Jauni pētījumi – insulta ārstēšanas uzlabošanai

pavasaris-2016-jauni-petijumi

Šobrīd organizācija Stroke Alliance for Europe jeb SAFE (Eiropas Insulta alianse), kuras sastāvā ir arī pacientu biedrība «ParSirdi.lv», iesaistījusies vairākos pētījumos, kuru mērķis ir uzlabot insulta pacientu ārstēšanu nākotnē. Pētījumi noris Eiropas Savienības pētniecības finansēšanas programmas ietvaros Horizon 2020. Pētījumā tiek realizētas 3 programmas – PRECIOUS, WAKE-UP un EuroHYP-1.

Pētījumu projektu ietvaros, kas noris 25 Eiropas valstīs, SAFE nodrošina autentisku pacientu skatījumu, uztur saikni ar pacientiem, aprūpētājiem, ģimenes un terapeitu kopienām, kā arī nodrošina informācijas izplatīšanu.

logo_wakeupWAKE-UP

Lai palielinātu trombolīzes efektivitāti, tā jāveic 4,5 stundu laikā pēc pirmo insulta simptomu parādīšanās. Taču aptuveni 20% akūta insulta pacientiem šis laiks nebūs zināms, jo visbiežāk insults sācies naktī un simptomi pamanīti tikai nākamajā rītā pēc pamošanās no miega. To dēvē par «pamošanās insultu».

Mērķis: WAKE-UP pārbaudīs, vai jauns salīdzinājums starp divām smadzeņu attēlu veidošanas pieejām ļauj ārstiem noskaidrot, vai insults sācies pēdējo 4,5 stundu laikā.

Vairāk: www.wakeup-stroke.eu

PRECIOUS logo_precious

Daudziem insulta pacientiem pirmajās dienās grūtības rada norīšana, infekcija vai drudzis. Parasti šīs problēmas tiek ārstētas tikai pēc pirmajiem acīmredzamajiem simptomiem. PRECIOUS pārbaudīs, vai pacienta atlabšanu uzlabotu tas, ja ārstēšana tiktu nozīmēta ar mērķi novērst šos sarežģījumus, nevis tiktu nogaidīts, līdz šie sarežģījumi patiešām rodas.

Mērķis: Šo sarežģījumu rašanās risku iespējams samazināt ar labi zināmiem, vienkāršiem un drošiem medikamentiem: zālēm pret nelabumu, proti, metoklopramīdu, ceftriaksona antibiotikām un antipirētiskajiem (pretdrudža) medikamentiem. Taču nav skaidri zināms, vai šie medikamenti var arī uzlabot ilgtermiņa funkcionālos rezultātus pēc insulta.

Vairāk: www.precious-trial.eu

EuroHYP-1 logo_euro

EuroHYP-1 ir plašs klīniskais pētījums, kurā izvērtē ieguvumus, ko sniedz ārstnieciska atdzesēšana pieaugušiem pacientiem ar išēmisko insultu.

Pētījumos ar dzīvniekiem no­skaidrots, ka atdzesēšana līdz 35˚C sa­ma­zina insulta nodarītos bojājumus par aptuveni trešdaļu, bet atdzesēšana līdz 34˚C tos samazina par 45%.

Atdzesēšana uzlabo rezultātus arī pacientiem ar smadzeņu bojājumiem pēc sirdsdarbības apstāšanās. Līdz ar to hipotermija ir daudzsološa ār­stēšanas metode pacientiem ar akūtu išēmisko insultu. Pierādīts, ka ir iespējams droši atdzesēt nomodā esošus pacientus ar išēmisko insultu līdz 35°C ķermeņa temperatūrai, taču tas, vai šāda darbība uzlabo funkcionālos rezultātus, joprojām nav pārbaudīts adekvāti lielas izlases klīniskajā pētījumā.

Mērķis: Noteikt, vai ķermeņa atdzesēšana līdz mērķa temperatūrai no 34 līdz 35°C uzlabo funkcionālos rādītājus pacientiem trīs mēnešus pēc akūta išēmiskā insulta.

Vairāk: www.eurohyp1.eu

Lasiet arī:

Atbildēt

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.