Sirds muskuļa enerģija

mm

Ilona Hvoščinska

Kardioloģe, MFD Kardiocentrs

rudens-2017-sirds -energija

Sirds slimības ir visbiežāk sastopamais nāves un invaliditātes cēlonis visā pasaulē. Ir vispārzināms fakts, ka risku saslimt ar sirds slimībām palielina smēķēšana, augsts holesterīna līmenis un aptaukošanās. Tomēr jaunākie zinātniskie pētījumi atklāj, ka negatīvu ietekmi uz sirds veselību var atstāt arī koenzīma Q10 deficīts.

Kas ir koenzīms Q10, un kāpēc tas nepieciešams sirds veselības uzturēšanā?

Koenzīms Q10 ir taukos šķīstoša, vit­amīnam līdzīga viela un nozīmīgs bioķīmisks katalizators, kas nepieciešams sirds šūnu apgādei ar enerģiju. Tā otrs nosaukums ″ubihinons″ (t. i., ″visur esošais″) – norāda uz vielas esamību katrā cilvēka organisma šūnā. Jo intensīvāk darbojas orgāns, jo vairāk tam nepieciešama enerģija un augstāks koenzīma Q10 saturs šūnās. Tāpēc sirds muskulī šīs vielas koncentrācija ir divreiz augstāka nekā citos orgānos vai audos. Sirds ir viens no ķermeņa darbīgākajiem orgāniem, kas burtiski nekad neatpūšas. Katru minūti sirds pārsūknē vidēji piecus litrus asiņu, bet diennakts laikā vairāk nekā 7000 litru. Šī svarīgā uzdevuma veikšanai sirdij ir vajadzīgs pietiekams enerģijas līmenis, kuras ražošanai ir nepieciešams koenzīms Q10.

Koenzīma Q10 deficīta cēloņi

Koenzīmu Q10 organisms uzņem ar dažādiem pārtikas produktiem (piemēram, gaļas subproduktiem, liellopa gaļu, cūkgaļu, siļķēm, sardīnēm, sojas eļļu). Tomēr lielāko daļu koenzīma Q10 mūsu organismā sintezē aknas. Kļūstot vecākam, organisma spēja izstrādāt koenzīmu Q10 ievērojami samazinās. Pētījumu dati liecina, ka 40 gados sirds satur tikai 3/4 daļas no Q10 līmeņa, kas pie­ejams 20 gados, savukārt septiņdesmitgadnieku sirdīs koenzīma līmenis samazinās uz pusi salīdzinājumā ar to, kāds tas bija jaunībā.

Strauja koenzīma Q10 rezervju izsmelšana notiek intensīvas fiziskās un emocionālās pārpūles pārpūles dēļ, pārmērīgas smēķēšanas, smagu saslimšanu un ķirurģisku iejaukšanos gadījumos, kā arī var būt dažu medikamentu lietošanas (piemēram, statīnu) sekas. Ļoti zems koenzīma Q10 rādītājs ir hipertireozes – vairogdziedzera hormonu līmeņa paaugstināšanās – gadījumā.

Pirmie simptomi koenzīma Q10 deficīta gadījumā ir nogurums, kopējā tonusa pazemināšanās un dzīves spēka izsīkums. Pēc zinātnieku domām, ja koenzīma Q10 līmenis organismā samazinās par 25%, sākas patoloģiski procesi, kas var izraisīt smagas saslimšanas. Savukārt, ja šīs vielas līmenis organismā sarūk par 75% vai vairāk, tad cilvēks, visticamāk, neizdzīvos. Koenzīma Q10 trūkums ietekmē visus orgānus, bet pirmā cieš sirds.

Palīgs pacientiem ar hronisku sirds mazspēju

Pēdējos 30 gados veikto pētījumu rezultāti liecina, ka koenzīms Q10 ir nozīmīgs sirds veselības uzturēšanā. Vispārliecinošākie dati iegūti koenzīma Q10 kā papildu līdzekļa lietošanā hroniskas sirds mazspējas slimību gadījumā. Lai nodrošinātu stabilu un nepārtrauktu darbību, sirdij nepieciešams milzīgs enerģijas daudzums. Papildu Q10 lietošana palielina organisma enerģijas resursus, kas uzlabo sirds sūknēšanas funkcijas.

Piemēram, 2014. gada dāņu zinātnieku veiktajā starptautiskajā pētījumā Q-Symbio, kurā piedalījās 420 hroniskas sirds mazspējas pacientu, atklājās, ka papildus ierastai terapijai lietojot koenzīmu Q10 lielos daudzumos, var ievērojami uzlabot dzīves kvalitāti, kļūt fiziski izturīgākam un samazināt mirstību apmēram līdz 43%.

Savukārt agrāk veiktajā Jaun­zēlandes zinātnieku pētījumā (S.L.Molyneux u. c.) koenzīma Q10 koncentrācija plazmā tika analizēta kā hronisku sirds mazspējas pacientu izdzīvošanas indikators. Vairāku gadu laikā zinātnieki 236 pacientu plazmā fiksēja koenzīma Q10 un citus rādītājus. Detalizētā statistiskajā analīzē autori secināja, ka pastāv cieša korelācija starp koenzīma Q10 koncentrāciju un mirstības līmeni hroniskas sirds mazspējas pacientu vidū. Jo augstāks bija Q10 līmenis pacienta organismā, jo labāka slimības prognoze.

Informācijai: Latvijas aptiekās koenzīms Q10 tiek piedāvāts zāļu un uztura bagātinātāju veidā. Pirms zāļu lietošanas rūpīgi izlasiet instrukciju, kā arī konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu! Uztura bagātinātājs nevar aizstāt ārstu nozīmēto terapiju un medikamentus, tāpēc par Q10 saturošā uztura bagātinātāja lietošanu konsultējieties ar savu ārstu!

Vairāk par koenzīmu Q10 nozīmi veselībai – Pernilles Lundas grāmatā ″Q10 – labas veselības un ilga mūža ķīla″. Grāmatu bez maksas var pasūtīt: www.veselsgars.lv


Avoti:
Molyneux S.L., Florkowski C.M., George P.M. et al. Coenzyme Q10: an independent predictor of mortality in chronic heart failure. J Am Coll Cardiol. 2008; 52 (18): 1435–1441.
Mortensen, S. A., Rosenfeldt, F., Kumar, A., Dolliner, P., Filipiak, K. J., Pella, D., & … Littarru, G. P. (2014). The effect of coenzyme Q10 on morbidity and mortality in chronic heart failure: results from Q-SYMBIO: a randomized double-blind trial. JACC. Heart Failure, 2(6), 641-649.
Mortensen, S. A. (2015). Coenzyme Q10: will this natural substance become a guideline-directed adjunctive therapy in heart failure? Journal of The American College of Cardiology. Heart Failure, 3(3), 270-271.

Lasiet arī:

Atbildēt

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.