Sirds enerģijas avots

mm

Nadežda Rožkova

Kardioloģe, Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca, klīnika “Premium Medical”

pavasaris-2017-q10

Vitamīnam līdzīgā viela koenzīms Q10, ko 1957. gadā pirmo reizi atklāja amerikāņu zinātnieki, ir kļuvusi par vienu no visinteresantākajām mūsdienu pētniecības tēmām. Koenzīms Q10 atrodas visās cilvēka organisma šūnās. Tas ir šūnu elektronu transporta ķēdes sastāvdaļa un piedalās to aerobiskajā elpošanā, ģenerējot enerģiju ATF (adenozīntrifosfāta) formā. Šādā veidā tiek izstrādāti 95% cilvēka organisma enerģijas. Maksimālā koenzīma Q10 koncentrācija ir orgānos ar visaugstākajām enerģijas prasībām (galvenokārt sirds, aknas un nieres).

Dzīvībai svarīga viela

Koenzīms Q10 ir dzīvībai svarīgs elements, kuram ir būtiska nozīme visu šūnu enerģijas ražošanā. Tā otrs nosaukums ir “ubihinons”, kas tulkojumā nozīmē “visuresošs”. Lielākais koenzīma Q10 daudzums izstrādājas cilvēka organismā, taču ar laiku tā endogēnā sintēze pazeminās. Tas var negatīvi ietekmēt mūsu dzīvotspēju un muskuļu spēku. Koenzīma Q10 līmeņa pazemināšanos var ietekmēt stress, smēķēšana, nelabvēlīga ekoloģiskā situācija, dažādas slimības un noteiktu zāļu lietošana. No sirds mazspējas pacientu sirds muskuļa ņemtās biopsijas ir uzrādījušas ievērojami zemāku koenzīma Q10 līmeni, nekā konstatēts veseliem cilvēkiem. Hroniska slimība un pazemināts koenzīma Q10 līmenis vienlaikus ir organismam ļoti nelabvēlīgs stāvoklis. Šajā gadījumā nodrošināt organisma šūnas ar enerģiju var ar koenzīma Q10 preparātu palīdzību. Zinātnieki uzskata, ka nopietna saslimšana var rasties, ja koenzīma Q10 saturs organismā samazinās par 25%. Ja šis vielas līmenis krītas par 75% vai vairāk, cilvēks, visticamāk, nespēj izdzīvot.

Arī antioksidants

Koenzīms Q10 ir ne tikai šūnu enerģētiskās vielmaiņas būtiska sastāvdaļa, tam ir svarīga nozīme arī kā iedarbīgam antioksidantam. Turklāt tas ir vienīgais taukos šķīstošais antioksidants, kuru cilvēka organisms spēj sintezēt patstāvīgi. Faktiski koenzīma Q10 molekulas mūsu organismā ir pastāvīgi pakļautas oksidēšanās reducēšanās ciklam. Tieši reducētajā formā koenzīms Q10 darbojas kā antioksidants un palīdz kavēt per­oksidāciju, aizsargājot no oksidācijas ne tikai lipīdus, bet arī olbaltumvielas. Cirkulējošais koenzīms Q10 zema blīvuma lipoproteīnos (ZBL) pretdarbojas ZBL oksidācijai, kas var būt noderīgi sirds un asinsvadu slimības novēršanā.

Kā organisms uzņem koenzīmu Q10?

Koenzīms Q10 ir taukos šķīstoša viela, ko izstrādā aknas. Pēc savām īpašībām tas atgādina vitamīnus. Tas nepieciešams, lai no taukiem, olbaltumvielām un ogļūdeņražiem, kas uzņemti ar uzturu, šūnās rastos enerģija.

Nelielu daudzumu koenzīma Q10 mēs uzņemam arī ar pārtiku. Labs šīs vielas avots ir gaļa (galvenokārt sirds un subprodukti), treknās zivis, pilngraudi, rieksti un augu eļļa. Vācu profesors un racionāla uztura speciālists Jirgens Formanis atzinis, ka mūsu uzturs ik dienas vidēji nodrošina tikai ap 2–3 mg koenzīma Q10.

Tāpēc galvenais koenzīma Q10 avots ir šīs vielas endogēnā izstrāde. Koenzīma Q10 sintēze organismā sasniedz savu augstāko punktu 20−25 gadu vecumā, bet pēc tam sāk pazemināties. Pirmās ar koenzīma Q10 koncentrācijas pazemināšanos saistītās izmaiņas daudzi cilvēki sajūt 45–50 gadu vecumā.

Sirds muskuļa stiprināšana

Viena no organisma funkcijām, kuras darbībai ir nepieciešams visvairāk enerģijas, ir sirds muskuļa ritmiskas kontrakcijas. Sirds kā nenogurdināms sūknis apgādā ar asinīm visu organismu. Cilvēki ar sirds mazspēju ne vienmēr spēj saražot pietiekami daudz enerģijas sirds muskuļa saskaņotam darbam. Tāpēc viņi ātri zaudē spēkus, bieži vien jūt sāpes krūtīs un nogurst daudz ātrāk nekā cilvēki ar normālu sirds funkciju.

Kad cilvēki, kas sirgst ar sirds mazspēju, sāk lietot koenzīma Q10 preparātus, tiek labvēlīgi ietekmēta viņu sirdsdarbība. Tādējādi viņi var ilgāk nodarboties ar fiziskām aktivitātēm, viņiem retāk rodas elpas trūkums un aizdusa, kā arī uzlabojas vispārējā pašsajūta.

Pēdējos gados respektablos zinātniskos žurnālos ir publicēti zinātniski pētījumi, kas ir pierādījuši koenzīma Q10 pozitīvo ietekmi uz sirds veselību. Vienā no šiem pētījumiem – Q-Symbio – ir sniegta pilnīgi jauna stratēģija, kas ir uzrādījusi pārliecinošus rezultātus kardiovaskulārās mirstības samazināšanai un hroniskas sirds mazspējas ārstēšanai. Pētījuma dalībniekiem, kas lietoja koenzīmu Q10 kopā ar parastajiem sirds slimību medikamentiem, par 43% samazinājās kardiovaskulārās mirstības gadījumu skaits, kā arī mirstība no citām slimībām.

Izvēloties koenzīma Q10 preparātu, vienmēr jāpārliecinās, ka produktam ir zinātniski pamatota dokumentācija, kā arī tā efekts ir apstiprināts zinātniskos pētījumos.

Informācijai: Latvijas aptiekās koenzīms Q10 tiek piedāvāts zāļu un uztura bagātinātāju veidā. Pirms zāļu lietošanas rūpīgi izlasiet instrukciju, kā arī konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu! Uztura bagātinātājs nevar aizstāt ārstu nozīmēto terapiju un medikamentus, tāpēc par Q10 saturošā uztura bagātinātāja lietošanu konsultējieties ar savu ārstu!

Vairāk par koenzīmu Q10 nozīmi veselībai – Pernilles Lundas grāmatā “Q10 – labas veselības un ilga mūža ķīla”. Grāmatu bez maksas var pasūtīt: www.veselsgars.lv

Avoti: Mortensen, S. A., Rosenfeldt, F., Kumar, A., Dolliner, P., Filipiak, K. J., Pella, D., & .. Littarru, G. P. (2014). The effect of coenzyme Q10 on morbidity and mortality in chronic heart failure: results from Q-SYMBIO: a randomized double-blind trial. JACC. Heart Failure, 2(6), 641–649. Mortensen, S. A. (2015). Coenzyme Q10: will this natural substance become a guideline-directed adjunctive therapy in heart failure? Journal of The American College of Cardiology. Heart Failure, 3(3), 270–271.

Lasiet arī:

Atbildēt

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.