Sievietes loma vīrieša veselībā
Lielākā daļa vīriešu jebkurā vecumā vēlētos seksuālo funkciju kā 17 gados. Diemžēl relatīva erektila sub-funkcija sākas pietiekami jaunā vecumā. Pirmās bažas par seksuālo funkciju visbiežāk parādās 50 gados, bet fizioloģiski erektilās disfunkcijas pīķis ir tikai 90 gados!
Taču šī lieta interesē ne tikai vīriešus! Arī sievietes ir absolūti ieinteresētas savu vīriešu labā seksuālā veselībā, ko pierāda arī zinātnisku pētījumu dati – Sexual Health and Overall Wellness survey (SHOW) 2010. Šajā pētījumā aptaujāti 3780 cilvēki (1893 vīrieši un 1887 sievietes) no 9 Eiropas valstīm. Noskaidrots, ka 58% vīriešu un 64% sieviešu nav pilnībā apmierināti ar savu seksuālo dzīvi, bet 87% vīriešu un 77% sieviešu ir ieinteresēti savas seksuālās dzīves uzlabošanā.
Vai tiešām sekss ir TIK ļoti svarīgs?
Nedzīvojam vairs 19. gadsimtā, kad reliģiskās un sabiedrības normas un dogmas aizliedza par to runāt. Sekss ir viena no svarīgām dzīves funkcijām, kas ietekmē cilvēka dzīves kvalitāti, ģimenes stabilitāti, līdz ar to arī bērnu audzināšanu. Un vīrieši nav izņēmums, arī sievietēm harmoniska seksuālā dzīve ir svarīga!
Diemžēl atkārtotas erektilās disfunkcijas epizodes var izraisīt domstarpības savstarpējās attiecībās, radīt pazemojuma sajūtu, pazeminātu koncentrēšanās spēju, līdz ar to pazeminātu darbspēju. Rodas atsvešināšanās no partnera, noslēgšanās sevī, samazināts pašvērtējums, kam seko depresija.
Kā sirds un asinsvadu slimības ietekmē vīrieša veselību?
Endotēlija (asinsvada iekšējais slānis, kurā veidojas aterosklerotiskās plātnītes) disfunkcija un hronisks iekaisums ir sākotnējā aterosklerozes fāze. Pēc INTERHEART pētījumā iegūtajiem datiem, 9 modificējamie riska faktori par 90% nosaka miokarda infarkta risku. Šie riska faktori ir: smēķēšana, cukura diabēts, hipertensija, hiperlipidēmija, vēdera aptaukošanās, psihosociāls stress, nepareizs uzturs, mazkustīgs dzīvesveids, nepareiza alkohola lietošana. Riska faktori nosaka endotēlija disfunkcijas klātbūtni un aterosklerozes norisi. Īpaši izteikta endotēlija disfunkcija ir pacientiem ar hipertensiju (paaugstinātu asinsspiedienu). Palielinoties asinsspiedienam un pieaugot vecumam, īpaši, ja hipertensija nav pietiekami kontrolēta (ārstēta), pieaug erektilās disfunkcijas risks.
Erektilās disfunkcijas esamība var būt pirmā asimptomātiskas aterosklerozes izpausme, jo erektilai disfunkcijai lielākajā daļā gadījumu ir vaskulāra (asinsvadu) izcelsme. Aterosklerozes process un endotēlija disfunkcija – asinsvada bojājums (kā iemesls sirds un asinsvadu slimībām) sākotnēji var skart mazās artērijas 1–2 mm diametrā (arī dzimumorgānus apasiņojošās artērijas ir mazas!), tikai vēlāk koronārās jeb sirds vainagartērijas (3–4 mm), karotīdās jeb miega artērijas (5–7 mm) un femorālās jeb iegurņa (6–8 mm) artērijas. Erektilo disfunkciju pastiprinošie riska faktori, kas rada mazo asinsvadu bojājumus, ir cukura diabēts un smēķēšana.
Bieži erektilā disfunkcija novērota pacientiem ar jau noteiktu koronārās sirds slimības diagnozi. Vidējais laika intervāls kopš erektilās disfunkcijas parādīšanās līdz simptomātiskas koronārās sirds slimības sākumam ir 3 gadi, kas ir pietiekams laiks, lai pacientu izmeklētu, koriģētu esošos riska faktorus, mainītu dzīvesveidu, uzsāktu un nostabilizētu ārstēšanu.
Ir daudz nostāstu par to, ka medikamenti sirds slimību ārstēšanai samazina seksuālo funkciju, bet domāsim loģiski – medikamenti, ar kuriem ārstējam augstu asinsspiedienu, paaugstinātu holesterīnu un cukuru, samazina asinsvadu bojājumu un samazina aterosklerozes attīstību, tātad mazina endotēlija disfunkciju un līdz ar to arī erektilo disfunkciju!
Zelta likumi seksuālās veselības saglabāšanai un uzlabošanai
Nedzert un nesmēķēt!
Tikpat veselīgi būtu samazināt lieko svaru, jo arī šāds pasākums samazinās asinsspiedienu, cukura un holesterīna līmeni asinīs un uzlabos seksuālo funkciju! Svars jāmazina, sabalansējot savus ēšanas paradumus un regulāru fizkultūru.
Tā saucamie «tautas līdzekļi» seksuālajai veselībai:
- A vitamīns (A deficīts palielina erektilo disfunkciju). Nevajag pārspīlēt – pārāk lielas devas var būt postošas aknām! Atrodams burkānos, brokoļos, puķkāpostos, tomātos.
- B1 vitamīns – atrodams liesā gaļā, pilngraudu rīsos, pākšaugos, kviešos, raugā.
- Mg – piedalās dzimumhormonu sintēzē (satur olīveļļa, rieksti, melnā šokolāde).
- Zn – pie Zn deficīta ir novērojama ED (jūras produkti, aknas, pākšaugi, rieksti, liesa cūkgaļa).
- C vitamīns – palielina fertilitāti un spermatozoīdu kustīgumu (brokoļi, paprika, granātāboli, tomāti).
- Dabiskie antioksidanti – resveratrols, kvercitīns, citrulīns, arginīns (sarkanvīns – nelielos daudzumos!, ķiploki, kafija, tēja).
Vērīgāk ieskatoties, šī ēdienkarte pilnībā atbilst Vidusjūras diētas principiem – ēšanas stilam, kurš pētījumos atzīts par labāko sirds un asinsvadu slimību un vēža profilaksei.
Visdrošāk – pavaicāt savam ārstam
Jautājumi, ar ko saskaras pacienti: «Kam vaicāt padomu? Kā apturēt aterosklerozi? Kā uzlabot seksuālo funkciju? Vai drīkst lietot zāles, kas uzlabo seksuālo funkciju (kā Viagra?). Vai tās drīkst lietot pie noteiktas sirds slimības? Pēc sirds operācijas?» Visdrošāk pareizās atbildes uz šiem jautājumiem ir vaicāt savam ārstam. Ja ir sirds slimības diagnoze, noteikti jāvaicā ārstam arī par seksuālajām aktivitātēm, vai drīkst, kad drīkst, vai drīkst lietot tableti seksuālās funkcijas uzlabošanai.
Vai pacienti ar sirds un asinsvadu slimībām drīkst atļauties seksu?
Pacienti, kuriem ir apmierinoša slodzes tolerance bez stenokardijas simptomiem, bez pieaugoša elpas trūkuma un išēmiskām ST segmenta izmaiņām, izdarot slodzes testu.
Kad pacienti nedrīkst atļauties seksu?
Pacienti ar biežām stenokardijas lēkmēm, izteiktu elpas trūkumu pie slodzes un arī tie pacienti, kuriem seksuāla aktivitāte izraisa stenokardijas lēkmi. Sirdslēkmes risku seksa laikā paaugstina bagātīga maltīte un alkohola lietošana pirms seksa.
Kardiālā rehabilitācija un regulāra fizkultūra ir nepieciešama, lai stabilizētu sirds un asinsvadu slimību pacienta klīnisko situāciju un mazinātu komplikāciju risku arī seksa laikā.
Pacienti ar stabilu sirds slimības diagnozi un ar stabilu klīnisko situāciju drīkst lietot medikamentus seksuālās funkcijas uzlabošanai. Tā kā šie ir recepšu medikamenti, lai tos izrakstītu, jums būs jāapspriež ar ārstu, vai tabletes drīkst lietot – vai ir situācijas, kad jāuzmanās, vai ir medikamenti, ar kuriem kopā nedrīkst lietot šos medikamentus (nitroglicerīns). Saņēmis ārsta padomu, pacients vienmēr var justies drošs.
Kā gan sievietes var «glābt» vīriešus no slimībām, tajā skaitā, arī erektilās disfunkcijas?
Vispirms jau rūpējoties par veselīgu ēdienu mājās un mudinot savu vīrieti kustēties. Arī regulāri mājas darbi ir lielisks sports! Ja vēl uz veikalu raitā solī iet kājām, nevis ar auto, tad fiziskās aktivitātes palīdzēs uzturēt normālu ķermeņa svaru. Ja vēl ar bērnu palīdzību izdodas atrunāt vīrieti smēķēt (ja nu šāds netikums ir…), tad pozitīvs efekts uz asinsspiedienu, asinsvadu veselību un visbeidzot arī uz seksuālo funkciju būs noteikti pamanāms.
Nenāktu par ļaunu laiku pa laikam izmērīt asinsspiedienu un izdarīt asins analīzes (cukurs, holesterīns), jo ne augsts asinsspiediens, ne augsts holesterīns sākumā redzamus un jūtamus simptomus neizraisa. Šīs problēmas «jānoķer» laikus, lai ar vienkāršiem profilakses pasākumiem tās varētu novērst. Ja nu ārsts konstatē sirds vai asinsvadu slimību, tad jāseko precīzai, regulārai medikamentu lietošanai, kā arī regulārai kontrolei pie ārsta.
Sievietes, ieguldot pavisam nelielas pūles, var darīt bezgala daudz savu vīriešu (vīru, tēvu, dēlu) veselībā, ieaudzinot ģimenē atbildības izjūtu par savu veselību, veselīgus ēšanas paradumus, regulāru kustību režīmu un optimistisku dzīves uztveri, kas kopumā arī ir stipras ģimenes pamatu pamats!
Veiksmi!