Kā ārstē sirds mazspēju?

mm

Ginta Kamzola

Kardioloģe, Latvijas Kardiologu biedrības Sirds mazspējas darba grupas vadītāja

pavasaris-2015-sm

Tas jāzina pacientiem un viņu tuviniekiem, lai veiksmīgi sadzīvotu ar sirds mazspēju

Pacientu biedrība «ParSirdi.lv» sadarbībā ar Latvijas Kardiologu biedrību jau dažus gadus organizē Sirds mazspējas dienu pacientiem, kuru laikā visiem slimniekiem, kā arī viņu tuviniekiem, ir iespēja uzzināt jaunu informāciju par slimību, uzdot jautājumus speciālistiem, kā arī apmainīties ar savu pieredzi un ieteikumiem ar citiem sirds mazspējas pacientiem. Arī šogad maijā plānota šāda tikšanās, par kuru informēsim plašāk, tuvojoties pasākuma norises dienai. Ņemot vērā pacientu lielo interesi par šo tēmu, vēlamies turpināt pagājušajā izdevumā «Sirds un Veselība» iesākto padomu sadaļu sadarbībā ar kardioloģi dr. Gintu Kamzoli.

Ja radušās aizdomas par sirds mazspēju, vispirms būtu jāvēršas pie ģimenes ārsta, kurš izvērtēs sūdzības un slimību anamnēzi un nepieciešamības gadījumā nosūtīs uz papildizmeklējumiem. Sirds mazspējas gadījumā ir divi pamatizmeklējumi: diagnozes apstiprināšanai vai izslēgšanai – nātrijurētisko peptīdu līmenis un ehokardiogrāfija.

Kā ārstē sirds mazspēju?

Pacientus ar zināmu sirds mazspēju Latvijā pamatā aprūpē ģimenes ārsti un kardiologi, taču tā kā sirds mazspēja ir samērā izplatīta, tad ar šiem pacientiem bieži savā ikdienas praksē sastopas arī citu specialitāšu ārsti. Ģimenes ārsts ir tas, kurš seko līdzi pacientu sūdzībām un vispārējam stāvoklim, izraksta nepieciešamos medikamentus un seko, lai pacients tos saņemtu optimālās devās. Sirds mazspējas gadījumā ir ļoti svarīgi saņemt medikamentu mērķa devā, pretējā gadījumā ne vienmēr izdodas panākt situācijas uzlabošanos. Ja stāvoklis, neraugoties uz terapiju, pasliktinās, var būt nepieciešama terapijas korekcija stacionāra apstākļos.

Kādi izmeklējumi jāveic?

Sirds mazspējas dekompensācijas (izteiktas stāvokļa pasliktināšanās – red.) gadījumā atsevišķu medikamentu devas (piemēram, beta-blokatoru, AKE-inhibitoru) var tikt samazinātas, tādēļ pēc izrakstīšanās no stacionāra to devas atkal ģimenes ārsta uzraudzībā pakāpeniski jāpalielina. Pacientiem ar izteiktiem sirds mazspējas simptomiem (III-IV FK) būtu vēlama arī vizīte pie kardiologa. Divu nedēļu laikā pēc izrakstīšanās no stacionāra nepieciešams atkārtot nieru un aknu rādītāju izmeklējumus, mēneša laikā – arī pilnu asins ainu. Paula Stradiņa KUS, izrakstot pacientus ar smagām sirds mazspējas stadijām, cenšas nozīmēt konkrētu kontroles vizītes datumu un ehokardiogrāfijas kontroli, lai varētu izvērtēt terapijas efektu un nepieciešamības gadījumā koriģēt terapiju. Taču jāsaka, ka pēc izrakstīšanās no stacionāra sirds funkcijas kontrolei dinamikā, jebkuram sirds mazspējas pacientam pusgada laikā būtu jāveic ehokardiogrāfija. Tā kā uz valsts apmaksātu ehokardiogrāfiju veidojas rindas, vēlams pierakstīties savlaicīgi. Nacionālā Veselības dienesta mājas lapā iespējams precizēt rindas garumu dažādās ārstniecības iestādēs.

Atbalsts pacientiem Latvijā un Eiropā

Daudzās Eiropas valstīs, lai uzlabotu sirds mazspējas pacientu aprūpi un nodrošinātu augsta līmeņa un izmaksu efektīvu ārstēšanu, ir izveidotas sirds mazspējas klīnikas. To darbība balstās uz multidisciplināru komandu, kuras sastāvā ir gan ārsti kardiologi, attēldiagnostikas speciālisti, invazīvie kardiologi, elektrofizioloģijas speciālisti un sirds ķirurgi, gan medicīnas māsas, psihologi, rehabilitologi, dietologi, geriatri, sociālie darbinieki u. c. Īpaša uzmanība sirds mazspējas klīnikās tiek pievērsta pacientiem ar izteiktiem sirds mazspējas simptomiem un augsta riska pacientiem (pacientiem ar hronisku nieru slimību, cukura diabētu, hronisku obstruktīvu plaušu slimību, anēmiju, gados vecākiem pacienti ar vairākām blakusslimībām). Tāpat šajās klīnikās liela vērība tiek pievērsta pacientu un viņu radinieku izglītošanai.

Kamēr Latvijā šāda klīnika pagaidām ir ieceres līmenī, un lai šādu projektu realizētu, ir nepieciešams valsts atbalsts, mēs Latvijā esam radījuši dažādus pacientu informācijas materiālus. Nu jau vairākus mēnešus, izrakstoties no stacionāra, pacientiem ir iespēja saņemt arī «Sirds mazspējas pasi», kurā iespējams reģistrēt pulsu, asinsspiedienu, svaru, kā arī lietotos medikamentus un atkārtotas vizītes datumu. Manuprāt, šādi pacientu informācijas materiāli palielina pacientu līdzestību, kas ir ļoti svarīgi sirds mazspējas gadījumā.

Sirds mazspēja ir veselības stāvoklis, kad sirds nespēj pietiekami labi sūknēt asinis, lai piegādātu tās ķermenim. Citiem vārdiem sakot, jūsu sirds nespēj piegādāt pietiekami daudz skābekļa un barības vielu, lai jūsu ķermenis varētu normāli darboties. Sirds mazspēju nereti izraisa agrāk pārciests miokarda infarkts, augsts asinsspiediens vai sirds vārstuļu slimība. Sirds mazspējai raksturīgi vairāki simptomi, kurus izraisa šķidruma uzkrāšanās un pavājināta asinsplūsma. Trīs pamatsimptomi ir: tūska (šķidruma aizture), elpas trūkums, nogurums.

Lasiet arī:

Atbildēt

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.