Koenzīms Q10: dabisks palīgs sirds enerģijas vairošanā

mm

Antons Skutelis

Dr. med., asoc. prof., Rīgas Stradiņa universitāte, farmakologs

rudens-2016-q10

Pēdējos gados respektablos zinātniskos žurnālos ir publicēti pētījumi, kas ir pierādījuši koenzīma Q10 pozitīvo ietekmi uz sirds veselību. Vienā no šiem pētījumiem – Q-Symbio – ir sniegta pilnīgi jauna stratēģija kardiovaskulārās mirstības samazināšanai un hroniskas sirds mazspējas ārstēšanai, kas ir uzrādījusi pārliecinošus rezultātus.

Kas ir koenzīms Q10?

Koenzīms Q10 ir taukos šķīstoša viela, ko izstrādā aknas. Pēc savām īpašībām tas atgādina vitamīnus. Tas nepieciešams, lai no taukiem, olbaltumvielām un ogļūdeņražiem, kas saņemti ar uzturu, šūnās rastos enerģija.

Nelielu daudzumu Q10 mēs uzņemam arī ar pārtiku. Labs šīs vielas avots ir gaļa (galvenokārt sirds un subprodukti), treknas zivis, pilngraudi, rieksti un augu eļļa. Mūsu uzturs ik dienas vidēji nodrošina tikai ap 2–3 mg Q10.

Tāpēc galvenais Q10 avots ir šīs vielas endogēnā izstrāde. Q10 sintēze organismā sasniedz savu augstāko punktu 20–25 gadu vecumā, bet pēc tam sāk pazemināties. Pirmās ar Q10 koncentrācijas pazemināšanos saistītās izmaiņas daudzi cilvēki sajūt 45–50 gadu vecumā.

Stress, smēķēšana, dažas slimības un zāļu lietošana arī var veicināt Q10 līmeņa pazemināšanos. Piemēram, ir pierādīts, ka daudziem pacientiem, kas slimo ar sirds un asinsvadu slimībām, ir pazemināta Q10 koncentrācija. Nodrošināt organisma šūnas ar enerģiju var ar Q10 preparātu palīdzību.

Q-Symbio: dāņu pētījums par hronisku sirds mazspēju

Q-Symbio pētījumā piedalījās pacienti ar hronisku sirds mazspēju. Tā rezultāti tika publicēti Amerikas kardiologu kolēģijas žurnālā (Journal of the American College of Cardiology). Konstatēts, ka pacienti, kas saņēma koenzīmu Q10 kopā ar parastajiem sirds slimību medikamentiem, uzrādīja ievērojamu veselības stāvokļa uzlabojumu salīdzinājumā ar pacientiem no kontrolgrupas:

  • par 42% mazāk smagu kardiovaskulāru blakusparādību notikumu;
  • par 43% mazāk neplānotu hospitalizācijas gadījumu;
  • par 43% mazāk kardiovaskulārās mirstības gadījumu;
  • par 42% mazāk vispārējās mirstības gadījumu.

Vairāk nekā tikai enerģijas līdzeklis

Jau vairāk nekā 25 gadus koenzīmu Q10 lieto cilvēki, kam nepieciešams papildu enerģijas lādiņš. Tas ir īpaši populārs sportistu un biznesmeņu vidē, kā arī par 45 gadiem vecāku cilvēku vidū. Šī viela pastiprina enerģijas vielmaiņu visās organisma šūnās. Iepriekš minētais pētījums ir pierādījis, ka sirds muskulim ir ļoti liela nepieciešamība pēc koenzīma Q10. Pētījuma dalībniekiem ar hronisku sirds nepietiekamību, lietojot šo vielu, sirds funkcija uzlabojās līdz līmenim, kas nodrošina augstas izdzīvošanas iespējas.

Q10 preparātus parasti iesaka lietot no rīta. Taču lielas Q10 devas, kas var būt nozīmētas hronisku slimību gadījumā, labāk lietot dažādā dienas laikā, lai paaugstinātu aktīvās vielas uzsūkšanos un izmantošanu organismā. Piemēram, 200 mg diennakts devu ir ieteicams sadalīt divās devās pa 100 mg.

Kā izvēlēties koenzīma Q10 preparātu?

Vai jūs zināt, ka divi koenzīma Q10 preparātu ražotāji var izmantot vienu un to pašu izejvielu, bet iegūt pilnīgi atšķirīgus rezultātus? Viens produkts var būt pilnīgi nepiemērots, bet otrs – visai efektīvs. Lai izprastu, kā iedarbojas koenzīms Q10, ir jāzina šīs vitamīnam līdzīgās vielas molekulārās īpašības.

Q10 molekulām ir dabiska tendence salipt un veidot lielus kristālu formas kunkuļus, kuri nespēj uzsūkties caur zarnu trakta sieniņu. Tādējādi liela daļa Q10 iziet caur gremošanas sistēmu neuzsūcoties. Parasti šie Q10 kunkuļi izšķīst temperatūrā, kas ir augstāka par 49 grādiem. Tā kā cilvēka ķermeņa iekšējā temperatūra ir aptuveni 37,5 grādu, Q10 kristāli nevar izšķīst un aktīvā viela nenonāk asinsritē.

Augstas kvalitātes preparātos šī pro­blēma ir atrisināta, sajaucot Q10 ar īpašu augu eļļu un apstrādājot ar siltumu. Sildīšanas process maina kristālu molekulāro struktūru tā, ka tie viegli izšķīst ķermeņa temperatūrā. Pēc Q10 molekulas kristālu izšķīdināšanas tie uzsūcas caur zarnu sieniņu un nonāk asinsritē.

Izvēloties koenzīma Q10 preparātu, vienmēr jāpārliecinās, ka produktam ir zinātniski pamatota dokumentācija. Turklāt pat ar dokumentāru kvalitātes un uzsūkšanās spējas apliecinājumu ir par maz, jo arī tad, ja aktīvā sastāvdaļa tiek uzsūkta, tas vēl nenozīmē, kas tā tiešām iedarbojas. Vienīgais veids, kā pierādīt, ka koenzīma Q10 preparāts tiešām iedarbojas tā, kā iecerēts, ir veikt zinātnisku pētījumu ar cilvēku piedalīšanos un dokumentēt konkrēto efektu.

Avoti: Mortensen, S. A., Rosenfeldt, F., Kumar, A., Dolliner, P., Filipiak, K. J., Pella, D., & … Littarru, G. P. (2014). The effect of coenzyme Q10 on morbidity and mortality in chronic heart failure: results from Q-SYMBIO: a randomized double-blind trial. JACC. Heart Failure, 2(6), 641–649. Mortensen, S. A. (2015). Coenzyme Q10: will this natural substance become a guideline-directed adjunctive therapy in heart failure? Journal of The American College of Cardiology. Heart Failure, 3(3), 270–271.

Vairāk informācijas par koenzīmu Q10 nozīmi veselībai jūs varat uzzināt Pernilles Lundas grāmatā “Q10 – labas veselības un ilga mūža ķīla”. Šo grāmatu var pasūtīt par brīvu šeit: www.veselsgars.lv.

Informācijai: Latvijas aptiekās koenzīms Q10 tiek piedāvāts zāļu un uztura bagātinātāju veidā. Pirms zāļu lietošanas rūpīgi izlasiet instrukciju, kā arī konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu! Uztura bagātinātājs nevar aizvietot ārstu nozīmēto terapiju un medikamentus, tāpēc par Q10 saturošā uztura bagātinātāja lietošanu konsultējieties ar savu ārstu!

Lasiet arī:

Atbildēt

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.