Palīdzība sirdij

mm

Vita Vestmane

Kardioloģe, VCA poliklīnika “Pulss 5”

pavasaris-2018-palidziba-sirdij

Cilvēki meklē un vienmēr meklēs ilga un aktīva mūža noslēpumu – tā būs, kamēr vien cilvēks eksistēs. Par vienu no efektīvākajiem cīnītājiem pret novecošanos uzskata koenzīmu Q10, jo tas palīdz mazināt nogurumu organismā un sniedz enerģiju sirdij.

Kas ir koenzīms Q10, un ko tas dara?

Koenzīms Q10 ir eļļā šķīstošs, vitamīniem līdzīgs elements, kas organismā piedalās šūnu elpošanā – enerģijas radīšanā. Organisms pats to ražo. Lai uzturvielas (tauki, ogļhidrāti un olbaltumvielas) tiktu sadedzinātas, ir nepieciešams skābeklis un Q10, kurš darbojas kā ieslēgšanas un izslēgšanas mehānisms enerģijas ražošanas procesā. Šūnu elektrostacijas (enerģijas centri) ir mitohondriji. Tur uzturvielas pārveidojas par enerģiju, kas ir nepieciešama, lai mēs varam elpot, staigāt, skriet (muskuļu darbs) un domāt (smadzeņu darbs). Enerģijas ražošanas process nav iedomājams bez Q10. Vislielākā Q10 koncentrācija ir tieši tajos orgānos, kuriem nepieciešams liels enerģijas patēriņš – sirdī, aknās un nierēs. Katru minūti sirds pārsūknē vidēji piecus litrus asiņu, bet diennakts laikā vairāk nekā 6000–7000 litru. Šī svarīgā uzdevuma veikšanai sirdij ir vajadzīgs pietiekams enerģijas līmenis, kuras ražošanā piedalās koenzīms Q10.

Vai koenzīmu Q10 iespējams uzņemt ar uzturu?

Organisms koenzīmu Q10 sintezē pats – tas arī ir galvenais avots, bet nelielu tā daudzumu uzņemam arī ar uzturu. Visvairāk koenzīms Q10 ir atrodams gaļā (īpaši subproduktos – sirdī, aknās, bet liellopu un cūkgaļā – arī muskuļos), zivīs, riekstos, augu eļļā, avokado, brokoļos, vīnogās un puķkāpostos. Jāatceras, ka termiskās apstrādes laikā (īpaši cepot) Q10 daudzums produktā samazinās par 15 līdz 30 %!

Kādos gadījumos ir zināms par Q10 samazināšanos organismā?

Ar gadiem koenzīma Q10 sintēze organismā samazinās. Zināms, ka šīs vielas maksimuma sintēze ir jaunībā – 20–25 gadu vecumā. Bet kas notiek pēc tam? Te nu daudz ir atkarīgs no dzīvesveida – ēšanas, kustību paradumiem, no stresa vadības prasmes, slimībām, zāļu lietošanas, kā arī atkarībām – smēķēšanas, alkohola, narkotiku.

Konstatēts, ka samazināts Q10 ir sirds mazspējas slimniekiem, hipertireozes – vairogdziedzera hormonu līmeņa paaugstināšanās – gadījumos, kā arī lietojot medikamentus, to skaitā statīnus.

Ko mēs šodien zinām par Q10 un sirds asinsvadu slimībām?

Pirmie simptomi koenzīma Q10 deficīta gadījumā ir nogurums, kopējā tonusa pazemināšanās un dzīves spēka izsīkums. Tie ir līdzīgi simptomi kā sirds mazspējas jeb nepietiekamības gadījumā. Pēc zinātnieku domām, ja koenzīma Q10 līmenis organismā samazinās par 25 %, sākas patoloģiski procesi, kas var izraisīt smagas saslimšanas, bet pirmā cieš sirds.

Palīgs pacientiem ar hronisku sirds mazspēju

Pēdējos 30 gados veikto pētījumu rezultāti liecina, ka koenzīms Q10 ir nozīmīgs sirds veselības uzturēšanā. Vispārliecinošākie dati iegūti koenzīma Q10 kā papildu līdzekļa lietošanā hroniskas sirds mazspējas gadījumā.

Sirds mazspēja ir klīnisks sindroms, ko izraisa sirds nespēja pietiekami izspiest un uzņemt asinis, kas atgriežas no vēnām kreisajā sirds daļā. Galvenokārt tā izpaužas kā slodzes nepanesamība un šķidruma aizture. Biežākie iemesli ir koronārā (vainagartēriju) sirds slimība, vārstuļu kaites, hipertensija un hroniskas plaušu slimības. Sirds mazspējas tipiski simptomi un sūdzības ir elpas trūkums mierā vai slodzes laikā, nogurums, vājums, potīšu tūskas. Sirds mazspējas ārstēšana ir kompleksa, orientēta uz slimības progresēšanas aizkavēšanu un mirstības mazināšanu.

Q-Symbio – dāņu pētījums par hronisku sirds mazspēju

Tas ir lielākais nejaušinātais placebo kontrolētais starptautiskais koenzīma Q10 pētījums, kuru vadīja dāņu kardiologs un pētnieks Dr. Svends Oge Mortensens. Viņš praktizē koenzīma Q10 lietošanu saviem pacientiem jau kopš pirmajiem klīniskajiem pētījumiem, kuri tika veikti Kopenhāgenā 1983. gadā. Pētījumā iesaistījās 420 pacientu ar hronisku sirds mazspēju, un katrs no viņiem izgāja divus gadus ilgu kursu, kur paralēli dažādiem sirds mazspējas ārstēšanas medikamentiem lietoja arī koenzīmu Q10 vai attiecīgi placebo – neaktīvu vielu. Pēc diviem gadiem tajā pacientu grupā, kas lietoja koenzīmu Q10, bija par 43 % mazāk ar sirds slimībām saistītu nāves gadījumu, salīdzinot ar placebo grupu. Turklāt pētījuma dalībniekiem, kuri saņēma koenzīmu Q10, novēroja arī par 43 % mazāk ar sirds veselību saistītu komplikāciju, ieskaitot nonākšanu slimnīcā sirds mazspējas saasinājumu dēļ. Analizējot pētījuma rezultātus, Dr. Mortensens secināja, ka koenzīms Q10 ir būtisks papildlīdzeklis kombinācijā ar tradicionālajām sirds mazspējas ārstēšanas metodēm. Turklāt šīs vielas lietošana neizraisīja pētījuma dalībniekiem nekādas blaknes.

Vairāk par koenzīmu Q10 nozīmi veselībai – Pernilles Lundas grāmatā ″Q10 – labas veselības un ilga mūža ķīla″. Grāmatu bez maksas var pasūtīt: www.veselsgars.lv

Lasiet arī:

Atbildēt

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.