Kur izmērīt holesterīnu, un cik tas maksā?

 

rudens-2017-holesterins

Lai laikus atklātu augstu holesterīna līmeni asinīs vai pat ģimenes hiperholesterinēmiju, kardiologi iesaka ikvienam pieaugušajam vismaz reizi gadā veikt holesterīna mērījumu. Lai labāk orientētos, kur var veikt mērījumus, kādas ir izmaksas, esam apkopojuši šo informāciju.

Bezmaksas kopējā holesterīna mērījums

Ikgadējā profilaktiskajā apskatē un izmeklējumos iespējams veikt valsts apmaksātu mērījumu, lai noteiktu kopējā holesterīna līmeni asinīs. To apmaksā ne biežāk kā vienu reizi kalendāra gadā, izņemot gadījumu, ja pacients lieto statīnu terapiju vai bioloģisko medikamentu terapiju vai pacientam ir sirds asinsvadu slimību risks, vai ar ārsta ģenētiķa nosūtījumu.

Savukārt no 45 gadu vecuma ne biežāk kā vienu reizi kalendāra gadā, izņemot gadījumu, ja pacients lieto statīnu terapiju vai bioloģisko medikamentu terapiju vai pacientam ir sirds asinsvadu slimību risks, vai ar ārsta ģenētiķa nosūtījumu, pieejami šādi valsts apmaksāti mērījumi:

 • ABL – holesterīns.
 • ZBL holesterīna līmenis asinīs.
 • Triglicerīdi.

Pakalpojumu cenrādis, EUR (Veselības ministrijas Nacionālais Veselības dienests)

 • Kopējais holesterīna līmenis asinīs – koncentrācija 5 mmol/L vai mazāka; koncentrācija, lielāka par 5 mmol/L – 0,85 EUR.
 • ZBL holesterīna līmenis asinīs – koncentrācija, mazāka par 2,0 mmol/L (tiešā metode); koncentrācija no 2,0 mmol/L līdz 2,5 mmol/L (tiešā metode); koncentrācija, lielāka par 2,5 mmol/L (tiešā metode) – 2,51 EUR.
 • ABL – holesterīns (tiešā metode) – 1,93 EUR.
 • ABL – holesterīns (ar precipitāciju) – 1,51 EUR.
 • Triglicerīdi – 1,40 EUR.

Vairāk uzziniet www.vmnvd.gov.lv

Kur var veikt mērījumus?

Parasti ģimenes ārsts, dodot nosūtījumu uz analīzēm, atzīmē laboratoriju, taču mērījumus var veikt dažādu laboratoriju filiālēs visā Latvijā (jautājiet savam ārstam). Turklāt to var darīt arī bez ārsta nosūtījuma (taču tad jāmaksā pilna pakalpojuma summa).

Orientējošās laboratoriju izmaksas holesterīna analīzēm:

 • Kopējais holesterīns – ≈1,00 EUR.
 • Augsta blīvuma holesterīns – ≈1,50 EUR.
 • Zema blīvuma holesterīns – ≈2,50 EUR.

Tāpat Latvijas Sarkanā Krusta Ve­selības istabās, samaksājot divus eiro, ir iespēja veikt kopējā holesterīna līmeņa noteikšanu asinīs. Plašāka informācija: www.redcross.lv

Kopējo holesterīna līmeni var noteikt arī lielākajās Latvijas aptiekās, kurās ierīkots veselības pārbaužu kabinets, – samaksa sākot no 1,00–3,50 EUR. Sazinieties ar sev tuvāko aptieku, lai noskaidrotu, vai šāda iespēja ir pieejama.

Dažādās veselības veicināšanas kampaņās, kā arī dažos aptieku tīklos šos mērījumus var veikt bez maksas.

Holesterīna līmeņa noteikšanai asinis var nodot jebkurā dienas laikā. Ja ir aizdomas par lipīdu vielmaiņas izmaiņām, asinis holesterīna un triglicerīdu noteikšanai jānodod vismaz 12 stundas pēc ēšanas.

Lasiet arī:

Atbildēt

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.