Infarkta pacienta pieredze: “Esmu dzīvs, pateicoties Stradiņiem!”
Intervija ar Daini Dandēnu
Pensionārs
Pensionārs Dainis Dandēns (82 gadi), kā pats saka, “domāt un analizēt spējīgs cilvēks”, ir pieredzējis divus infarktus un vairākas sirds asinsvadu stentēšanas procedūras un, lai gan cienījamā vecumā, joprojām ir enerģijas un dzīvesprieka pilns. Tādēļ aicinājām Daini dalīties ar savu pieredzi un iedvesmot mūsu lasītājus.
Sirds slimību pacients ar stāžu
Pirmais infarkts man bija 1993. gadā, kad nokļuvu Rīgas 1. slimnīcā, bet atkārtotu infarktu piedzīvoju 2002. gadā – tad nokļuvu Stradiņu slimnīcā. Lai arī sāku rūpīgāk sekot savai veselībai, tomēr kļuvu par pastāvīgu slimnīcu klientu, un vairāku gadu laikā no 2005.–2009. gadam dažādos sirds asinsvados man ir ielikti pieci stenti.
Pavisam nesen, 2016. gadā, pēc pārbaudēm man izoperēja kakla asinsvadus, kas bija nosprostojušies. Esmu ārstējis arī ilgstoša stresa un pārdzīvojumu izraisītu depresiju, savulaik man ir izoperēta glaukoma un katarakta.
Esmu dzīvs, pateicoties stentiem un regulārām pārbaudēm
Pateicoties Stradiņiem, esmu dzīvs. Šo gadu laikā esmu piedzīvojis, kā attīstījusies un mainījusies medicīna. Kad man bija pirmais infarkts, Latvijā vēl nemaz nebija stentu. Pēc otrā infarkta pirms 15 gadiem stentēšana jau bija pieejama, taču manā gadījumā “vainīgais” asinsvads bija tā aizaudzis, ka to vienkārši nebija iespējams attaisīt. Uzskatu, ka, tieši pateicoties modernajai kardioloģijai un stentēšanas iespējām, esmu dzīvs, jo šīs procedūras ļāvušas novērst dzīvībai kritiskas situācijas un izvairīties no komplikācijām.
Kopš 2002. gada es veicu detalizētu uzskaiti par savu veselību, kurā piefiksēju visas savas veselības pārbaudes, izmeklējumus, analīzes u. tml. Rūpīgi sekoju ārstu norādījumiem, lietoju medikamentus un pierakstos uz visiem izmeklējumiem vairākus mēnešus uz priekšu. Lai pārbaudītu sirds veselību, divas reizes gadā veicu veloergometrijas slodzes testu, pēc nepieciešamības – arī citas pārbaudes un analīzes.
Tā kā man ir arī hipertensija, mājās regulāri mēru arī asinsspiedienu. Un, jāatzīst, ka šobrīd tas nepārsniedz 130 (augšējā robeža) un arī pulss ir normas robežās – līdz 70 sitieniem minūtē.
Paša izstrādāta veselības kūre mundrumam
Mans rīts sākas ar masāžu – ņemu talkā masāžas jostu ar asiem rullīšiem un ūdeļu taukus, ar kuriem ieziežu locītavas, un pēc tam ar jostu tās kārtīgi izmasēju. Pēc tam veicu rīta rosmi ar paša izstrādātu fizisko aktivitāšu programmu, kas ietver gan pumpēšanos uz rokām, gan pietupienus un staipīšanos. Katru dienu cenšos braukt ar mehānisko velotrenažieri aptuveni 12 minūtes, sekoju līdzi arī spiedienam un pulsam. Ikdienā sanāk daudz staigāt ar kājām, arī līdz tuvākai tramvaja pieturai jāiet 10 minūtes.
Ēdu veselīgi, gandrīz vispār nelietoju cukuru, sāli izmantoju maz, no kārumiem dodu priekšroku dažiem gabaliņiem melnās šokolādes. Nesmēķēju!
Ar pozitīvu skatu uz dzīvi
Vienmēr esmu bijis sabiedriski aktīvs. Vairāk nekā 40 gadu nostrādāju VEFā, par ko esmu saņēmis goda Vefieša nosaukumu, kā arī citus apbalvojumus.
Allaž esmu sekojis līdzi arī procesiem Latvijā, esmu vadījis Latvijas Tautas frontes VEF nodaļu, par ko saņēmu arī Triju Zvaigžņu virsnieka ordeni.
Uz 80 gadu jubileju mana ģimene uzdāvināja krāsu komplektu un ieteica konsultēties pie mākslinieces Baibas Ābelītes. Gleznošana nu ir mana lielā aizraušanās – esmu uzgleznojis vairāk nekā 50 gleznu. Ir gandarījums, ka pērn Rīgas Centrālajā bibliotēkā tika atklāta manu darbu izstāde, kurā līdzās gleznām bija apskatāmas arī manis radītās fotogrāfijas.
Mans ieteikums visiem, lai saglabātu labu veselību un skaidru prātu – būt sabiedriski aktīviem mūža garumā!
Paldies dakteriem!
Savā ilgajā ārstēšanās pieredzē esmu saticis daudz labu un profesionālu ārstu, kas palīdzējuši tikt galā ar veselības problēmām un snieguši padomu. Tomēr vislielāko paldies vēlos teikt kardiologiem – profesoram Andrejam Ērglim, dr. Iļjam Zakkem un dr. Ivetai Mintālei.