Mirdzaritmija: jautājumi un atbildes

kaspars-kupics-foto

Intervija ar Kasparu Kupicu

P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Kardioloģijas centra kardiologs

pavasaris-2015-lekcija

Pērnā gada nogalē aicinājām visus interesentus uz izglītojošu lekciju «Mirdzaritmija – izplatīts sirds ritma traucējums», kuru lasīja kardiologs Kaspars Kupics. Lekcijas laikā un pēc tās saņēmām vairākus jautājumus no pacientiem, uz kuriem lūdzām atbildēt P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Kardioloģijas centra kardiologu Kasparu Kupicu.


Kā ārstē mirdzaritmiju?

Mirdzaritmijas ārstēšana balstās uz aritmijas ārstēšanu un insulta profilaksi.

Ja runā par mirdzaritmijas ārstēšanu, tad to var iedalīt divos lielos virzienos. Viens virziens ir cīnīties par sirdsdarbības ātrumu un atstāt mirdzaritmiju, neatjaunot normālu sirdsdarbības ritmu – sinusa ritmu. Otrs virziens ir mēģināt atjaunot un noturēt normālu sirdsdarbības ritmu. Pētījumi ir parādījuši, ka attiecībā uz dzīvildzi nav atšķirības starp abām ārstēšanas metodēm. Pacientam kopā ar ārstu ir jāpieņem lēmums, kuru no minētajiem ārstēšanas virzieniem izvēlēties. Izvēloties sirdsdarbības ātruma kontrolējošu taktiku, pacientam būs jālieto zāles, kuras padarīs sirdsdarbību lēnāku. Savukārt izvēloties uzturēt normālu sirdsdarbības ritmu, pacientam būs nepieciešams lietot speciālas normāla sirds ritma uzturošus medikamentus. Šiem pacientiem papildu medikamentozai terapijai ir iespējams veikt speciālu operāciju – radiofrekvences katetra ablāciju. Šīs operācijas pielietošana apsverama kopā ar aritmologu individuāli katram pacientam. Pacientiem ar mirdzaritmiju ir svarīgi uzturēt normālu sirdsdarbības ritmu.

Insulta profilakse, slimojot ar mirdzaritmiju, ir ļoti aktuāls temats. Pirmkārt, ļoti svarīgi saprast, ka mirdzaritmija līdz pat 4 reizēm palielina insulta risku. Mirdzaritmija ir viens no biežākajiem insulta iemesliem. Iemesls insultiem ir trombi, kuri izveidojas kreisajā sirds priekškambarī, esot mirdzaritmijai. Tamdēļ pacientiem ar mirdzaritmiju būtu jālieto trombus šķīdinošas un trombu izveidošanās riska mazinošas zāles. Šādas zāles ir varfarīns vai jaunie antitrombotiskie medikamenti – rivaroksabāns, dabigatrāns, apiksabāns vai edoksabāns.


Kādiem rādītājiem jāpievērš īpaša uzmanība pie varfarīna terapijas?

Lietojot varfarīnu, pacientam regulāri jākontrolē asins recēšanas rādītājs, kuru sauc INR. Šim rādītājam jābūt robežās no 2 līdz 3. Ļoti būtiski, lai šis rādītājs būtu minētajās robežās vairāk nekā 70% no visām kontrolēm. Kādi ir plusi un mīnusi, lietojot varfarīnu? Varfarīna lielākā priekšrocība ir balstīta tā vēsturē. Šis medikaments ir zināms un plaši lietots jau 50 gadus. Ir izpētīts tā darbības mehānisms un ievākta informācija par daudzu medikamentu un pārtikas produktu mijiedarību ar to. Noskaidrots, kā rīkoties, ja šis medikaments jālieto grūtniecības laikā un kas jādara, ja pacientu gatavo operācijai. Runājot par mīnusiem, varfarīna lielākais trūkums ir tā ārstnieciskā efekta kontrolēšana un noturēšana. Varfarīna efektivitāti var kontrolēt, nodot analīzes laboratorijā vai veicot paškontroli ar INR eksprestesta palīdzību. Pēc tam, kad noskaidrota INR analīze, tiek piemeklēta attiecīgā varfarīna deva līdz nākošai kontrolei. Diemžēl jāsaka, ka nekur pasaulē nav ideālas taktikas un sistēmas kā izkontrolēt un uzturēt INR visiem pacientiem. Šis medikaments mijiedarbojas ar daudziem uztura produktiem un medikamentiem, rezultātā varfarīna ārstnieciskais efekts var gan pastiprināties, gan pasliktināties. Piemēram, lietojot uzturā daudz dārzeņu, produktus, kuri satur daudz K vitamīna, varfarīna efekts var pasliktināties. Vai dārzeņus jāpārtrauc lietot – domāju, ka nē, drīzāk jāpiemeklē pie esošās pacienta diētas attiecīgā varfarīna deva. Ir arī dati, ka tā efektivitāti ietekmē arī pacienta ģenētiskais kods.

Ne vienmēr pacients var nodot šo asinsrecēšanas analīzi pēc pieprasījuma, tamdēļ der atcerēties, ka pacients lieto asinsrecēšanu samazinošu terapiju. Tas nozīmē, ka var tikt novērota pastiprināta asiņošana, un tās apturēšana var ieilgt. Bet, ja parādās spontāni zemādas asinsizplūdumi vai asiņošana no deguna ir ilgāk kā parasti, būtu nepieciešams noteikt šo asinsrecēšanas rādītāju ātrāk nekā parasti.

Varfarīna lietošana, kā nopratāt, ir sarežģīta. Tāpēc ir ļoti svarīgi pacientu izglītot un apmācīt, kā lietot šo medikamentu. Kardiologi ir nodibinājuši «INR skolu», kurā pacientiem, kas uzsākuši varfarīna lietošanu, māca, kā analizēt šo rādītāju un kā pareizi lietot varfarīnu. Vairāk par šīs skolas aktivitātēm varēs uzzināt no pacientu biedrības «ParSirdi.lv».

pavasaris-2015-pasakums

Ikvienam pasākuma laikā bija iespēja izmērīt arī savu asinsspiedienu un pulsu


Vai varfarīnam ir alternatīvi medikamenti?

Jāatzīmē, ka ir izstrādāti un jau pieejami alternatīvi medikamenti varfarīnam. Tie ir inovatīvi medikamenti – tā saucamie «jaunie antikoagulanti». Lietojot šos produktus, asinsrecēšanas kontroles nav jāveic, un to efekts ir labi paredzams. Trūkumi šiem jaunajiem medikamentiem ir tādi, ka pagaidām šiem asinsrecēšanu veicinošiem medikamentiem nav antidota jeb medikamenta, kuru varētu dot, lai steidzami pārtrauktu to darbību un atjaunotu asinsrecēšanu. Par trūkumu jāmin arī to cena, jo diemžēl pagaidām šie medikamenti nav iekļauti valsts kompensējamo zāļu sarakstā. Lai izvēlētos savai terapijai piemērotāko medikamentu, konsultējieties ar savu ģimenes ārstu vai kardiologu.


Katetra ablācija – kas tā ir un kā tā notiek?

Mirdzaritmija ir ļoti grūti ārstējama slimība, nereti medikamenti nevar samazināt mirdzaritmijas lēkmju skaitu. Radiofrekvences katetra ablāciju, kuru pielieto Latvijā, ir aritmiju invazīva ārstēšanas metode. Ar šo metodi var ārstēt arī mirdzaritmiju. Šīs metodes efektivitāte mirdzaritmijas ārstēšanai ir apmēram 50–60%. Bet, kombinējot radiofrekvences katetra ablāciju ar medikamentozu ārstēšanu, var panākt vēlamo ārstniecisko efektu vairumam pacientu. Radiofrekvences katetra ablācijas laikā pacientam sirdī, kreisajā ātrijā no iekšpuses veic piededzināšanu noteiktās vietās. Jāatceras, ka radiofrekvences katetra ablācija ir invazīva ārstēšanas metode un tai diemžēl ir savas potenciālās komplikācijas. Šīs komplikācijas norit reti, bet tās tomēr notiek. Pacientam svarīgi izskaidrot šīs procedūras nozīmību viņa ārstēšanā un potenciālās komplikācijas, kuras var būt šīs procedūras laikā. Visbiežāk šo ārstēšanas metodi izmanto pacientiem, kuriem medikamenti nespēj novērst mirdzaritmijas lēkmes.

pavasaris-2015-radiofrekvence

Tiek veikta radiofrekvences katetra ablācija


Kādiem rādītājiem vēl pacientam pašam jāpievērš īpaša uzmanība?

Mirdzaritmija ir pilnīgi neritmiska, ātra sirdsdarbība, kuru pacients parasti ļoti labi sajūt, un papildu pulsa vai spiediena kontroli nevajag, lai konstatētu šo aritmiju. Bet ir pacienti, kuriem šī aritmija var notikt bez sūdzībām ilgu laiku, un pirmā sūdzība var būt pēkšņa paralīze. Tamdēļ pacientiem pēc 60 gadu vecuma būtu vēlams taustīt un skaitīt sev pulsu. Konstatējot neritmisku un ātru pulsu, pacientam būtu nepieciešams vērsties pie ģimenes ārsta pēc palīdzības. Ja pacients jūt pēkšņi pilnīgi neritmisku sirdsdarbību, nepieciešams veikt elektrokardiogramu ar sekojošu ģimenes ārsta konsultāciju.


pavasaris-2015-radiofrekvence-2

Tiek veikta radiofrekvences katetra ablācija

Redzami sirds priekškambari un tajos lokalizēti elektrodi – ablācijas elektrods bez cilpas galā un diagnostikas elektrods ar cilpu. Kā varat redzēt, elektrodi atrodas sirds kreisajā pusē.
Ablācijas laikā ar ablācijas elektrodu veic piededzināšanu noteiktās vietās.

  • RA – labais ātrijs
  • LA – kreisais ātrijs
  • SVC – augšējā dobā vēna
  • CS – koronārais sinuss

Iedzīvotāju aptauja par mirdzaritmiju

pavasaris-2015-grafiks-2-lv

Tikai 37% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju prot atbildēt pareizi, minot, ka mirdzaritmija ir sirds ritma traucējumi, kas norāda uz insulta risku, liecina biedrības «ParSirdi.lv» sadarbībā ar «Snapshots» veiktā aptauja.
Kā vēstī aptaujas dati, 61% vispār nav pazīstami ar šo terminu, bet vēl 2% to asociē ar miega ritma traucējumiem vai traumatisku atmiņas zudumu. Vai Jūs zināt, kas ir MIRDZARITMIJA?

Lasiet arī:

Atbildēt

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.