Kā palīdzēt tuviniekam ar sirds mazspēju?

mm

Ginta Kamzola

Kardioloģe, Latvijas Kardiologu biedrības Sirds mazspējas darba grupas vadītāja

rudens-2016-sm

Sirds mazspēja ir nopietna slimība, taču mūsdienās, pateicoties pētījumiem un medicīnas tehnoloģiju attīstībai, ir pieejama plaša informācija gan par sirds mazspējas attīstību, gan tās ārstēšanas iespējām. Šobrīd ir pieejami vairāki efektīvi medikamenti, kā arī speciālas implantējamas ierīces. Tāpat nozīmīga loma sirds mazspējas ārstēšanas procesā ir tuviniekiem un draugiem, kas ar savu atbalstu var būtiski uzlabot pacienta pašsajūtu un veicināt vispārējā stāvokļa uzlabošanos.

Ja arī jūsu ģimenē vai draugu lokā ir pacients, kam ir sirds mazspēja, speciālistu padomi un ieteikumi noderēs ikdienas rūpēs par tuvinieka veselību un labsajūtu.

Ja tuviniekam ir diagnosticēta sirds mazspēja, svarīgi regulāri sekot līdzi šādiem veselības rādītājiem:

  • Pulsam miera stāvoklī jābūt aptuveni 60 sitieniem minūtē.
  • Arteriālā asinsspiediena līmenim nevajadzētu pārsniegt 130/80 mmHg.
  • Svaram.
  • Tāpat jāseko līdzi arī holesterīna, hemoglobīna un nieru rādītāju līmenim.

“Tā kā sirds mazspēja ir hroniska slimība, kurai mēdz būt saasinājumi, tuvinieku un draugu atbalsts ir svarīgs gan emocionāli, gan tīri praktiski, lai kopīgiem spēkiem uzlabotu pacientu dzīves kvalitāti. Līdzās medikamentu lietošanai un izmeklējumiem pie speciālistiem pacientam ar sirds mazspēju svarīgi arī regulāri fiziskie vingrinājumi (kaut vai regulāras pastaigas), veselīgs uzturs un dzīvesveids. Tāpat svarīgi arī mājas apstākļos ikdienā sekot līdzi pašsajūtai, sirds veselības mērījumiem un svaram.”

Vienmēr centieties noskaņot sirds mazspējas pacientu pozitīvi izturēties pret dzīvi un priecāties par ikdienas sīkumiem!

Veselīga dzīvesveida nozīme

Diēta, kas palīdz mazināt sirds mazspējas simptomus

  • Ja pacientam ir izteikti sirds mazspējas simptomi (elpas trūkums, tūskas), uzņemtā šķidruma daudzums jāierobežo līdz 1,5–2 l diennaktī. Ja elpas trūkums ir neliels un tūsku nav, šķidruma ierobežošana nav nepieciešama.
  • Jāsamazina sāls daudzums uzturā līdz 2 g dienā, ir jāizvairās no iepriekš sagatavotiem ēdieniem, gaļas izstrādājumiem.
  • Jāizvairās no ēdiena ar augstu tauku saturu, jālieto uzturā augļi un dārzeņi, piena produkti ar zemu tauku saturu, graudu izstrādājumi un zivis.

Fiziskās aktivitātes

  • Sirds mazspējas pacientiem ieteicams nodarboties ar fiziskām aktivitātēm sirds un muskuļu darbības uzlabošanai, piemēram, nūjošanu, pastaigām, peldēšanu, tāpat var turpināt veikt ikdienas aktivitātes mājās kopā ar ģimeni.

Pirms fizisko aktivitāšu uzsākšanas pacientam noteikti jākonsultējas ar savu ārstu.

Medikamenti

Pēc sirds mazspējas diagnozes noteikšanas jūsu tuviniekam tiks nozīmēti medikamenti. Ir zinātniski pierādīts, ka regulāra medikamentu lietošana atbilstoši ārsta norādījumiem var pozitīvi ietekmēt pacienta veselību un labsajūtu, kā arī samazināt atkārtotu hospitalizāciju skaitu.

Daži vispārīgi ieteikumi medikamentu lietošanai

  • Pacientam jākontrolē zāļu lietošana – jāzina, kuri medikamenti, cik bieži un kādās devās jālieto.
  • Dažu medikamentu pirmās devas var pasliktināt sirds mazspējas pacientu pašsajūtu, pirms vispārējais stāvoklis sāk uzlaboties, tāpēc ir svarīgi nepārstāt zāļu lietošanu, iepriekš nekonsultējoties ar ārstu.
  • Devas piemeklēšana katram pa­cientam var būt lēns process. Sirds mazspējas gadījumā ārstēšana parasti tiek uzsākta ar nelielām devām, pakāpeniski tās palielinot līdz mērķa devām, tāpēc pārliecinieties, ka jūsu tuvinieks nezaudē drosmi un rezultāts tiek sasniegts atbilstoši ārsta ieteikumiem.
  • Parasti sirds mazspējas pacientam jālieto vairāki medikamenti, atcerieties – tie visi ir svarīgi!
  • Svarīgi ir neizlaist nevienu devu, un medikamenti ik dienu jālieto tā, kā norādīts (ievērojot laiku un devu).

Implantējamās ierīces/elektrokardiostimulatori

Ja ārstējoties pacienta veselības stāvoklis neuzlabojas, vai ir citi medicīniskie apsvērumi, dažkārt pacientiem tiek izmantotas palīgierīces:

  • Sirds resinhronizācijas terapija (SRT) / biventrikulāra ierīce – nosūta nelielu elektrisko signālu sirdij, lai palīdzētu tai darboties sinhronizētāk un līdz ar to arī strādāt efektīvāk. Tomēr šīs ierīces var nebūt piemērotas visiem pacientiem ar sirds mazspēju.
  • Implantējamais kardioverters-defibrilators (IKD) – implantējama ierīce dzīvībai bīstamu sirds ritma traucējumu novēršanai.
  • Dažkārt SRT vai IKD var tikt apvienoti vienā ierīcē.

Dalieties savās emocijās un lūdziet palīdzību

Rūpes par cilvēku ar sirds mazspēju nozīmē izprast šo stāvokli un tā ietekmi uz dzīvi. Bet tam nevajadzētu nozīmēt, ka šīs rūpes pilnībā maina jūsu dzīvi, tāpēc centieties atrast laiku sev un nodarboties ar hobijiem, kas rada prieku.

Lai varētu palīdzēt savam tuviniekam, svarīgi arī pašam būt stipram un veselam. Būtiski ir dalīties savās emocijās un pārdzīvojumos ar ģimeni un draugiem, bet, ja kļūst grūti, nevajag kautrēties lūgt palīdzību un atbalstu citiem. Nepieciešamības gadījumā atbalstu un profesionālu padomu var sniegt arī psihologs vai psihoterapeits.

Tuvinieka pieredze

Māris Elberts (74, pensionārs) – viņa sievai Mārai jau vairāk nekā 10 gadus ir sirds mazspēja un ievietots sirds stimulators.

“Tā kā abi esam pensionāri, mūsu ikdienas galvenās aktivitātes saistītas ar dārza darbiem, tāpat dodamies kopīgās pastaigās. Uzmanību pievēršam arī veselīgam uzturam – gandrīz vispār nelietojam sāli, izvairāmies no trekniem ēdieniem un pusfabrikātiem.

Dažkārt atgādinu kundzei par medikamentiem un veselības pārbaudēm, taču jāatzīst, ka Māra ļoti cītīgi un regulāri apmeklē ārstus un seko visiem norādījumiem. Līdz ar to jāatzīst, ka ikdienā gandrīz vispār nedomājam par sirds mazspēju. Protams, brīžos, kad jākāpj pa kāpnēm vai jāiet pret kalnu, tad mudinu sievu apstāties, kopā atvelkam elpu uz brīdi un turpinām ceļu.

Labprāt atbalstu kundzi un eju līdzi uz dažādiem pacientus izglītojošiem pasākumiem, tā kā dzīvojam ārpus pilsētas, tad aizvedu kundzi ar auto pie ārsta vai citās darīšanās.

Regulāri kopā apmeklējam kultūras pasākumus – ejam uz kino, teātri, tomēr visvairāk mūs iedvesmo ceļojumi gan Latvijā, gan uz tālākām zemēm.”

Atcerieties, ja rodas kādas šaubas par pacienta veselības stāvokli, jautājiet padomu savam ģimenes ārstam!

Vairāk par sirds mazspēju lasiet žurnāla “Sirds un Veselība” iepriekšējos numuros un www.parsirdi.lv.

Praktiski padomi pacienta tuviniekam

Viens no veidiem, kā var palīdzēt tuviniekam kontrolēt slimību, ir mudināt pievērst uzmanību šiem ikdienas faktoriem.

Kam pievērst uzmanību Kā jūs varat palīdzēt pacientam Sazinieties ar ģimenes ārstu, ja pacients
Pēkšņs svara pieaugums – var rasties, ja, pieaugot sirds mazspējai, organismā uzkrājas ūdens. Mudiniet tuvinieku nosvērties katru dienu vienā un tajā pašā laikā. Mudiniet sekot līdzi šķidruma patēriņam un kontrolēt, vai netiek pārsniegts ārsta ieteiktais apjoms. Pieņemas svarā par vairāk nekā 2 kilogramiem 2–3 dienu laikā.
Tūskas – var rasties uz apakšstilbiem, vēdera vai pēdām, ja organismā tiek aizturēts šķidrums. Mudiniet tuvinieku dienas laikā regulāri atpūsties. Ja ir tūska, kājas var paturēt paceltas uz krēsla. Tūska nozīmīgi pieaug.
Elpošana – var būt grūtības elpot, sevišķi pie piepūles vai guļus stāvoklī. Mudiniet tuvinieku nepārpūlēties. Ja grūtāk ir elpot naktī, salieciet daudz spilvenu, lai paceltu galvgali, tā atvieglojot elpošanu. Elpošana vai klepus nozīmīgi pasliktinās.
Nogurums – daudzi cilvēki ar šo slimību jūtas ļoti apātiski un noguruši. Mudiniet viņu katru dienu veltīt brīdi atpūtai. Pārliecinieties, ka pacients nesteidzas un nepārpūlas. Pieaug nogurums, kas sāk ietekmēt ikdienas aktivitātes.
Reiboņi/ģībšanas sajūta – dažkārt var būt reiboņi vai ģībšanas sajūta, ko veicina slimība un daži medikamenti. Mudiniet tuvinieku celties no gultas lēnām un mierīgi pastāvēt, pirms sākt staigāt. Tas izraisa kritienus.
Medikamenti – pacientam var būt jālieto daudz tablešu. Jāatceras, ka visi ieteiktie medikamenti ir svarīgi! Mudiniet tuvinieku kontrolēt lietotās zāles. Viņam būtu jāzina, kas tiek lietots, cik bieži un kāpēc. Trauciņš zāļu sakārtošanai var palīdzēt ikdienā izsekot lietotajām zālēm. Ir bažas par zālēm, piem., blakusparādībām, vai ja zāles nerada gaidīto iedarbību.

Lasiet arī:

Atbildēt

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.