Ikvienam pieaugušajam jāzina savs holesterīna līmenis

rudens-2016-par-holesterinu

Kā liecina pacientu biedrības “ParSirdi. lv” un aptieku tīkla “Euroaptieka” veiktā iedzīvotāju aptauja – 40% iedzīvotāju nezina savu holesterīna līmeni, savukārt 44% iedzīvotāju holesterīnu mērījuši senāk nekā pirms gada, bet 18% to nav darījuši nekad! Satraucoši ir arī tas, ka gandrīz 30% domā, ka labs holesterīna līmenis ir virs 5 mmol/l, lai arī patiesībā kopējā holesterīna līmenim vajadzētu būt zem 5 mmol/l. Svarīgi ņemt vērā arī citus holesterīna rādījumus un riska faktoru.

Holesterīns ir nozīmīgs riska faktors, kas veicina sirds asinsvadu slimības attīstīšanos. Ir pierādīts, ka augstāks holesterīna līmenis veicina tā izgulsnēšanos artērijās, līdz ar to palielinot slimību un nāves risku. Kā uzsver kardiologi, jebkuram pieaugušam cilvēkam sākot no 20 gadu vecuma noteikti ir jāzina savs holesterīna līmenis. Ideālā gadījumā cilvēkam bez citiem riska faktoriem to vajadzētu noteikt reizi piecos gados.

Latvijas Uni­versitā­tes profesors un P. Stra­diņa Klīniskās universitātes slimnīcas kardiologs Gus­tavs Latkovskis: “Neārstētu augstu ho­les­te­rīna līmeni va­rētu salīdzināt ar dzīvi uz pulvera mucas, jo holesterīnu faktiski nejūt un nereti tā pirmā izpausme ir jau noticis miokarda infarkts. Pētījumi apliecina, ka mūsu reģionā ir lielāks sirds un asinsvadu slimību risks, salīdzinot ar Vāciju vai ASV. Lai arī Latvijā ir krietni uzlabojušies infarkta ārstēšanas rezultāti, un tie ir salīdzināmi ar pasaules datiem, būtiski ir laikus novērst šo pirmo infarktu, ko var izraisīt augsts holesterīna līmenis un ateroskleroze asinsvados. Nav pieļaujams, ka pacients 50 gadu vecumā nezina savu holesterīna līmeni un ir faktiski pakļauts infarkta vai pāragras nāves riskam. Turklāt svarīgi ņemt vērā arī citus pacienta parametrus un riska faktorus kā, piemēram, vecums, smēķēšana, liekais svars, cukura diabēts, augsts asinsspiediens u. c. Īpaši aktuāls šis jautājums ir vīriešiem no 50–60 gadu vecuma. Tad holesterīns var kļūt kaitīgs arī ar šķietami normāliem rādītājiem. Tāpēc noteikti jākonsultējas ar speciālistu, kurā situācijā pietiek ar dzīvesveida maiņu un kādos gadījumos noteikti jālieto medikamenti.”

Lai izglītotu iedzīvotājus, pacientu biedrība “ParSirdi.lv” sadarbībā ar Latvijas Kardiologu biedrību izveidojusi interneta mājaslapu www.parholesterinu.lv, kurā ikviens interesents var uzzināt:

  • kas ir holesterīns un kādi ir tā riski,
  • kāda ir dzīvesveida un uztura nozīme,
  • kā ārstē augstu holesterīna līmeni,
  • kas ir ģimenes hiperholesterinēmija,
  • kāds atbalsts pieejams pacientiem.

Lasiet arī:

Atbildēt

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.