Laulības šķiršana palielina risku atkārtoti saslimt ar infarktu
Pēc Karolinskas institūta (Stokholmā) nesen veiktā pētījuma datiem*, cilvēkiem, kuri pārcietuši infarktu un šķīruši laulību, ir daudz augstāks risks saslimt ar infarktu otrreiz. Tāpat augsts risks iegūt atkārtotu infarktu ir cilvēkiem, kuriem ir zems sociālekonomiskais statuss.
Izmantojot datus no “SWEDEHEART” un citiem pacientu reģistriem, šajā pētījumā bija iekļauti 29 226 pacienti, kas pārcietuši infarktu pēdējā gada laikā. Zinātnieki un ārsti novēroja pacientus četru gadu garumā pēc pirmā infarkta. Tika atklāts, ka laulības šķiršana un zems sociālekonomiskais statuss ir saistāms ar atkārtotu notikuma risku.
Labāka izglītība un lielāki ienākumi pasargā no infarkta
Pacientu sociālekonomiskais stāvoklis tika novērtēts, izmantojot pieejamos mājsaimniecības datus, izglītības līmeni un ģimenes stāvokli (precēts, neprecēts, šķīries, atraitnis). Balstoties uz datiem par vecumu, dzimumu un gadu, kurā notika pirmais infarkts, tika atklāts, ka pacientiem, kas mācījušies vairāk nekā 12 gadu, ir par 14 % mazāks atkārtota infarkta risks nekā tiem, kuri mācījušies 9 vai mazāk gadus. Savukārt pacientiem ar augstākiem mājsaimniecības ienākumiem bija par 35 % mazākas iespējas saslimt atkārtoti nekā tiem, kuriem ienākumi bija zemāki.
Pētījumā gan netika izvērtēti iemesli, kādēļ sociālekonomiskais stāvoklis ietekmē atkārtotus notikumus, taču tiek uzskatīts, ka iemesli tam var būt ļoti dažādi, piemēram, uzturs un fiziskās aktivitātes, ģenētiskie faktori. Teorētiski risku palielina arī nevienlīdzīgā piekļuve veselības aprūpei un ārstēšanas režīma neievērošana.
Šķirtajiem un neprecētajamiem – lielāks risks
Pētījumā tika secināts, ka pacientiem, kas šķīruši laulību, ir par 18 % lielāks risks atkārtoti saslimt ar infarktu nekā precētajiem. Veicot analīzi pēc dzimuma, atklājās, ka neprecētiem vīriešiem ir lielāks saslimšanas risks nekā neprecētām sievietēm. Tas skaidrojams daļēji arī ar to, ka neprecētajām sievietēm, kas piedalījās pētījumā, bija augstāks izglītības līmenis nekā neprecētiem vīriešiem. Tāpēc, iespējams, tieši šī sociālekonomiskā atšķirība var būt pamatcēlonis rezultātiem.
Īpaša ārstēšana atkārtotu notikumu novēršanai nākotnē
Ņemot vērā pētījuma rezultātus, būtiskākā pētnieku atziņa ir – nosakot ārstēšanu pacientiem pēc infarkta, jāņem vērā arī ģimenes stāvoklis un sociālekonomiskais statuss, jo šie pacienti ir augstākā riska grupā un viņiem var būt nepieciešama intensīvāka ārstēšana un uzraudzība.
*Pētījums publicēts Eiropas kardiologu biedrības izdevumā “European Journal of Preventive Cardiology”