insulta un dažādu hronisku saslimšanu risku. Citām – jauktas izcelsmes (augu un dzīvnieku) mononepiesātinātajām taukskābēm šādi efekti nav pierādīti. (Šis ir arī stāsts par citām augu eļļām.)

Organismam ir nepieciešams pilnvērtīgs uzturs, ko vispilnīgāk spēj nodrošināt tieši Vidusjūras diēta. Tāpēc gan Eiropas Kardiologu biedrība, gan Amerikas Sirds asociācija, gan Latvijas Kardiologu biedrība savās Sirds un asinsvadu slimību profilakses vadlīnijās ir formulējusi Vidus­jūras diētu kā pareizu, veselību veicinošu uzturu, kas kopā ar fizkultūru palīdz uzturēt normālu svaru, normālu holesterīna un cukura līmeņi asinīs, stabilu asinsspiedienu.

Savukārt monotonās diētas – vegānisms, veģetārisms, svaigēšana – bez uztura speciālista, ārsta uzraudzības un bez zināšanām par uztura saturu un nepieciešamajām uzturvielām, lai uzturētu ilgstoši labu veselību, nav ieteicamas.

Fakti par Vidusjūras diētu:

  • Ir neapstrīdami augsts pierādījumu līmenis tam, ka Vidusjūras diēta pazemina sirds slimību un agrīnas nāves risku (par 9%).
  • Ir pierādījumi Vidusjūras diētas pozitīvajai ietekmei uz cukura vielmaiņu, mazinot II tipa cukura diabēta risku.
  • Vidusjūras diēta mazina arī vēža mirstības risku (par 6%), kā arī samazinātu iespēju saslimt ar Alcheimera slimību (par 13%) un parkinsonismu.

Vairāk par Vidusjūras diētu lasiet žurnāla “Sirds un Veselība” iepriekšējos numuros.

Lasiet arī:

Atbildēt

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.