Koenzīms Q10 – palīgs sirds enerģijas vairošanā

pavasaris-2016-koenzims

Izrādās, ka dabiskajam savienojumam koenzīmam Q10, kuru jau vairāk nekā 25 gadus lieto sportisti, padzīvojuši cilvēki un visi, kam nepieciešams paaugstināt enerģijas līmeni, ir milzīgs potenciāls. Nesen veikto pētījumu rezultāti liecina, ka šī viela spēj uzlabot sirds funkciju un palīdz pacientiem ar sirds slimībām.

Q-Symbio – dāņu pētījums par hronisku sirds mazspēju

Q-Symbio pētījuma rezultāti burtiski satrieca kardiologus un dāvāja jaunu cerību cilvēkiem ar vārgu sirdi. Pētījuma gaitā noskaidrojās, ka pacienti ar sirds mazspēju, kuri ik dienas lietoja kapsulas ar vitamīniem līdzīgu vielu ­– koenzīmu Q10 – kopā ar parastajiem sirds slimību medikamentiem, bija par 43% mazāk pakļauti nāves riskam ar sirds slimībām nekā tie, kuri saņēma tikai tradicionālo terapiju. Pētījums tika publicēts vienā no prestižākajiem kardioloģijas žurnāliem JACC (Amerikas kardiologu kolēģijas žurnāls) un iekļuva pasaules ziņu virsrakstos.

Analizējot pētījuma rezultātus, tā vadītājs dr. Svends Oge Mortensens secināja, ka koenzīmam Q10 var būt liela nozīme, izmantojot to kā papildlīdzekli kombinācijā ar tradicionālām sirds mazspējas ārstēšanas metodēm. Jāatzīmē, ka šīs vielas lietošana neizraisīja pētījuma dalībniekiem nekādas blakusparādības un tajā pašā laikā sniedza manāmu efektu, neskatoties uz to, ka pacienti jau saņēma ieteicamo sirds mazspējas terapiju.

KiSel-10 pētījums ir uzrādījis līdzīgu rezultātu

Q10 demonstrēja savu potenciālu arī kā palīglīdzeklis sirds veselības uzturēšanai zviedru KiSel-10 pētījumā, ko pirms vairākiem gadiem veica zviedru kardiologu un citu ārstu grupa. Atšķirībā no Q-Symbio par šā pētījuma dalībniekiem kļuva praktiski veseli padzīvojuši vīrieši un sievietes, kam nebija diagnosticētas nekādas hroniskas slimības. Dalībniekiem nejaušas izvēles kārtībā ik dienas tika nozīmēti 200 mg koenzīma Q10 un 200 µg selēna (organiskā selēna preparāta uz rauga bāzes) vai kapsulas un tabletes ar neaktīvu vielu (placebo). Pētnieki atklāja, ka dalībnieku vidū, kuri lietoja Q10 un selēnu, mirstības rādītāji ar sirds un asinsvadu slimībām bija par 54% zemāki nekā to vidū, kuri lietoja neaktīvās vielas.

Pamatojoties uz ultraskaņas mērījumiem, zinātnieki secināja, ka sirds muskuļa funkcija ir ievērojami uzlabojusies tiem cilvēkiem, kuri lietoja Q10 un selēnu. Turklāt viņiem bija daudz augstāka dzīves kvalitāte, viņi jutās labāk kā fiziski, tā arī psiholoģiski. Visbeidzot – hospitalizācijas līmenis pētījuma dalībniekiem, kuri lietoja aktīvās vielas, bija par 13% zemāks nekā placebo grupā.

Svarīgi izvēlēties Q10, kura efekts ir apliecināts ar zinātnisku pamatojumu

Izvēloties koenzīma Q10 preparātu, vienmēr jāpārliecinās, ka produktam ir zinātniski pamatota dokumentācija. Turklāt pat ar dokumentāru kvalitātes un uzsūkšanās spējas apliecinājumu ir par maz, jo arī tad, ja aktīvā sastāvdaļa tiek uzsūkta, tas vēl nenozīmē, ka tā tiešām iedarbojas. Vienīgais veids, kā pierādīt, ka koenzīma Q10 preparāts tiešām iedarbojas tā, kā iecerēts, ir veikt zinātnisku pētījumu ar cilvēku piedalīšanos un dokumentēt konkrēto efektu. Viss tiek pārbaudīts praksē, un, ja ražotājs, pamatojoties uz pētījumiem ar cilvēkiem, var dokumentāri apliecināt, ka viņa iegūtais Q10 spēj nokļūt asinīs, tad mērķis ir sasniegts.

Avoti:

Mortensen SA, Rosenfeldt F, Kumar A et al. The effect of coenzyme Q10 on morbidity and mortality in chronic heart failure. JACC Heart Fail 2014;2:641–9.
Alehagen U, Johansson P, Bjornstedt M, Rosen A, Dohlstrom U. Cardiovascular mortality and N-terminal proBNP reduced after combined selenium and CoQ10 supplementation: a 5-year prospective randomized double-blind placebo-controlled trial among elderly Swedish citizens. Int J Cardiol 2013;167:1860–6.

Raksta autors: Bjørn Falck Madsen (Dānija) Žurnālists un rakstu par veselību autors

Uzziņai

Kas ir koenzīms Q10?

Koenzīms Q10 ir viela, kas pēc savām īpašībām atgādina vitamīnus. Tas nepieciešams, lai no taukiem, olbaltumvielām un ogļūdeņražiem, kas saņemti ar uzturu, šūnā rastos enerģija ATF (adenozīntrifosfāta) veidā. Šis bioķīmiskais process norisinās šūnu struktūru iekšienē – mitohondrijos. Kad šūnai ir vajadzīga enerģija, tā izmanto ATF, kas ir enerģijas krājums ķīmiskā formā.

Koenzīmu Q10 mēs uzņemam ar uzturu, bet daļu sintezē pats organisms. 20–25 gadu vecumā Q10 līmenis organismā ir visaugstākais, bet pēc tam šīs vielas sintēze sāk palēnināties un enerģijas krājumi sarūk. Nodrošināt organisma šūnas ar enerģiju var ar Q10 preparāta palīdzību.

  • Mitohondriju skaits dažādu veidu šūnās atšķiras. Īpaši lielā daudzumā šīs struktūras ir atrodamas sirds muskuļa šūnās, jo sirds darbība prasa lielus enerģijas resursus.
  • Biopsijas no sirds muskuļa audiem pacientiem ar sirds mazspēju liecina, ka koenzīma Q10 līmenis šiem pacientiem ir ievērojami zemāks salīdzinājumā ar veseliem cilvēkiem.
  • Koenzīms Q10 ir atrodams dažos pārtikas produktos, piemēram, sojā, sardīnēs, liellopu gaļā, cūkgaļā un brokoļos.

Informācijai: Latvijas aptiekās koenzīms Q10 tiek piedāvāts zāļu un uztura bagātinātāju veidā. Pirms zāļu lietošanas rūpīgi izlasiet instrukciju, kā arī konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu! Uztura bagātinātājs nevar aizvietot ārstu nozīmēto terapiju un medikamentus, tāpēc par Q10 saturošā uztura bagātinātāja lietošanu konsultējieties ar savu ārstu!

Lasiet arī:

Atbildēt

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.