Pacientes pieredze: biju pārsteigta, ka man un bērniem ir tik augsts holesterīns!

rudens-2017-paciente

Ingai Bēķei ir 48 gadi, viņa ir medmāsa un strādā ģimenes ārsta praksē. Pirms dažiem gadiem Ingai diagnosticēja ģimenes hiperholesterinēmiju – slimību, kuras pamatā ir ģenētisks defekts kādā no gēniem, kas atbild par holesterīna vielmaiņu.

Nejaušas analīzes atklāj augstu holesterīna līmeni

Pirms aptuveni 10 gadiem mana daktere joka pēc paņēma manas asins analīzes un veica holesterīna līmeņa pārbaudi. Rezultāts mani pārsteidza, jo kopējais holesterīna līmenis sasniedza 8,4 mmol/l.

Kad ar veselīgu dzīvesveidu ir par maz

Toreiz ārste vispirms ieteica mainīt dzīvesveidu un trīs mēnešus ieturēt veselīgu diētu, izņemot no ēdienkartes neveselīgus un holesterīna līmeni paaugstinošus produktus. Lai arī diēta samazināja svaru, holesterīna līmenis īpaši nesamazinājās. Tāpēc ārste nozīmēja holesterīnu pazeminošas zāles – statīnus. Kādu laiku tās lietoju, taču, tā kā nejutos slikti, nebija nekādu simptomu vai problēmu, par zālēm piemirsu un tās vairs nelietoju. Es cerēju, ka ar veselīgu un aktīvu dzīvesveidu būs gana, lai nebūtu jādzer zāles… Taču, kad atkal pēc pārtraukuma veicu pārbaudes, biju pārsteigta, ka kopējais holesterīna līmenis bija sasniedzis pat 11 mmol/l.

Augstā holesterīna iemesls

Atsākot lietot zāles, tomēr neizdevās sasniegt normālu holesterīna līmeni (kopējais holesterīns svārstījās ap 6 mmol/l, bet sliktais sasniedza pat 5 mmol/l). Reiz nejauši izlasīju rakstu ar prof. Gustavu Latkovski, kurā viņš stāstīja par to, kas ir ģimenes hiperholesterinēmija. Mana ģimenes ārste ieteica vērsties Latvijas Ģimenes hiperholesterinēmijas reģistrā, lai noskaidrotu, vai augstā holesterīna iemesls nav iedzimts.

Drošības pēc veicām holesterīna pārbaudi maniem bērniem, un izrādījās, ka arī manai 18 gadu vecajai meitai ir augsts kopējā holesterīna līmenis (virs 7,5 mmol/l), bet 22 gadus vecajam dēlam holesterīns ir virs 7 mmol/l.

Tāpēc es pieteicu vizīti pie reģistra speciālistiem, un mēs braucām uz konsultāciju uz Rīgu – uz Latvijas Kardioloģijas centru.

Visas konsultācijas vienuviet

Pirmā konsultācija ilga vairāk nekā stundu, un tajā mani iztaujāja par manas ģimenes anamnēzi – par bērniem, vecākiem, vecvecākiem. Arī manai mammai ir bijis samērā agrs infarkts (pirms 60 gadu vecuma) un ir augsts holesterīna līmenis, kura dēļ viņa jau ilgstoši lieto medikamentus.

Pēc vizītes man tika nozīmētas dažādas veselības pārbaudes. Jāatzīst – lai arī nedzīvoju Rīgā, visas analīzes un pārbaudes bija diezgan ērti un operatīvi veikt – dažas bija turpat Rīgā, citas – savā dzīvesvietā. Tāpat programmas ietvaros man tika veikts ģenētiskais tests, kas apstiprināja, ka man ir ģimenes hiperholesterinēmija.

Slimība, kas var skart arī tievos un veselīgos

Strādāju par ģimenes ārstes medicīnas māsu un regulāri redzu cilvēkus, kas neapzinās draudus savai veselībai – katram ir atrunas: par maz laika sportošanai, veselīgs uzturs ir dārgs, zāles nevar atļauties vai pašsajūta uzlabojas, un liekas, ka zāles nevajag utt.

Atzīšos godīgi, arī es nekad nebiju domājusi, ka uz mani varētu attiekties augsts holesterīns un ka man būs nepieciešams visu mūžu ārstēties, nemaz nerunājot par to, ka tas var skart arī manus bērnus, turklāt tik agrīnā vecumā.

Pasargāt sevi un savu ģimeni

Esmu priecīga par to, ka ģimenes hiperholesterinēmiju man diagnosticēja laikus un varu pasargāt sevi un tuviniekus no nopietnām sekām – infarkta vai insulta. Vēlos iedrošināt ikvienu, kam ir ļoti augsts holesterīna līmenis, meklēt palīdzību. Ar ģimenes hiperholesterinēmiju var sekmīgi sadzīvot, svarīgi ir tikai regulāri lietot medikamentus atbilstoši ārstu norādījumiem, veikt regulāras veselības pārbaudes. Tagad visa ģimene esam pievērsušies veselīgam dzīvesveidam.

Kardiologs, Latvijas Universitātes profesors Gustavs Latkovskis: Ja vienam no vecākiem ir ģimenes hiperholesterinēmija, pastāv 50 procentu varbūtība, ka to pārmantos arī bērni. Tāpat, ja kādam šī slimība ir jau diagnosticēta, pastāv tieši tāda pati 50 procentu varbūtība, ka arī citiem pirmās pakāpes radiniekiem – ne tikai bērniem, bet arī brāļiem, māsām un vecākiem – ir šī slimība, defekts gēnā. Tāpēc svarīgi ir pārbaudīt holesterīnu arī saviem ģimenes locekļiem un nepieciešamības gadījumā uzsākt ārstēšanu.


Kad noteikti jākonsultējas ar LĢHR speciālistu

  • Ja kopējais holesterīna līmenis ir virs 8 mmol/l.
  • Ja kopējais holesterīna līmenis ir virs 7 mmol/l jums un vēl kādam pieaugušam pirmās pakāpes radiniekam.
  • Ja sliktais holesterīns (ZBLH) ir virs 5 mmol/l.
  • Ja sirds artēriju slimība (bijis infarkts, ielikti stenti) ir pašam vai kādam pirmās pakāpes radiniekam agrīnā vecumā – vīriešiem līdz 55 gadiem un sievietēm līdz 60 gadiem.
  • Ja ārsts uz plaukstu ārējām virsmām, virs elkoņa, ceļgaliem, kā arī Ahilleja cīpslās konstatējis cīpslu ksantomas – blīvus holesterīna izgul­snēšanās izraisītus mezgliņus.

Ir izveidots tālrunis, uz kuru var zvanīt ārsti un pacienti, lai varētu pieteikt konsultāciju pie Latvijas Ģimenes hiperholesterinēmijas reģistra (LĢHR) speciālista, ja ir diagnosticēta ģimenes hiperholesterinēmija vai ir pamatotas aizdomas, ka tāds risks pastāv.

Tālruņa numurs: 25449674, darba dienās 8:30–17:00 (ja neizdodas sazvanīt ar pirmo reizi, speciālisti jums atzvanīs. Ērtības labad uz šo numuru var sūtīt arī īsziņu ar savu kontakta tālruni.)

Vairāk par ģimenes hiperholesterinēmiju, pazīmēm un ārstēšanu uzziniet: www.parholesterinu.lv. Konsultējieties ar savu ārstu!

Lasiet arī:

Atbildēt

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.