Uzmanības fokusā – ģimenes hiperholesterinēmija!
Jau otro gadu, atzīmējot Latvijā Ģimenes hiperholesterinēmijas dienu, pacientu biedrība “ParSirdi.lv” sadarbībā ar Latvijas Kardiologu biedrību vērsa sabiedrības uzmanību uz izplatītāko ģenētisko slimību pieaugušajiem.
Kāpēc šī slimība ir bīstama?
Ģimenes hiperholesterinēmijai (ĢH) raksturīgi, ka vairākiem ģimenes locekļiem ir augsts holesterīna līmenis asinīs (parasti >8 mmol/l) un agrīni – nereti jau no 30 gadu vecuma – attīstās sirds artēriju nosprostošanās, kas var novest pie miokarda infarkta, stenokardijas un arī nāves.
ĢH pamatā ir ģenētiskās mutācijas gēnos, kas regulē “sliktā” jeb ZBL (zema blīvuma lipopropteīnu) holesterīna nonākšanu aknās, kas ir galvenais holesterīna vielmaiņu regulējošais orgāns. Tādējādi ZBLH uzkrājas asinīs un nogulsnējas asinsvadu sieniņās. Tas savukārt izraisa agrīnas un agresīvas sirds un asinsvadu slimības, tostarp miokarda infarktu, stenokardiju, pat pēkšņu nāvi. Ja par relatīvi pieņemamu kopējā holesterīna līmeni var uzskatīt zem 5 mmol/l, tad neārstētiem ĢH pacientiem kopējais holesterīna līmenis var svārstīties no 7–8 līdz 14 mmol/l vai pat augstāk.
Tiek lēsts, ka ģimenes hiperholesterinēmija Latvijā varētu skart 7000 līdz 10 000 cilvēku, no kuriem lielākā daļa nav apzināti un nav uzsākuši atbilstošu ārstēšanos. Vienkāršākais veids, kā laikus atklāt slimību – pārbaudīt holesterīna līmeni.
Kā rīkoties, ja ir aizdomas par ģimenes hiperholesterinēmiju?
Ir izveidots tālrunis, uz kuru var zvanīt ārsti un pacienti, lai varētu pieteikt konsultāciju pie reģistra speciālista, ja ir diagnosticēta ģimenes hiperholesterinēmija vai ir pamatotas aizdomas, ka tāds risks pastāv.
Tālruņa numurs: 25449674, darba dienās 8:30–17:00 (ja neizdodas sazvanīt ar pirmo reizi, speciālisti jums atzvanīs. Ērtības labad uz šo tālruni var sūtīt arī īsziņu ar savu kontakta tālruni).
Aicinām konsultēties ar speciālistu gadījumos:
- ja jūsu pirmās pakāpes radiniekam (vecākiem, brāļiem, māsām, bērniem) ir diagnosticēta ĢH;
- ja jums konstatēts augsts holesterīna līmenis – virs 8 mmol/l;
- ja jums un vēl kādam ģimenes loceklim ir diagnosticēts holesterīna līmenis ir virs 7 mmol/l;
- ja jums ir konstatēts holesterīna līmenis virs 7 mmol/l un ģimenē ir bijuši pēkšņas nāves gadījumi vai agrīnas sirds slimības;
- ja jums ir diagnosticēts ZBLH >5 mmol/l;
- ārsts jums ir konstatējis cīpslu ksantomas;
- ja jums pašam vai jūsu pirmās pakāpes radiniekiem agrīnā vecumā (vīriešiem zem 55 un sievietēm zem 60 gadiem) diagnosticēta sirds artēriju slimība ar holesterīna izgulsnēšanos (piemēram, miokarda infarkts, implantēti stenti u. c.).
Izglītojoši pasākumi un konsultācijas iedzīvotājiem
Šogad Ģimenes hiperholesterinēmijas dienas ietvaros norisinājās izglītojoši pasākumi iedzīvotājiem, kā arī ikviens tika aicināts veikt bezmaksas holesterīna mērījumus sadarbībā ar aptieku tīklu “Euroaptieka” un saņemt informatīvos materiālus.
Plašāk par slimību: www.parholesterinu.lv.