Kāpēc mani ārstēšanas rezultāti nav tik labi?

rudens-2017-.arstesanas-rezultati

Kā liecina Pasaules Veselības organizācijas dati, pasaulē izplatītākā sirds un asinsvadu slimība – hipertensija jeb paaugstināts asinsspiediens – paš­reiz skar aptuveni 1 miljardu ie­dzīvo­tāju, un paredzams, ka līdz 2025. gadam tās izplatība palielināsies par 50%, sasniedzot 1,5 miljardus iedzīvotāju.

Latvijā paaugstināts asinsspiediens ir izplatīta problēma – epidemioloģiskā pētījuma dati** liecina, ka tas raksturīgs 52,8% vīriešu un 41,8% sieviešu Latvijā. Lai izvairītos no insulta vai infarkta un samazinātu citu slimību riskus, asinsspiediena sekmīgā ārstēšanā būtiska nozīme ir pacientu līdzestībai. Tā nozīmē medikamentu lietošanu atbilstoši ārsta norādījumiem, regulāras veselības pārbaudes un asinsspiediena kontroli, kā arī veselīga dzīvesveida ievērošanu.

Pacienta motivācijas trūkums kavē sekmīgu ārstēšanos

rudens-2017-motivacija-lv

Lai arī pieņemts domāt, ka tieši naudas trūkums ir galvenais iemesls, kāpēc pacienti pārtrauc ārstēšanos, medicīniska ārvalstu pētījuma dati par hipertensijas pacientu līdzestību***, parāda, ka izplatītākais iemesls medikamentu lietošanas pārtraukšanai ir motivācijas trūkums (21%). Kā nākamais iemesls ārstēšanās pārtraukšanai tiek minēta labāka pašsajūta (16,7%), bet 13% pacientu zāles pārtrauc lietot finansiālu apsvērumu dēļ vai aizmirst iedzert zāles (skat. pielikumā pētījuma grafiku).

Vairāk nekā puse pacientu ar augstu asinsspiedienu Latvijā nelieto medikamentus atbilstoši ārstu norādījumiem!

Slikto pacientu līdzestību Latvijā raksturo arī aprīlī veiktā pacientu biedrības ″ParSirdi.lv″ un ″Euroaptieka″ aptauja, kurā vairāk nekā puse pacientu ar augstu asinsspiedienu jeb hipertensiju atzina, ka nelieto medikamentus atbilstoši ārstu norādījumiem – 18% hipertensijas slimnieku atzīst, ka ik pa laikam pārtrauc lietot medikamentus, ja jūtas labāk. 31% aptaujāto mēdz aizmirst vai kādu citu iemeslu dēļ izlaist zāļu lietošanu, bet 5% no tiem, kas sirgst ar hipertensiju, apgalvo, ka principā nelieto medikamentus.

INFORMĀCIJAI: Līdzestība ir pacienta līdzdalība ārstēšanā un izmeklēšanā, izpratne par savu slimību un ārstēšanu, ārsta rekomendāciju ievērošanu (arī ilgā laikposmā), kas ietver kontroles vizītes un izmeklējumus, kā arī medikamentu lietošanu.


Pārtraukt lietot medikamentus ir pacientu lielākā kļūda!

valters_stirna_foto

Valters Stirna

Liepājas reģionālās slimnīcas kardiologs

Kardioloģijā pacienti bieži atkārtoti vēršas pie sava ģimenes ārsta vai kardiologa, jo ārstēšanas rezultāti nav tik labi, kā sākumā iedomājāmies. Tam par pamatu var būt daudzi faktori – neprecīza diagnoze, nepilnīga ārstēšana vai izmeklēšana, nepareiza zāļu izvēle vai devas, kā arī pacienta līdzestība. Lai ārstēšana būtu sekmīga, vienlīdz svarīgi ir visi šie faktori.

Diemžēl ar līdzestību medicīnā gan Latvijā, gan pasaulē ir diezgan vāji. Tas attiecināms uz visām medicīnas nozarēm – vai tā būtu kardioloģija, ķirurģija, ginekoloģija vai pediatrija. Īpaši nopietna situācija ir tieši kardioloģijā, jo lielākā daļa slimību ir hroniskas, neizārstējamas, tomēr ļoti labi kontrolējamas ar medikamentozo ārstēšanu ilgtermiņā, kā arī dzīvesveida izmaiņām, kurām ir viszemākā līdzestība (<10%).

Nesekošana ārsta norādījumiem draud ar veselības katastrofu

Piemēram izmantosim hipertensiju – augstu asinsspiedienu. Šai slimībai un arī kopējā kardiovaskulārā riska faktoram sākumā līdzestība ir laba – pacients vēršas ar problēmu par augstu asinsspiedienu un pavadošām sūdzībām (piemēram, galvassāpēm vai galvas reiboņiem), ārsts informē pacientu par dzīvesveida izmaiņām, izstāsta par neārstēta asinsspiediena sekām ilgtermiņā un nereti nozīmē medikamentus. Asinsspiediens normalizējas, sūdzību nav – medikamentus var vairs nelietot, vai ne? NĒ, tā parasti ir biežākā pacientu kļūda! Lai izvairītos no hipertensijas, liela nozīme ir profilaksei – veselīgam dzīvesveidam un regulārām asinsspiediena un citām veselības pārbaudēm. Taču, ja pacientam ir konstatēta hipertensija un ir izrakstīti medikamenti, ārkārtīgi būtiski lietot tos apzinīgi. Ir kļūdaini pieņemt, ka, noteiktu laiku lietojot medikamentus, hipertensija ir izārstēta un zāles var pārtraukt lietot. Hipertensijas gadījumā ārstēšana ir ilgstošs process – visa mūža garumā. Pēc statistikas datiem, 30% pacientu pārtrauc vai samazina medikamentu lietošanu pēc sešiem mēnešiem un jau 50% – pēc gada. Bieži vien pacienti vairs nevēršas pie ārsta, līdz piemeklējusi nelaime – infarkts vai insults. Taču to lielākoties varēja novērst, ievērojot ārsta nozīmēto ārstēšanu.1

Jautājiet savam ārstam par medikamentu kombinācijām vienā tabletē un tablešu skaita samazināšanu!

Līdzīga situācija ir augsta holesterīna līmeņa un miokarda infarkta ārstēšanā (pat pēc tam, kad jau vienreiz esam iekrituši ar medikamentu pārtraukšanu), kā arī sirds mazspējas ārstēšanā, kas nereti ir smagākā un nāvējošākā komplikācija sirds slimību piramīdā un kam nepieciešama vēl lielāka pacienta līdzestība, vēl striktāki ikdienas ierobežojumi (gan ārstēšanas, gan slimības simptomu dēļ) un vēl vairāku medikamentu lietošana.

Ieteikumi, kā uzlabot ārstēšanās rezultātus

  • Pirmkārt – rūpīgi sagatavojoties katrai vizītei pie sava ārsta, īpaši tad, ja dodaties pie speciālista pirmo reizi. Sagatavojiet sarakstu ar jautājumiem, sūdzībām, savām domām vai neskaidrām niansēm par savu veselību. Atcerieties vai sarakstiet uz lapas medikamentus un devas, kurus lietojat ikdienā – arī tos kurus nelietojat vai lietojat neregulāri ar paskaidrojošiem komentāriem. Sagatavojiet veiktos izmeklējumus, analīžu rezultātus un izrakstus no slimnīcām, lai ārsts var tos apskatīt, ja būs nepieciešams. Šādā veidā jūs lieliski parādāt ārstam savu pozitīvo attieksmi un ieinteresētību pret savu veselību, kas arī ir līdzestības stūrakmens.
  • Otrkārt, mēģiniet stingri ievērot ārsta norādījumus, ko viņš pateicis vai norādījis vizītes vai izrakstīšanās slēdzienā – ārsti kaut ko tāpat vien nesaka vai nerekomendē, tam visam ir pamatojums. Kontroles vizītēs stāstiet par rekomendācijām, kuras esat realizējis (izmeklējumi, citu speciālistu apmeklējumi, lietotie medikamenti, kaitīgo ieradumu mazināšana u. c). Jautājiet savam ārstam par medikamentu kombinācijām vienā tabletē un tablešu skaita samazināšanu. Visgrūtāk klājas ar līdzestību dzīvesveida izmaiņās – pareizai ēšanai, fiziskām aktivitātēm, liekā svara mazināšanai, pietiekami ilgam miegam. Stāstiet ārstam par savu progresu šajā jomā, arī tad ja tas ir neliels vai vispār nav. Lieliski var sekot līdzi šīm izmaiņām, fiksējot savu svara zudumu – stāstiet ārstam par zaudētajiem kilogramiem!
  • Treškārt, ikdienas ritms būs jāpielāgo jūsu veselības vajadzībām. Jo bieži vien tieši jūsu pēdējo gadu dzīvesveida rutīna ir novedusi pie slimības. Sagatavojiet dienas vai nedēļas plānu (vismaz sākumā) savai ārstēšanai. Ieplānojiet fiziskās aktivitātes vismaz 30 min dienā vai 150 min nedēļā. Plānojiet savas ēdienreizes, kur un ko jūs ēdīsiet. Izveidojiet sistēmu, kā lietot medikamentus! Ļoti efektīvs veids ir nevis nēsāt līdzi visus medikamentu iepakojumus, bet aptiekā iegādāties specializētas medikamentu kastītes jeb dozatorus, kur var salikt medikamentus pa dienām, pa ēdienreizēm (rīts, pusdienas, vakars), ko var ērti ņemt līdzi arī uz darbu, ceļojumos un izbraucienos ārpus mājām. Izmantojiet arī modernās tehnoloģijas – ja tomēr regulāri piemirstas lietot medikamentus, var izmantot arī viedtālruni, uzstādot tajā atgādinājumu katru dienu (piemēram – 8:00 ″iedzer zāles!″ vai ″medikamenti″).

Patiesība ir ļoti vienkārša – līdzestība ir ārsta un pacienta sadarbība. Pacienti, kuriem ir lielāka līdzestība, dzīvo ilgāk un labāk2 – to ir vērts ņemt vērā nākamreiz, kad dosieties pie sava ārsta.

1. 2013 ESH/ESC Guidelines for the management of arterial hypertension
2. Clinicoecon Outcomes Res. 2011; 3: 47–54.


Jo mazāk tablešu, jo labāka līdzestība

rudens-2017-terapija-lv

Kā liecina nesenais CMRO (Current Medical Research & Opinion) žurnālā publicētais Lin Xie veiktais pētījums, kurā tika salīdzināta hipertensijas pacientu pieturēšanās pie dažādām terapijām viena gada laikā, vislielākā līdzestība novērota pacientiem, kas lietoja vienu fiksētas kombinācijas tableti.

Pētījumā tika iekļauti 17 465 pacienti, nozīmējot līdzīgu hipertensijas terapiju un sadalot trijās dažādās grupās: terapija ar vienu tableti; divām tabletēm; trim tabletēm. Pētījuma beigās tika novērota būtiska atšķirība starp visām trim pacientu grupām – visaugstākā pieturēšanās pie hipertensijas terapijas tika novērota pacientiem ar vienu tableti terapijā, turpretim visvājākā – pacientiem ar trīs tablešu terapiju.

Turklāt kombinētie medikamenti atvieglo pacienta un ārstu ikdienu – ir mazāks recepšu skaits, turklāt, nomainot trīs tabletes ar vienu tableti, nepieciešamais tablešu skaits gadā samazinās par 730 tabletēm!

Lasiet arī:

Atbildēt

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.