Omega-3 taukskābes sirds veselībai
Sirds un asinsvadu slimību profilaksē būtiska nozīme ir veselīgam uzturam. Par sirdij piemērotāko uzskata Vidusjūras diētu, kuras būtiska sastāvdaļa ir arī zivis, kas ir nozīmīgs Omega-3 taukskābju un olbaltumvielu avots. Tāpēc kardiologi rekomendē tās un citas jūras veltes iekļaut ēdienkartē vismaz divas trīs reizes nedēļā.
Omega-3 taukskābes un to loma organismā
Omega-3 ir viena no divām galvenajām polinepiesātināto taukskābju grupām, kuras nepieciešamas cilvēka organismam. To sastāvā ir tādas svarīgas taukskābes kā dokozaheksaēnskābe (DHS) un eikazopentaēnskābe (EPS), kuras augstā koncentrācijā sastopamas auksto jūru dzīvnieku organismos – zivīs, jūras veltēs un roņos.
Svarīgi saprast, ka abas nozīmīgās taukskābes cilvēka organismā neveidojas, tāpēc tās jāuzņem ar uzturu – zivīm – vai papildus zivju eļļas veidā. Pētījumi un arī manu pacientu pieredze liecina, ka Latvijā sālsūdens zivis ēdam krietni par maz, bet ar citiem pārtikas produktiem uzņemt šīs taukskābes ir praktiski neiespējami, jo tur tās sastopamas daudz mazākā koncentrācijā.
Par Omega-3 pozitīvo iedarbību ir veikti vairāki klīniski, zinātniski kontrolēti pētījumi. Nozīmīgākais zinātniskais pētījums ir GISSI-Prevenzione, kurā tika pierādīts, ka, lietojot šīs taukskābes, ievērojami samazinājās akūta miokarda infarkta un pēkšņas nāves risks. Taču te būtiski uzsvērt, ka klīniski tika pētīta taukskābju 2000 mg diennakts deva.
Būtiski ir atcerēties, ka terapeitiskais efekts veidojas tikai tad, ja diennaktī tiek uzņemti vairāk nekā 2000 mg Omega-3 taukskābju. Tajā pašā laikā vēlos uzsvērt, ka par sirds un asinsvadu slimībām pacientiem jākonsultējas ar savu ģimenes ārstu un/vai kardiologu – Omega-3 taukskābes var būt lielisks papildinājums ikdienas uzturā, tomēr nevar pilnīgi aizstāt ne veselīgu uzturu, ne ārsta nozīmēto terapiju sirds un asinsvadu slimību ārstēšanā.
Kad jāsāk domāt par sirds veselības profilaksi?
Lai stiprinātu sirds veselību, arī Omega-3 taukskābes būtu regulāri jāuzņem visiem neatkarīgi no vecuma. Īpaši Omega-3 taukskābes ieteicamas vīriešiem pēc 40 gadu vecuma un sievietēm pēc menopauzes, kad ievērojami sāk pieaugt koronārās sirds slimības risks.
Jāņem vērā arī tas, ka pamata medikamenti pasaulē miokarda infarkta, insulta, pēkšņas nāves un aterosklerozes profilaksē ir statīnu grupas preparāti (rosuvastaīns, atorvastatīns). Tie ir zinātniski pierādīti, droši un efektīvi. Pēc pēdējiem klīniskajiem pētījumiem (HOPE-3) ir noskaidrots, ka tie jālieto ne tikai augsta un ļoti augsta, bet arī vidēja kardiovaskulārā riska pacientiem slimību profilaksē un ārstēšanā. Jautājiet ģimenes ārstam savu kardiovaskulāro risku, un nepieciešamības gadījumā ārsts izrakstīs medikamentus, kas var glābt dzīvību!