Sirds veselība un vīrieša spēks
Intervija ar Alvi Laukmani
Dr., urologs, SIA «URO» un «Rīgas Uroklīnika»
Vīrieša dzimums pats par sevi jau ir riska faktors, ja runa ir par sirds asinsvadu saslimšanu, kas vīriešus skar agrākā vecumā nekā sievietes. Pēdējos gados ir krietni pieaudzis izglītības un informētības līmenis, un daudz vairāk stiprā dzimuma pārstāvju pievērsušies veselīgam dzīvesveidam, ne tikai aktīvi sportojot, bet arī sakot «nē» frī kartupeļiem ar desiņām, dodot priekšroku veselīgai maltītei, atmetot smēķēšanu un citus kaitīgos ieradumus. Tomēr joprojām vīrieši daudz retāk nekā sievietes «labprātīgi» dodas pie ārsta, pirms kļuvis jau pavisam slikti un jāuzsāk nopietns ārstēšanās process. Turklāt jāpatur prātā, ka sirds asinsvadu slimības atstāj iespaidu arī uz vīrieša dzīves kvalitāti un var būt saistītas ar erektilo disfunkciju (ED). Lai rastu atbildes uz jautājumiem, kas saistīti ar sirds veselību un ED, aicinājām uz sarunu Dr. Alvi Laukmani, SIA «URO» un «Rīgas Uroklīnika» urologu.
Kas vispār ir erektilā disfunkcija un kā tā izpaužas?
Kliedējot stereotipus un šaubas par šo tēmu, vēlos uzreiz teikt, ka erektilā disfunkcija ir tāda pati slimība kā visas citas, kas turklāt mūsu gadsimtā ir sekmīgi ārstējama. Erektilā disfunkcija ir nespēja sasniegt vai saglabāt erekciju, kas nodrošinātu spēju veikt dzimumaktu. Parasti tā rodas pakāpeniski, ilgākā laika posmā. Vīriešu ED ir iespējami divi galveni cēloņi – organiskie un psihogēnie. Atkarībā no tā arī tiek piemērota atbilstošākā ārstēšanās metode.
Vai un kā sirds slimības ietekmē šo disfunkciju?
Faktiski jebkuram vīrietim, kas vēršas pie urologa pēc palīdzības ED traucējumu dēļ, tiek nozīmēti arī citi veselības izmeklējumi, piemēram, laboratoriskie, lai noskaidrotu, kāds ir hormonu līmenis, vai nav cukura diabēts vai paaugstināts holesterīna līmenis u. tml. Nereti sirds asinsvadu slimības var būt pirmais ED simptoms. Tad urologs ir tas, kurš nosūta vīrieti uz tālākiem izmeklējumiem pie kardiologiem. Ja pacientam ir koronārā sirds slimība, ateroskleroze, hipertensija, paaugstināts holesterīna un triglicerīdu līmenis asinīs (dislipidēmija), tas var liecināt par to, ka viņam var būt arī ED.
Tāpēc var apgalvot, ja vīrietim virs 50 ir kāda no šīm slimībām, varbūt jau pārciests insults vai infarkts, tas var būt pirmais signāls par esošu ED vai brīdinājums, ka šāda problēma var parādīties, ja netiks novērsti riski un ārstēta esošā sirds asinsvadu slimība. Taču erektilā disfunkcija mēdz būt arī pacientiem jau 20 gados, kas gan vairāk ir saistīts ar psihogēniem traucējumiem. Tas, ka mūsdienās slimība tiek atklāta arvien vairāk pacientiem, tostarp gados jauniem, jādomā, saistīts ar laicīgāku un biežāku vēršanos pie ārsta, kā arī ar kopējo izglītības un zināšanu līmeņa pieaugumu.
Tad jau sanāk, ka šīs slimības profilaksei ir jādara tieši tas pats, kas rūpējoties par sirds veselību?
Jā, tieši tā arī ir. Ja vīrietis rūpējas par savu sirds veselību – veselīgi ēd, sporto, seko līdzi savam asinsspiedienam un pulsam, regulāri pārbauda savu veselību pie ārsta, tad iespējams izvairīties arī no problēmām, tostarp tādām kā ED. Protams, tas ne gluži attiecas uz gadījumiem, kad saslimšanai ir vairāk psihoemocionāls iemesls, tad vairāk jāstrādā ar šo problēmu, nepieciešamības gadījumā nosūtot pacientu pie psihoterapeita.
Kādas ir iespējas mūsdienās ārstēties un vai vispār var izārstēties?
Labā ziņa ir tā, ka faktiski visos gadījumos, ja vien vīrietis ir pats gatavs izrādīt līdzestību ārstēšanas procesā, var novērst erektilo disfunkciju, radot iespēju dzīvot normālu dzimumdzīvi. Lai arī šī slimība nerada tiešus draudus cilvēka dzīvībai, tā tomēr ļoti ietekmē vīrieša dzīves kvalitāti, tāpēc slimības ārstēšanu nevajadzētu atlikt. Nereti arī kardiologs ir tas, kurš pirmais atklāj pacientam par erektilo disfunkciju un iesaka piemērotu ārstēšanos, jo, kā jau minēju, šīs abas lietas ir cieši saistītas un viena otru var ietekmēt. Tāpēc es gribētu iedrošināt vīriešus nebaidīties un runāt par to arī ar savu kardiologu.
Kāda ir ģimenes ārsta loma?
Es teiktu, ka tā ir vislielākā. Pie nosacījuma, ja pacients ar savu ārstu ir atklāts un veidojas laba saprašanās. Mūsdienās ģimenes ārsti ir ļoti izglītoti un ar daudziem jautājumiem, tostarp ar erektilo disfunkciju, var tikt galā paši, piemērojot pacientiem atbilstošus medikamentus un ārstēšanos, bet atsevišķos gadījumos nosūtot tālāk pie speciālistiem.
Kā 21. gadsimtā ārstē šo problēmu?
Var apgalvot, ka vīriešu un būtībā arī sieviešu seksuālās dzīves zelta laikmets iestājies kopš 1998. gada, kad tika dota atļauja sākt izplatīt pirmo reāli efektīvo iekšķīgi lietojamo medikamentu ED ārstēšanai. Starp citu, šis medikaments ir radies sirds un asinsvadu slimības zāļu izpētes procesā. Kopš tā laika radītas vairākas jaunas, labas un ļoti efektīvas zāles, kas pieejamas pacientiem. Te jāapgāž arī mīti par šo medikamentu fatālajām blaknēm, jo sākotnēji dažos pētījumos tika novērotas problēmas, lietojot jaunās zāles kombinācijā ar atsevišķiem sirds un asinsvadu slimību preparātiem. Tomēr tie bijuši tikai atsevišķi gadījumi, un kopumā ED problēmu ārstēšanai paredzētās zāles var droši lietot līdzās citiem medikamentiem, izņemot nitrātu (nitroglicerīns u. tml.) preparātus, kurus mūsdienās izmanto ārkārtīgi reti. Vēlos uzsvērt, ka mūsdienās pieejamās zāles ir efektīvas, arī salīdzinoši lētas un iedarbojas pat acumirklī, tāpēc uzskatu, ka būtu dīvaini neizmantot iespējas, kuras radījusi zinātne un farmakoloģija, savlaicīgi ārstējot un novēršot seksuālas dabas problēmas.
Kā vīrieša veselību un funkcijas ietekmē neveselīgs dzīvesveids – smēķēšana, alkohols, mazkustīgs dzīvesveids?
Te atkal jāatgriežas pie stāsta par sirds veselību, jo pamatu pamatos tas ir vienāds – jo vairāk pacienti rūpēsies par sevi un piedomās pie tā, ko ēd, būs fiziski aktīvi, atmetīs kaitīgos ieradumus, jo mazāku risku radīs savai veselībai, tostarp uroloģiskām saslimšanām. Turklāt resnvēderiem un tiem, kam patīk ik dienu iedzert pa glāzei alus vēlos atgādināt, ka taukaudos veidojas daudz aromatāzes, kas pārvērš testosteronu estrogēnā (sievišķajā hormonā), bet savukārt alū ir daudz fitoestrogēna, tāpēc arī bieža alus lietošana veicina aptaukošanos. Testerona līmeņa pazemināšanās asinīs ietekmē (pasliktina) vīrieša garastāvokli, kognitīvās funkcijas, samazina kaulu blīvumu un muskuļu masu, mazina libido. Tāpat stress un mūsdienās tik bieži sastopamais stress uz «darbaholisma» fona būtiski ietekmē ne tikai sirds veselību, bet atstāj sekas uz dzimumdzīvi, samazina vīriešu libido. Tad nereti vīrietis pārslodzes dēļ spiests lietot antidepresantus, kas, līdzīgi kā beta blokatori un diurētiskie līdzekļi, kas tiek izmantoti sirds slimību ārstēšanā, var veicināt erektilās disfunkcijas attīstību.
Nobeigumā vēlos atgādināt, ka erektilo funkciju var vienmēr uzlabot – pat līdz mūža beigām. Svarīga ir pacienta iesaiste, vēlēšanās kaut ko mainīt, atbildīga izturēšanās pret savu veselību, ieklausīšanās un sekošana ārstu ieteikumiem.