Kā izvairīties no hipertensijas?

pavasaris-2017-hipertensija

Augstam asinsspiedienam var būt dažādi iemesli – iedzimtība, dzīvesveids, kādas problēmas organisma darbībā, arī stress var veicināt augstu asinsspiedienu. Līdz ar gadiem zūd asinssvadu elasticitāte un pieaug asinsspiediens, kas ir normāls novecošanas process, taču jāatceras, ka augsts asinsspiediens var skart arī gados jaunus cilvēkus, tāpēc svarīgi to laikus pamanīt un ārstēt.

Par vēlamu asinsspiedienu visos vecumos tiek uzskatīts 120/80 mmHg, bet asinsspiediens, kas miera stāvoklī pārsniedz 140/90 mmHg, var liecināt par iespējamu hipertensiju vai tās risku.

Dzīvesveida nozīme

Hipertensijas profilaksē un ārstēšanā liela nozīme ir veselīgam dzīvesveidam, tāpēc, lai izvairītos no sirds un asinsvadu slimībām:

  • Atmetiet smēķēšanu – tās ietekmē paātrinās sirdsdarbība, paaugstinās asinsspiediens un tiek bojātas artēriju sieniņas.
  • Samaziniet lieko svaru – liekais svars un aptaukošanās visbiežāk veicina arī asinsspiediena paaugstināšanos.
  • Ēdiet veselīgi – kardiologi iesaka Vidusjūras diētu: daudz dārzeņu un augļu, pilngraudu produktus, zivis un jūras produktus, kā arī liesu gaļu un piena produktus ar pazeminātu tauku saturu.
  • Samaziniet uzturā sāls patēriņu līdz pieciem gramiem dienā!
  • Vairāk kustieties – staigājiet, brauciet ar velosipēdu, nūjojiet, slēpojiet, kāpiet pa kāpnēm, skrieniet lēnā tempā vismaz 30 minūtes dienā!
  • Izvairieties no stresa – tas veicina neveselīgu ēšanu, smēķēšanu, pārmērīgu alkohola patēriņu, mazkustīgumu, miega traucējumus. Stresa ietekmi var mazināt ar regulārām fiziskām aktivitātēm, veselīgu uzturu un atpūtas režīmu.

Regulāri mēriet asinsspiedienu!

Hipertensija ir saslimšana, ko bieži vien cilvēks nejūt, tāpēc to atklāj salīdzinoši vēlu. Visvienkāršākais veids, kā to laikus pamanīt, – ir izmērīt asinsspiedienu. Kardiologi iesaka ikvienam regulāri mērīt asinsspiedienu. To var izdarīt gan profilaktiskajās vizītēs pie ģimenes ārsta, kurš nepieciešamības gadījumā veiks arī citus izmeklējumus, gan aptiekās, kur iespējams saņemt arī farmaceita konsultāciju. Ja jums jau ir zināma hipertensijas diagnoze vai asinsspiediens mēdz būt paaugstināts regulāri, tad vislabāk būtu iegādāties asinsspiediena mērīšanas aparātu, lai regulāri varētu kontrolēt asinsspiedienu un pierakstīt rādījumus (tam vēlams iekārtot dienasgrāmatu), kurus vēlāk apspriest ar savu ārstu.

Nosakiet savu risku!

Lai noskaidrotu, vai jums draud hipertensija, lūdzu, izpildiet testu, atbildot uz šiem jautājumiem.

Jūs esat vīrietis vecumā virs 45 gadiem vai sieviete virs 50 gadiem
Mērot asinsspiedienu, rādījums mēdz būt virs 130/80 mmHg
Kādam no jūsu vecākiem ir hipertensija
Jūsu brāļiem/māsām ir hipertensija
Pēdējā laikā esat pieņēmies svarā (>3kg) vai jums ir palielināts svars
Jums ir mazkustīgs dzīvesveids
Uzturā lietojat sāļus ēdienus

Ja atbildējāt “Jā” vairāk nekā 3 reizes: jūsu risks saslimt ar hipertensiju ir augsts, tāpēc ieteicams regulāri mērīt asinsspiedienu un piefiksēt rādījumus. Ja jūsu asinsspiediens pēc atkārtotiem mērījumiem miera stāvoklī ir virs 140/90 mmHg, lūdzu, dodieties pie ārsta pēc padoma.

Formula sekmīgai hipertensijas ārstēšanai

pavasaris-2017-formula-lv

Atcerieties, ka medikamenti ir jālieto katru dienu visa mūža garumā, arī tad, ja asinsspiediens normalizējas un jūtaties labi!

*Asinsspiediens virs 140/90 mmHg rada komplikācijas


Ieteikums: Ir pierādīts, ka visaugstākais asinsspiediens ir agrās rīta stundās, kad visbiežāk notiek infarkts un insults. Tāpēc reizi nedēļā veiciet mērījumus no rīta (pirms zāļu lietošanas) un vakarā, lai pārliecinātos, vai asinsspiediens ir zem 140/90 mmHg visas dienas garumā! Mērījumus fiksējiet un apspriediet ar ārstu!

vilnis_dzerve_fotoKardiologs dr. Vilnis Dzērve: “Lielu daļu infarktu un insultu varētu novērst, ja cilvēki laikus dotos pie ārsta, ievērotu veselīgu dzīvesveidu, regulāri pārbaudītu asinsspiedienu un citus rādītājus, ieklausītos ārstu ieteikumos un apzinīgi lietotu medikamentus, ja tas nepieciešams. Hipertensijas gadījumā tieši medikamentu lietošana apvienojumā ar veselīgu dzīvesveidu uzlabo dzīves kvalitāti un pagarina mūžu.”

Sekas, ko organismā var izraisīt neārstēta hipertensija*

pavasaris-2017-sekas-cilveks-lv

Ja jums ir diagnosticēta hipertensija

Ja ārsts jums ir diagnosticējis hipertensiju, svarīgi rūpīgi sekot visiem norādījumiem. Atcerieties, ka hipertensija ir slimība, kas neārstēta var radīt nopietnus draudus jūsu veselībai. Lai mazinātu augstu asinsspiedienu, ārsts jums ieteiks izmaiņas dzīvesveidā, kā arī atbilstošu antihipertensīvo (asinsspiedienu mazinošu) terapiju.

Šobrīd hipertensijas ārstēšanai pieejami kombinēti medikamenti, kas apvieno divas vai pat trīs zāles vienā tabletē. Lietot šādus medikamentus ir vienkāršāk un efektīvāk, jo vairāku tablešu vietā jums jālieto tikai viena. Būtiski, lai medikamenti, kurus lietojat, nodrošinātu 24 h aizsardzību, tāpēc svarīgi ar ārstu apspriest asinsspiediena mērījumus, kas tiek veikti gan no rīta un vakarā, lai ārsts varētu ieteikt atbilstošāko ārstēšanu.

Vairāk par hipertensiju lasiet: www.asins-spiediens.lv

*American Heart Association

Lasiet arī:

Atbildēt

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.