Jauni pētījumi insultu mazināšanai

pavasaris-2018-petijumi

Insults ir viena no lielākajām sabiedrības veselības problēmām visā pasaulē. Tas ir visizplatītākais pieaugušo invaliditātes iemesls, otrais galvenais nāves cēlonis pasaulē un otrais visbiežākais demences cēlonis. Paredzams, ka turpmākajās desmitgadēs tā ietekme pieaugs arī iedzīvotāju novecošanas dēļ, tādēļ būtiski ir arvien jauni pētījumi, ko veic zinātnieki, lai uzlabotu insulta pacientu ārstēšanu, kā arī lai novērstu jaunus insultus.
Šo pētījumu veikšanā iesaistījusies arī Eiropas Insulta alianse (Stroke Alliance for Europe), kuras sastāvā ir arī pacientu biedrība “ParSirdi.lv”.

Projekts insultu novēršanai pacientiem ar smadzeņu asinošanu

Ir radīta jauna iniciatīva, ko finansē Eiropas Komisija, lai palīdzētu novērst insultu pacientiem ar smadzeņu asiņošanu. 6,9 miljonu projekts ir orientēts uz pacientiem ar mirdzaritmiju, kam iepriekš bijis insults, kuru izraisījusi asiņošana smadzenēs.

Projekts PRESTIGE-AF apvieno zinātniekus un klīnicistus visā Eiropā ar mērķi samazināt papildu insulta risku šajā pacientu grupā.

PRESTIGE-AF projekta pamatā būs klīniskais pētījums, lai apkopotu pierādījumus par medikamentiem, ko lieto mirdzaritmijas pacienti, kuriem ir bijis insults. Vairākos apakšpētījumos tiks pētīti individuāli riski un prognozes, izmantojot smadzeņu attēlus, ģenētisko testēšanu un citus bioloģiskos marķierus. Tāpat projektā plānots veikt pētījumus par kognitīviem un psiholoģiskiem faktoriem, kā arī medikamentu lietošanu.
Piecu gadu projektu vadīs profesors Rolands Veltkamps (Medicīnas departaments, Londonas Imperiālā koledža), un tajā piedalīsies 11 partneru institūcijas no vairākām Eiropas valstīm. Profesors R. Veltkamps: “Insulta profilakse ir īpaši apgrūtinoša insulta pacientiem, kam ir daudzi asinsrites traucējumi un savstarpēji saistīti riski. Pateicoties šim starptautiskajam projektam, mēs varēsim pievērsties šiem mirdzaritmijas pacientiem un izstrādāsim individuālākas ārstēšanas metodes.”

Pētījums par trombektomiju insulta pacientiem

Ir uzsākts jauns starptautisks pētījums, kura mērķis ir paplašināt mehāniskās trombektomijas (mehāniskas tromba izņemšanas no asinsvada) priekšrocības.

Trombektomija ir ārstēšana, kas tiek izmantota noteiktos akūta išēmiska insulta gadījumos, kad, izmantojot mehāniskas ierīces, iespējams būtiski samazināt notiekošā insulta ietekmi un sekas. Šo procedūru veic augsti kvalificēti neiroradiologi, un tam nepieciešama īpaša slimnīcas iekārta. Nesenie tromb­ektomijas pētījumi parādīja, ka, ja insulta pacientiem ar smagiem smadzeņu bojājumiem tiek lietota trombektomija, tā ievērojami samazina pēcinsulta invaliditātes līmeni, atjaunojot asinsriti un tādējādi ierobežojot smadzeņu bojājumus. Jaunajā pētījumā, kas ir daļa no ES finansētā TENSION projekta, būs jāpārbauda mehānisko trombu izņemšanas ietekme lielā pacientu grupā, kam līdz šim nav bijis zināms trombektomijas ieguvums. TENSION pētīs, vai pacientiem ar lielākiem smadzeņu bojājumiem, salīdzinot ar iepriekšējiem pētījumiem, ir droši un efektīvi veikt trombektomiju. Pacienti varēs piedalīties pētījumā līdz pat 12 stundām pēc simptomu parādīšanās. Tas atvieglos ārstēšanu lielākai pacientu grupai, tostarp pacientiem, kam naktī bijis insults, un, visticamāk, viņi nokļūst slimnīcā tikai no rīta.

TENSION projektu koordinē prof. Dr. Gecs Thomalla (Universitätsklinikum Hamburg-Eppendorf, Hamburga) un profesors Dr. Martins (Martin) (Universitäts­klinikum, Heidelberga).

Prof. Thomalla: “TENSION pētījums sniegs pierādījumus par efektīvu terapeitisku iejaukšanos pacientiem ar smagu insultu. Tas nozīmē, ka mēs varēsim palīdzēt lielākam pacientu skaitam, kuram būs iespējams samazināt insulta radītos traucējumus. Ieguvums sabiedrībai būs tāds, ka jaunā ārstēšana palīdzēs samazināt ar insultu saistītās izmaksas.”

Projekts saņēmis finansējumu no ES programmas “Horizon 2020”.

Lasiet arī:

Atbildēt

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.