Asinsspiediens ir jāmēra… Tāpēc, ka es tā teicu!

pavasaris-2018-tapeckaestateicu

Augsts asinsspiediens ir viens no nozīmīgākajiem un izplatītākajiem sirds un asinsvadu slimību riska faktoriem. Lai arī tas ir viegli izmērāms, daudzi savu asinsspiedienu nezina, jo to nemēra vai to darījuši tik sen, ka vairs pat neatceras. Protams, vislabāk par augstu asinsspiedienu konsultēties ar savu ārstu, tomēr asinsspiedienu var izmērīt arī mājās, ģimenes lokā, pie kaimiņiem, aptiekā un citur.

Atbildē uz jautājumu “Kāpēc man kaut kas ir jādara?” bieži vien bērnībā no vecākiem esam dzirdējuši frāzi “Tāpēc, ka es tā teicu!”. Un labākais veids, kā nenopelnīt žagarus vai rājienu, bija tā arī darīt! Tāds ir arī starptautiskās asinsspiediena mērīšanas akcijas sauklis “Tāpēc, ka es tā teicu!” (“Because I say so!”). Šo akciju iniciējusi Starptautiskā Hipertensijas biedrība, un tajā tieši pieaugušie bērni tiek mudināti aizvest savu mammu vai tēti pie ārsta vai izmērīt asinsspiedienu mājās, atgādināt par augsta asinsspiediena riskiem un sekot rūpīgam ārstēšanās plānam, lai pasargātu sevi no augsta infarkta vai insulta riska.

Bet kāda ir labākā recepte, kā uzrunāt savus mīļos un mudināt parūpēties par savu sirdi?

Iveta Bajāre (mammai 69 gadi, tētim 78 gadi)
Vislielāko iespaidu uz mani savulaik atstāja frāze, ko teica kāds ārsts, – cilvēkus nepārliecina nāves draudi slimības dēļ, vislabāk nostrādā draudi par sagaidāmo invaliditāti, palikšanu bērniem uz kakla, nespēju sevi apkopt. Tad es sāku domāt, kā gan tas būtu, ja maniem vecākiem sašķobītos veselība un kaut kas notiktu? Šajā situācijā zaudētāji būtu visi un vislielākie jau viņi paši – gribas ceļot, iet uz teātriem, satikties ar draugiem, dauzīties ar mazbērniem!

Ātra nāve miegā ir skaistākais, kas ar cilvēku var notikt dzīves noslēgumā. Trakāk, ja cilvēkam ir ilgstoši jāmokās, bērniem vecāki jāaprūpē un jādzīvo pastāvīgās skumjās par notiekošo. Zinot savus vecākus, esmu pārliecināta, ka viņi vairāk ciestu nevis slimības dēļ, bet gan vainas apziņā par to, ka “zog” manu laiku. Un kuram tas ir vajadzīgs!? Tāpēc pirms vairākiem gadiem ar saviem vecākiem runāju, atkārtojot ārsta frāzi, ka “ķeizara nāvē mirst retais”, un atgādinot par infarkta vai insulta iespējamajām sekām. Tas daudz nozīmēja un arī mainīja manu vecāku attieksmi pret savu veselību. Tolaik mammai bija hipertensija, paaugstināts asinsspiediens 150/100 mmHg un abiem bija paaugstināts holesterīna līmenis, taču vecāki uzskatīja, ka tas nav nekas traks un ko gan tas maina, jo pašsajūta viņiem bija laba. Sākumā viņi pretojās medikamentiem – ko to ķīmiju lietos! Tēvs, piemēram, uzskatīja, ka zāles bojā kuņģi. Taču mūsu lieliskā ģimenes ārste un kardiologs pārliecināja, ka jaunākās paaudzes medikamentiem nav tādu blakusefektu un, ja arī būtu, tad medikamentus ir iespējams piemeklēt atbilstoši organisma reakcijai. Tagad mani vecāki apzinīgi lieto zāles gan asinsspiediena, gan arī holesterīna mazināšanai – un vēders nesāp! Pēc mana ieteikuma vecāki bija pārbaudīt veselību gan pie kardiologa, gan neirologa. Esmu iegādājusies arī asinsspiediena mērāmo aparātu, kuru tētis un mamma regulāri lieto, lai sekotu līdzi asinsspiediena izmaiņām, turklāt mērījumu rezultāti tiek pierakstīti un pēc tam apspriesti ar ģimenes ārstu. Arī analīzes viņi nodod regulāri.

Rūpēs par sirds veselību vecāki ir samazinājuši sāls patēriņu līdz minimumam, daudz lieto arī kardiologu ieteikto extra virgin olīveļļu. Manā ietekmē mamma rūpīgi lasa produktu etiķetes un dažkārt ciemojoties pat pārbauda manus produktus – vai tikai neesmu nopirkusi ko “neēdamu”. Margarīns, palmu eļļa, hidrogenēti tauki ir pilnīgi (!) izslēgti no manu vecāku pirkto produktu sastāva. Zaļumus, dārzeņus un ogas viņi audzē dārzā paši, pēc tam kaltē un saldē ziemai. Tā kā maniem vecākiem nav automašīnas, viņi samērā daudz pārvietojas kājām, tāpat viņi daudz ceļo, brauc ar autobusu pie draugiem uz laukiem un vienkārši bauda dzīvi, jo arī savos gados jūtas pietiekami stipri, veseli un pasargāti.


Kārlis Pavasaris (mātei 74 gadi, tēvam 75 gadi)
Mūsu ģimenē ir iedzimtas sirds un asinsvadu slimības – manai vecmāmiņai bija aritmija un citas sirds veselības problēmas, kuras mantojusi arī mana mamma. Viņai ir sirds aritmija un paaugstināts asinsspiediens, kā arī problēmas kakla asinsvados. Mana mamma ir mediķe – vairāk nekā 50 gadu viņa nostrādājusi stomatoloģijā – tāpēc viņai pašai bieži vien gribas noteikt diagnozes un ārstēšanu, nevis ieklausīties ārstos un savos tuviniekos. Lai arī sirds veselība vairs nav tik stipra, viņa cenšas būt aktīva un darīt visu no sirds – dažkārt pat mazliet par daudz. Viņa ļoti daudz satraucas par dažādām dzīves situācijām, arī par veselību – piemēram, ja ārsts pasaka, ka jāmēra asinsspiediens, tad dažkārt viņa mēra to vairākas reizes dienā. Kā zināms, pārlieku bieža asinsspiediena kontrole savukārt noved pie jauniem satraukumiem, un asinsspiediens sāk paaugstināties jau no tā vien, ka par to visu laiku domā. Ir bijušas reizes, kad palicis tiešām slikti – sākās sirds klapes, un bijām spiesti saukt ātro palīdzību. Taču pēdējā laikā cenšos iespēju robežās sekot līdzi tam, lai mamma lietotu ārstu noteiktās zāļu devas un tieši tādās devās un tik bieži, kā to licis ārsts. Tāpat arī mudinu nepārslogot sevi ar dārza darbiem, vairāk vingrot, mazāk satraukties un priecāties par skaisto dzīvē.


karlis-trusinskis-foto

Kārlis Trušinskis

Doc., kardiologs, Latvijas Hipertensijas un Aterosklerozes biedrības prezidents

Ir ļoti labi, ja bērni laiku pa laikam, apvaicājoties vecākiem par to, kā klājas, pavaicā arī kaut ko konkrētāku, piemēram, kāda ir pašsajūta, kāds ir asinsspiediens un pulss, vai lieto zāles, vai nav beigušās zāles? Šāds ievads var būt labs turpinājums aicinājumam pamērīt asinsspiedienu vai pierakstīties pie ārsta, ja sen nav būts vizītē. Protams, ne vienmēr vecāki klausa savus bērnus. Tad noderīgi ir arī trešās puses ieteikumi, ko var sniegt ģimenes ārsts vai kardiologs.

Arī manā praksē mēdz būt, ka tieši bērni ir iniciatori mammas vai tēta atvešanai pie ārsta. Turklāt tas ir pat ļoti labi, ja konsultācijā piedalās gan pacients, gan viņa dēls vai meita. Pozitīvais ir tas, ka pēc šādas konsultācijas bērni var atgādināt ārsta ieteikumus, uzstāt uz rūpīgāku zāļu lietošanu, asinsspiediena kontroli u. tml.

Jāpatur prātā, ka, mērot asinsspiedienu ārsta kabinetā vai aptiekā, var būt stress, tāpēc asinsspiediens ir augstāks, nekā ir patiesībā, tāpēc vislabākie un precīzākie mērījumi būs mājās mierīgos apstākļos. Lai mērījumi būtu precīzi, tos ieteicams veikt atkārtoti.

Tas pat būtu mans ieteikums – iegādāties asinsspiediena mērāmo aparātu, ko var izmantot visi ģimenes locekļi, jo patiesībā ikvienam jau pēc 30–35 gadu vecuma būtu ieteicams laiku pa laikam pārbaudīt savu asinsspiedienu, nemaz nerunājot par cilvēkiem gados, kam hipertensijas risks ir krietni augstāks. Arī es pats mammai savulaik nopirku asinsspiediena mērāmo aparātu. Sākumā viņa asinsspiedienu mērīja biežāk un pierakstīja visus rezultātus, taču tagad mēra to tad, kad ir slikta pašsajūta, jo tā var noķert brīdi, kad asinsspiediens uzskrējis augšā, un papildus ieņemt zāles.

10 ieteikumi par asinsspiedienu, ko atgādināt vecākiem

  • Normālam asinsspiedienam jebkurā vecumā jābūt 120/80 mmHg.
  • Par paaugstinātu asinsspiedienu uzskata 140/90 mmHg. Mērot asins­spiedienu mājās, pat 135/85 mmHg tiek uzskatīts par paaugstinātu.
  • Pirms došanās pie ārsta pamēriet asinsspiedienu no rīta un vakarā un pierakstiet rezultātus, lai varētu tos apspriest ārsta kabinetā!
  • Konsultācijā pie ģimenes ārsta vai kardiologa nekautrējieties uzdot jautājumus un pierakstiet visus ārsta norādījumus!
  • Zāļu lietošana vien vēl negarantē, ka asinsspiediens ir samazinājies un tiek kontrolēts 24 h diennaktī. Tāpēc reizi vai divas nedēļā ieteicams pamērīt asinsspiedienu rīta un vakara stundās, lai pārliecinātos, ka terapija ir efektīva un asinsspiediens ir zem 140/90 mmHg.
  • Mūsdienās vienkāršākais un efektīvākais asinsspiediena ār­­stēšanas veids ir vairāku zāļu kombinācija vienā tabletē. Jau­tājiet savam ārstam par jūsu situācijai piemērotāko kombināciju!
  • Ja jums ir hipertensija, tas nozīmē, ka zāles būs jālieto visu mūžu! Bez konsultēšanās ar ārstu nedrīkst pārtraukt zāļu lietošanu vai samazināt medikamenta devas.
  • Veselīgs dzīvesveids ir augsta asinsspiediena profilakses pamats – vairāk kustieties, ēdiet veselīgi, samaziniet sāls patēriņu, atbrīvojieties no liekā svara, atmetiet smēķēšanu un izvairieties no stresa.
  • Ja asinsspiediens strauji paaugstinās un ir arī stipras galvassāpes, traucēta redze, slikta dūša/vemšana, krampji, apjukums, samaņas traucējumi, elpas trūkums, sāpes krūtīs, stipra deguna asiņošana, izsauciet neatliekamo medicīnisko palīdzību (113). Šaubu gadījumā zvaniet savam ģimenes ārstam vai uz ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001 (darba dienās 17:00–8:00; brīvdienās un svētku dienās  – visu diennakti).
  • Uzziniet vairāk: www.asins-spiediens.lv

Starpatutisko kampaņu “Tāpēc, ka es tā teicu!” (“Because I say so!”) atbalsta farmācijas uzņēmums Servier.

Lasiet arī:

Atbildēt

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.