Ziņas!

mm

Inese Mauriņa

Laikraksta un portāla ″Sirds un Veselība″ atbildīgā redaktore, pacientu biedrības ″ParSirdi.lv″ vadītāja

rudens-2014-zinas

Iedzīvotājus izglītojošā kampaņa «Mīli savu sirdi!» uzņem jaunus apgriezienus rudenī

Turpinot Veselības ministrijas un Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Sirds Veselības gadā (2013) uzsākto iedzīvotāju informēšanas un izglītošanas kampaņu «Mīli savu sirdi!», šoruden iecerēta virkne aktivitāšu sirds un asinsvadu (SAS) slimību profilaksei. Kampaņas ietvaros pacientu biedrība «ParSirdi.lv» kopā ar SPKC un Veselības ministriju izglītos iedzīvotājus par to, kā novērst sirds slimības, kā rīkoties kritiskās situācijas un kā rūpēties par savu sirdi ikdienā.

Informatīvās kampaņas ietvaros paredzēta virkne pasākumu, uz kuriem aicināsim iedzīvotājus. Būs iespēja uzdot interesējošus jautājumus Latvijas vadošajiem kardiologiem, neirologiem, ģimenes ārstiem un citiem sirds veselības ekspertiem.

Lai uzzinātu vairāk par iecerētajām aktivitātēm un pasākumiem, sekojiet aktuālajai informācija mūsu mājas lapā, kā arī www.spkc.gov.lv

Kampaņas ietvaros īpaša uzmanība pievērsta akūta miokarda infarkta un smadzeņu insulta pazīmēm, jo šie ir gadījumi, kad jārīkojas negaidot.

rudens-2014-infarkts

 

rudens-2014-insults

Pacienti cīnās par savām tiesībām un lielāku veselības aprūpes budžetu

Nav noslēpums, ka veselības aprūpe mūsu valstī ir tālu no pilnības – garās rindas pie speciālistiem un uz operācijām, zāles, kuras slimnieki nevar atļauties, lielie līdzmaksājumi par uzturēšanos stacionāros ir tikai aisberga redzamā daļa. Vēršoties pie atbildīgajām institūcijām, tostarp Veselības ministrijas vai Nacionālā Veselības dienesta (NVD), biežākās atbildes sākas ar «Jā, mēs izprotam…, bet budžets diemžēl ir ierobežots» u. tml. Nespējot noraudzīties ierēdņu un politiķu pasivitātē, lai beidzot kaut ko mainītu, pacientu biedrība «ParSirdi.lv» kopā ar Rīgas aktīvo senioru aliansi, pacientu biedrību «Apvienība HIV. lv», Astmas un alerģijas biedrību, Latvijas Senioru aliansi u. c. senioru un pacientu organizācijām iesniegušas Prasību valdībai par nepieciešamību palielināt kopējo veselības aprūpes budžetu par vismaz 15% jeb 108 miljoniem eiro, salīdzinot ar 2014. gada budžetu.

Šī brīža situācija veselības aprūpē padziļina sociālo nevienlīdzību – nesaņemot pienācīgu veselības aprūpi un nespējot samaksāt par zālēm, cilvēki kļūst darba nespējīgi, invalīdi vai nomirst. Te būtiska ir primārā aprūpes loma, jo ārstēties ambulatori ir daudz lētāk un efektīvāk, nekā cīnīties ar jau ielaistām slimībām. Tāpēc Prasībā valdībai īpaša uzmanība vērsta uz nepieciešamību palielināt kompensējamo zāļu budžetu 2015. gadā par vismaz 20 miljoniem eiro, lai Latvija kaut pietuvotos kaimiņvalstu Igaunijas un Lietuvas līmenim (rēķinot uz vienu iedzīvotāju).

Tāpat pacientu biedrības «ParSirdi. lv» prioritāte ir vērst lēmumu pieņēmēju uzmanību uz nepieciešamību atgriezt medikamentu kompensācijas apmēru tām diagnozēm, kurām krīzes laikā tas tika samazināts. Piemēram, pie tādas smagas diagnozes kā sirds mazspēja pacientu dzīvība un veselība ir pilnībā atkarīga no ārstēšanās un medikamentu pieejamības. Taču mūsu valstī joprojām ir nevienlīdzīga situācija attiecībā uz sirds mazspējas pacientiem, kam agrāk zāles tika kompensētas 100% apmērā, bet tagad – tikai 75% apmērā.

Tikpat nozīmīgs jautājums, kas atduras pret ierobežotiem līdzekļiem, ir jaunu, efektīvu un mūsdienīgu medikamentu iekļaušana Kompensējamo zāļu sarakstā. Lai nodrošinātu pacientu tiesības uz kvalitatīvu un atbilstošu ārstēšanos, tādējādi samazinot stacionēšanas gadījumu skaitu un mirstību, ir jānodrošina arī iespēja lietot inovatīvus un efektīvus medikamentus, kuru efektivitāte ir pierādīta un kuri jau sen iekļauti valsts kompensējamo zāļu sarakstos citās Eiropas valstīs. Piemēram, mirdzaritmijas pacientu ārstēšanā jau gadu desmitiem tiek izmantots varfarīns, lai arī pieejami jauni un daudz efektīvāki medikamenti, kurus lietojot pacientam nav ik pārnedēļas jādodas veikt izmeklējumi, jāatsakās no virknes veselīgiem produktiem, nemaz nerunājot par to blakusefektu – noasiņošanas risku vai insultu pie nelielām izmaiņām devās.

Savukārt daļai pacientu, kas cieš no stenokardijas, nav nodrošināta pieejamība zālēm, kas būtu jālieto gadījumos, kad cita veida terapija nepalīdz. Šīs zāles, kas samazina išēmijas simptomus, var nodrošināt piemērotu terapiju pacientiem, kuriem cita veida anti-išēmiskā terapija nedod pietiekamu stenokardijas simptomu kontroli vai tā netiek tolerēta, kā arī gadījumos, ja pacientam, lietojot ārstēšanai nozīmētos medikamentus, pastāv hipotonijas risks (pazemināts asinsvadu un muskuļu tonuss, kā rezultātā arteriālais asinsspiediens ir zemāks par fizioloģisko normu). Nodrošinot šai pacientu grupai medikamentu pieejamību, ne tikai uzlabotos pacienta pašsajūta un tiktu veicināta atveseļošanās, bet arī samazinātos stacionēšanās gadījumu skaits.

Valstij ir jāraugās uz ieguvumiem, kas rodas palielinot investīcijas veselības aprūpē, tostarp kompensējamām zālēm, vērtējot, cik dzīvības tādējādi varētu glābt, par cik samazinātos invaliditāte un stacionēšanas gadījumu skaits, cik daudz mēs varētu ietaupīt, laicīgi izārstējot cilvēkus un atgriežot tos normālā dzīvē.

Protams, medikamentu pieejamības nodrošināšana ir tikai viena no problēmām veselības aprūpē. Ir jārunā arī par to, kā uzlabot visu sistēmu kopumā. Jau tuvākajā laikā redzēsim, vai vasarā izveidotās Veselības nozares darba grupas kopumā konstruktīvās un cerību viesošās idejas tiešām tiks īstenotas dzīvē. Tikmēr mēs turēsim «roku uz pulsa» un aicinām to darīt arī Jūs, sūtot mums savus priekšlikumus un ieteikumus veselības aprūpes uzlabošanai: info@parsirdi.lv

Ieskats kardiologu kongresā

Ik gadu septembra sākumā notiek Eiropā lielākais un vērienīgākais sirds veselības speciālistu pasākums – Eiropas Kardiologu biedrības kongress, kas pulcē mūsu kontinenta labākos ārstus un nozares ekspertus. Šogad Eiropas Kardiologu biedrības kongress norisinājās Barselonā un pulcēja vairāk nekā 30 000 apmeklētāju.

Zinātne un medicīna mūsdienās attīstās tik ātri, un lietas, kas vēl nesen šķita tāla nākotne, ir ikdienas prakse pacientu ārstēšanā. Tāpēc kongresā pieredzējuši ārsti un zinātnieki iepazīstināja ar jaunākajiem pētījumiem un sasniegumiem dažādu slimību ārstēšanā. Grūti aprakstīt to plašo informācijas daudzumu par un ap sirds veselību, kas piecu dienu laikā vienlaicīgi vairākās arēnas lieluma zālēs tika apspriests, sākot ar tēmām par jaunākajiem medikamentiem, beidzot ar sirdij veselīga uztura pētījumiem u. tml.

Agrāk daudzas slimības, kā, piemēram, hipertensiju jeb paaugstinātu asinsspiedienu, bieži ārstēja ar vairākiem, atsevišķi lietojamiem medikamentiem, kas nereti radīja blakusefektus un īsti labi nebija savienojami, turklāt tie bija jālieto vairākas reizes dienā, tādējādi apgrūtinot pacienta ārstēšanos. Mūsdienās ir radīti medikamenti, kur vienā tabletē sakombinētas divas vai pat trīs ķīmiskās vielas, kurām, savstarpēji mijiedarbojoties, palielinās pozitīvie efekti un vienlaicīgi samazinās blaknes. Šī gada kardiologu kongresā mums bija iespēja iepazīties ar pētījumiem par modernu un efektīvu hipertensijas ārstēšanu, kurā tiek izmantoti tā saucamie trīskāršās kombinācijas medikamenti, kas būtiski atvieglo hipertensijas pacienta ārstēšanu un samazina mirstību. Vēl viena tēma, kas aktuāla mūsu pacientiem un par kuru tika diezgan plaši runāts kongresā, ir mirdzaritmijas jeb ārtriju fibrilācijas ārstēšana, kas neārstēta vai nepareizi ārstēta pat par 500% palielina insulta risku. Interesantas diskusijas raisīja arī jaunākie pētījumi par sirdij veselīgu uzturu, proti, par jauno Ziemeļu diētu, kas varētu mūsu platuma grādos aizstāt Vidusjūras diētu. Plašāk par kongresu un tajā notikušo var izlasīt oficiālajā mājas lapā: www.escardio.org

Viennozīmīgi ir skaidrs, ka kardioloģijas kongress sniedz nozīmīgu zināšanu bagāžu, kuru no šī pasākuma ik gadu atved arī mūsu Latvijas labākie kardiologi, lai izmantotu savā ikdienas darbā ar pacientiem, ārstējot un glābjot dzīvības.

Skolotāji iepazīstas ar jaunākajiem sasniegumiem cilmes šūnu izpētē

Šī gada pavasarī jau otro reizi Rīgas Centra humanitārajā vidusskolā norisinājās Sirds veselības mācību stunda bioloģijas skolotājiem, kuru organizēja pacientu biedrība «ParSirdi.lv» sadarbībā ar Latvijas Kardiologu biedrību. Ņemot vērā skolotāju lielo atsaucību un interesi par zinātnes attīstību sirds veselības jomā, Latvijas Kardioloģijas centra vadītājs prof. Andrejs Ērglis mācību gada sākumā aicināja skolotājus uz tikšanos ar zinātniekiem, kas norisinājās Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Šūnu Transplantācijas centrā (ŠTC). «Skolotāji ir lieliska auditorija – viņi ir zinoši un vēlas būt radoši arī savā darbā ar skolēniem. Ir svarīgi bērnos vairot interesi par zinātni un medicīnu jau šodien, lai nākotnē izaugtu jauna un spēcīga zinātnieku paaudze,» atzīst prof. A. Ērglis.

Pasākuma ietvaros skolotājiem bija iespēja klātienē apskatīt, kā noris sirds asinsvadu invazīvā procedūra, kā arī iepazīties ar jaunākajiem sasniegumiem cilmes šūnu izpētē un šūnu transplantācijā.

Lasiet arī:

Atbildēt

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.